شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 11:07 منتشر شده در مورخ: 1399/02/09 شناسه خبر: 1603943
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی مطرح کرد

مجهز شدن بیش از 25 هزار هکتار از اراضی خراسان‌جنوبی به سیستم‌های نوین آبیاری

مجهز شدن بیش از 25 هزار هکتار از اراضی خراسان‌جنوبی به سیستم‌های نوین آبیاری
غلامی گفت: از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون 25 هزار و 900 هکتار از اراضی خراسان‌جنوبی به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شده که بیش از 18 هزار هکتار از این میزان طی سه سال گذشته انجام شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، محمدحسن غلامی مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهادکشاورزی خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری که به صورت زنده از طریق شبکه اجتماعی اینستاگرام برگزار شد، اظهار کرد: اجرای سیتم‌های نوین آبیاری تحت فشار و کم فشار، احداث استخر ذخیره آب، اجرای احداث کانال آب، احداث زیرساخت‌های مجتمع‌های گل خانه‌ای، دامپروری، برق‌رسانی به چاه‌های کشاورزی و حفر چاه برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری از جمله وظایف مدیریت آب و خاک جهاد کشاورزی است.

 
وی افزود: سیاست اجرای سیستم‌های نوین آبیاری، افزایش آبیاری و بهره‌وری بالا با استفاده از میزان آب کم است.
 
وجود 141 هزار هکتار اراضی آبی قابل کشت در خراسان‌جنوبی
 
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: در خراسان‌جنوبی 141 هزار هکتار اراضی آبی قابل کشت داریم.
 
غلامی عنوان کرد: در استان 11 هزار و 740 منابع آبی داریم که شامل  3 هزار و 299 حلقه چاه،  6 هزار 252 رشته قنات و بیش از دو هزار چشمه می‌شود که عمدتا منابع آبی خرده مالکی محسوب می‌شود.
 
وی با اشاره به طرح از آبخیز تا جالیز، اظهار کرد: در این طرح می‌توانیم در بالادست قنوات اقداماتی برای افزایش راندمان آب انجام دهیم که منجر به افزایش بهره‌وری محصولات کشاورزی نیز خواهد شد.
 
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: اولویت در خراسان‌جنوبی با آبیاری تحت فشار است اما اگر اجرای آبیاری تحت فشار امکان‌پذیر نباشد می‌توان به صورت آبیاری کم فشار اقدام کرد.
 
غلامی با بیان این‌که خراسان‌جنوبی استان کم بارانی است و کشاورزی تحت تاثیر قرار گرفته، افزود: اجرای سیستم‌های نوین آبیاری روشی برای جبران کم آبی در استان است.
 
مجهز شدن 25 هزار و 900 هکتار اراضی استان به سیستم‌های نوین آبیاری
 
وی اظهار کرد: از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون 25 هزار و 900 هکتار از اراضی استان به سیستم های نوین آبیاری مجهز شده که بیش از 18 هزار هکتار از این عدد طی سه سال گذشته انجام شده است.
 
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: 29هزار و 500 هکتاری که به سیستم نوین آبیاری مجهز شده است معادل 18 درصد منابع آبی استان است.
 
غلامی عنوان کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون 430 هکتار اراضی استان به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شده است.
 
وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته نیز 4 هزار و 750 هکتار از اراضی استان به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شد که باعث صرفه‌جویی 21 میلیون متر مکعب آب در استان شده است.
 
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی با بیان این‌که 8 هزار و 730 هکتار پروژه سیستم نوین آبیاری در دست اجرا داریم، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود راندمان آبیاری در استان به 48.95 درصد برسد.
 
غلامی گفت: انواع روش‌های آبیاری در استان شامل سطحی و تحت فشار می‌شود که هر کدام شامل چند نوع آبیاری است اما عمدتا در خراسان‌جنوبی برای آبیاری باغات از روش آبیاری موضعی استفاده می‌شود.
 
وی در خصوص ارائه تسهیلات برای اجرای سیتم‌های نوین آبیاری، بیان کرد: در سال جاری به ازای هر هکتار آبیاری تحت فشار 17 میلیون و 500 هزار تومان و به ازای هر هکتار آبیاری کم فشار 7 میلیون تومان کمک بلاعوض از اعتبارات سال 98 به متقاضیان پرداخت می‌شود.
 
سالانه 10 هزار هکتار اراضی استان به سیستم نوین آبیاری مجهز می‌شود/ تخصیص 62 میلیارد تومان اعتبار در سال 98
 
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: سالانه در خراسان‌جنوبی توان اجرای 10 هزار هکتار به سیستم نوین آبیاری داریم.
 
غلامی خاطرنشان کرد: در سال گذشته بیش از 62 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای سیتم‌های نوین آبیاری تخصیص یافت که این رقم در سال 97 بیش از 34 میلیارد تومان بود.
 
وی با تاکید بر این‌که استفاده بهینه از آب باید در دستور کار قرار گیرد، افزود: برای باغات پسته می‌توان از سیستم‌های نوین آبیاری کم فشار زیر سطحی استفاده کرد که در شهرستان بشرویه این اقدام عملیاتی شده است.
 
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی با اشاره به شهرستان‌هایی که بیشترین اجرای سیستم‌های نوین آبیاری را داشتند، بیان کرد: در سال گذشته در شهرستان‌های زیرکوه 800 هکتار ، قاین 730 و سربیشه500 هکتار سیستم نوین آبیاری تحت فشار اجرا شده است.
 
میزان صرفه‌جویی در هر هکتار اجرای سیستم نوین آبیاری
 
غلامی در خصوص صرفه‌جویی ناشی از اجرای سیستم‌های نوین آبیاری، اظهار کرد: به ازای هر هکتار آبیاری تحت فشار 4هزار و 400 متر مکعب و هر هکتار آبیاری کم فشار 2 هزار و 500 متر مکعب صرفه‌جویی انجام می‌شود.
 
وی افزود: طرح تعادل بخشی دشت‌ها در سر لوحه برنامه‌های وزارت نیرو است که طرح خوبی برای استان‌هایی مانند خراسان‌جنوبی است.
 
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهادکشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: در سال گذشته با اجرای سیستم نوین آبیاری در 4 هزار و 750 هکتار، خراسان‌جنوبی رتبه ششم را بر اساس سطح در بین استان‌های کشور به خود اختصاص داده است.
 
غلامی گفت: همچنین در سال 97 با اجرای 7 هزار و 48 هکتار رتبه پنجم، در سال 96 با اجرای 7 هزار و 522 هکتار رتبه نهم، در سال 95 با اجرای یک هزار و 520 هکتار رتبه هفدهم و در سنوات قبل که سطح اجرای سیستم‌های نوین آبیاری کمتر از یک‌هزار هکتار بوده خراسان جنوبی رتبه 30 را داشته است.
 
وی خاطرنشان کرد: طی سال‌های گذشته اجرای سیستم‌های نوین آبیاری جهش قابل توجهی داشته است.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1603943
ارسال نظر
نظرات