شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 11:58 منتشر شده در مورخ: 1399/02/10 شناسه خبر: 1604311
دانا از دلواپسی اصلاح طلبان گزارش می دهد؛

ایجاد ساختار جدید سیاسی؛ راهبرد اصلاحات برای فرار از شکست در انتخابات 1400/ اصلاح‌طلبان دست به دامان تاکتیک کهنه «پوست اندازی» شدند

ایجاد ساختار جدید سیاسی؛ راهبرد اصلاحات برای فرار از شکست در انتخابات 1400/ اصلاح‌طلبان دست به دامان تاکتیک کهنه «پوست اندازی» شدند
اصلاح طلبان که به شدت نگران انتخابات 1400 هستند به شدت برای مدیریت افکارعمومی و اجتناب از ریزش شدیدتر آرای این جناح سیاسی به دنبال ایجاد ساختارسازی جدید به طور شکلی و سفارشی برای انتخابات آینده ریاست جمهور و درواقع پوست اندازی هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اصلاح طلبان چندی است که پس از شکست در انتخابات مجلس یازدهم دچار تشتت آرای شدید شده اند. اختلافات با استعفای «عبدالواحد موسوی لاری» از قائم مقامی شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات اوج گرفت و با انتقاد کارگزارانی ها خصوصا «غلامحسین کرباسچی» دبیر کل این حزب از عارف و تاکید بر لزوم تغییر در این جریان سیاسی، شدت گرفت. 

اینک روزنامه های این جریان بر لزوم تغییرات سیاسی در این جناح برای ورود به انتخابات 1400 تاکید می کنند. به نظر می رسد شکست این جریان در انتخابات مجلس یازدهم زنگ خطری برای آنها برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 است و به شدت به دنبال راهکاری برای برون رفت از این چالش جدی در این جریان هستند و برای مدیریت افکارعمومی اینگونه وانمود می کنند که ساختاری جدید بوجود آورده اند. اما درواقع این ساختارها بر همان بنیان های فرسوده استوار است که بیشتر به طور شکلی و فرمایشی و نه بنیانی تغییراتی برای مدیریت افکارعمومی انجام می پذیرد.
 
روزنامه آرمان: اگر  فکری نکنیم اصلاحات در بهترین حالت در حاشیه سیاست خواهد ماند/  نگرانی شدید از ریزش آرای اصلاح طلبان در انتخابات 1400
 
در همین رابطه روزنامه اصلاح طلب آرمان نوشت:  انتخابات دوم اسفند نشان داد که اصلاح‌طلبان باید تجدیدی‌نظر جدی در رویکردها و سازوکارهای خود داشته باشند تا اگر در اسفند 98 مجلس را از کف دادند حداقل در 1400به در اختیار گرفتن دولت امیدوار باشند.
 
این روزنامه ادامه داد: آنچه مسجل است اگر امروز اصلاح‌طلبان فکری برای شرایط سرمایه اجتماعی خود نزد افکار‌عمومی نکنند و در پی اصلاح ساختاری و سازوکارهای خود برنیایند برای همیشه از ذهن مردم خواهند رفت و در بهترین حالت در حاشیه سیاست عملی ایران خواهند ماند. از این جهت است که باید درصدد بازنگری و تجدید‌نظر برآیند و رویکردی اتخاذ کنند که جامعه را همراه کند. چراکه جامعه ماه‌هاست از اصلاح‌طلبان با روش‌های کنونی گذر کرده است. 
 
این روزنامه اصلاح طلب بیان می کند: شاید برای قدم نخست اصلاح سازوکار شورای‌عالی سیاستگذاری بد نباشد. استعفای موسوی‌لاری، نایب‌رئیس این شورا نیز در این راستا، تلقی می‌شود.
 
 
روزنامه ابتکار: اصلاحات دیگر فرصتی ندارد/ اصلاح طلبان به بن بست کارکردی و جریان سازی رسیده اند
 
روزنامه ابتکار دیگر جریده این جریان سیاسی می نویسد: « یک سال بیشتر تا انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ باقی نمانده است و جریان‌های سیاسی دیگر فرصت چندانی برای بازسازی و آسیب‌شناسی ندارند. به همین خاطر این روزها شاهد اخباری از تغییر و تحولات و همچنین لزوم بازبینی در رویکردها خصوصا در جریان اصلاحات شاهد هستیم. نقطه شروع این تحولات شاید به نقدهایی برگردد که از این روزها از سوی خود اصلاح‌طلبان در رابطه با عملکرد شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان مطرح می‌شود.»
 
اختلافات موجود در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان بعد از شکست این جریان در انتخابات مجلس شورای اسلامی یازدهم بیشتر شده است و حالا برخی از گروه‌ها و نیروهای سیاسی خواهان منحل و از کار افتادن آن هستند. در این بین استعفای موسوی‏ لاری،‌ وزیر کشور دولت اصلاحات از عضویت در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گمانه‌زنی‌ها را برای پایان کار این شورا بیشتر کرد و در محافل خبری و سیاسی بازتاب بسیار یافت و مورد تحلیل قرار گرفت. 
 
محمدعلی وکیلی،‌ نماینده مجلس دهم و مدیرمسئول روزنامه ابتکار نیز از آن دسته افرادی است که معتقد است شورا دیگر عملکرد خودش را از دست داده و اصلاح‌طلبان نیازمند رونمایی نسخه‌ای از نئواصلاح‌طلبی هستند چرا که در غیر این صورت نتیجه انتخابات ۱۴۰۰ هم اصولگرایانه خواهد بود.
 
این نماینده اصلاح‌طلب مجلس در گفت‌وگو با «ایسنا»، با اشاره به استعفای موسوی‏لاری نایب رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان درباره وضعیت این شورا گفت: این شورا تابعی است از سرنوشت کل اصلاح‌طلبان و کلیت اصلاح‌طلبان نیز در محاق هستند و به نظر من به بن بست کارکردی و جریان‌سازی رسیدند؛ لذا این جریان حتما نیاز به بازنگری دارد، کما اینکه پیش از این هم نیاز به بازنگری داشت و باید تکلیف خود را با خیلی از چیزها مشخص کند.
 
روزنامه شرق: اساسا اصلاحات نیاز به پوست‌اندازی دارد/ اصلاحات برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 به یک راهبرد انتخاباتی نیاز دارد 
 
روزنامه اصلاح طلب شرق نیز در این راستا در مطلبی با عنوان « از شایعه استعفای عارف تا انتقاد به خاتمی» نوشت: « حواشی استعفای موسوی‌لاری از شورای عالی سیاست‌گذاری همچنان ادامه دارد؛ تا جایی که برخی سخن از انحلال این شورا می‌زنند، برخی هم می‌گویند این شورا بر اساس برنامه‌های خود ادامه خواهد یافت و برخی هم موضوع را فرای اینها می‌دانند و می‌گویند اساسا اصلاحات نیاز به پوست‌اندازی دارد و استعفای یک نفر از یک شورا چندان مهم نیست.»
 
این روزنامه با اشاره به مشکل اصلاح طلبان در انتخابات 1400 نوشت: « به هر روی، هر آنچه هست، به نظر می‌رسد باید عملکرد اصلاح‌طلبان را با توجه به تمام عوامل و نه رویکرد چند شخصیت سنجید و امیدوار بود تا انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1400 به یک راهبرد جامع انتخاباتی دست یابند. 
 
انتهای پیام/
 
 
 
https://www.dana.ir/1604311
ارسال نظر
نظرات
ناشناس
1399/02/10 - 22:29
پاسخ
به خدا منتظر رفتن اینها هستیم
rateup 0
ratedown 0
ارسال نظر