شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 18:13 منتشر شده در مورخ: 1399/02/09 شناسه خبر: 1604084
معاون استاندار کرمانشاه خبر داد

بازگشایی «مرز شوشمی» طی امروز /صادرات بیش از ۲.۲ میلیارد دلار کالا از گمرکات کرمانشاه طی سال گذشته

بازگشایی «مرز شوشمی» طی امروز /صادرات بیش از ۲.۲ میلیارد دلار کالا از گمرکات کرمانشاه طی سال گذشته
هدایت حاتمی از بازگشایی مرز شوشمی طی امروز خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرصادنیوز, امروز سه شنبه جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان  در استانداری کرمانشاه برگزار شد، مشروح خبرها به شرح ذیل است:

بازگشایی «مرز شوشمی» طی امروز

هدایت حاتمی امروز سه شنبه در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: در حال حاضر به دلیل بیماری کرونا برخی از مرزهای رسمی کرمانشاه با کشور عراق با محدودیت باز است اما با این حال فعالیت‌های تجاری در مرز پرویز خان به طور طبیعی انجام می‌شود.

معاون امور اقتصادی استاندار کرمانشاه افزود: طی مدتی که شیوع بیماری کرونا در کشور ما اتفاق افتاد غیر از دو روز مابقی روزها مرز پرویز خان فعالیت داشته و روزانه بیش از ۹۰۰ کامیون از این مرز تردد دارد.

وی از بازگشایی مرز شوشمی طی امروز خبر داد و گفت: تجربه گندزدایی و ضدعفونی مرز پرویز خان را باید در این مرز نیز بکار بگیریم تا از نگرانی مقامات عراقی کاسته شود.

حاتمی بر تصحیح روش صادرات تاکید کرد و بیان داشت: ضروری است صادرات میوه و تره بار در مرزهای استان ساماندهی شود در غیر این صورت دچار مشکل خواهیم شد و بسیاری از کالاهای فاسد شدنی از دست خواهند رفت.

این مسئول خاطر نشان کرد: در حال حاضر حدود ۶۱ درصد از کامیون‌ها حامل بارهای فاسد شدنی هستند و اگر نتوانیم آنها را ساماندهی کنیم حدود ۲۰ درصد تلفات و افت بار خواهیم داشت.

معاون امور اقتصادی استان کرمانشاه با بیان اینکه مرزهای استان به یک میدان میوه و تره بار تبدیل شده است، اظهار داشت: در این شرایط باید تدبیری شود تا کالاها از مبدا کنترل شوند تا در مرز تجمع نداشته باشند.

 

صادرات بیش از ۲.۲ میلیارد دلار کالا از گمرکات کرمانشاه طی سال گذشته

خلیل حیدری امروز سه شنبه در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: در سال ۹۸ در مجموع ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون و ۳۹۵ هزار و ۴۱۶ دلار کالا به وزن پنج میلیون و ۶۷۳ هزار و ۷۸۸ تن از گمرکات و بازارچه‌های مرزی استان به خارج از کشور صادر شد.

مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه افزود: بر این اساس ۲۴ درصد کاهش ارزشی داشتیم.

وی همچنین از رشد واردات در سال ۹۸ خبر داد و خاطر نشان کرد: سال گذشته در حمایت از تولید استان واردات مواد اولیه رشد محسوسی داشت.

حیدری گفت: در این مدت در مجموع از گمرکات استان کرمانشاه به ۳۳ کشور صادرات قطعی انجام شده است.

این مسئول با اشاره به اینکه از امروز مرز شوشمی با رعایت موازین بهداشتی بازگشایی می‌شود، بیان داشت: این مرز به طور عملیاتی کار خود را از فردا شروع می‌کند و امکان تردد روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ کامیون از این مرز وجود خواهد داشت.

حیدری گفت: شیوع بیماری کرونا سبب شد بسیاری از مرزهای ایران بسته شود و در کرمانشاه نیز محدودیت‌هایی در صادرات به عراق رخ داد که امیدواریم فعالیت‌های تجاری آن از امروز از سر گرفته خواهد شد.

مدیر کل گمرک استان کرمانشاه افزود: طی فروردین ۹۹ حدود ۵ میلیون و ۲۸۴ هزار تن کالا به ارزش ۱۱۲ میلیون دلار صادرات از مرز پرویز خان داشتیم.

وی ادامه داد: در این مدت عملیات گمرکی برای ۱۵ هزار کامیون انجام شده است.

وی هدف از صادرات را ارزآوری و اشتغال دانست و گفت: باید تلاش کنیم تا مشکلات موجود را برطرف کنیم و همچنین بتوانیم میزان واردات را نیز ارتقا دهیم.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1604084
ارسال نظر
نظرات