شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 12:47 منتشر شده در مورخ: 1399/02/11 شناسه خبر: 1604691
حضور یک زوج سالمند در برنامه «دعوت» شبکه یک، مورد توجه بسیاری از مخاطبان قرار گرفت؛

خاله ترنج و بابا خان؛ یک عاشقانه‌ آرام

خاله ترنج و بابا خان؛ یک عاشقانه‌ آرام
سه شنبه شب گذشته، زوج سالمندی به نام بابا‌خان و خاله ترنج مهمان برنامه «دعوت» شبکه یک شدند که واکنش‌های مثبت بسیاری در پی داشت و بسیار مورد توجه بیننده‌های این برنامه قرار گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سه شنبه شب گذشته، زوج سالمندی به نام بابا‌خان و خاله ترنج مهمان برنامه «دعوت» شبکه یک شدند که واکنش‌های مثبت بسیاری در پی داشت و بسیار مورد توجه بیننده‌های این برنامه قرار گرفت. بابا خان و خاله ترنج، زوج سالمندی اهل خنداب استان مرکزی هستند که داستان عاشقانه‌شان در شرایط کرونایی در فضای مجازی پخش شد. ماجرا از این قرار است که خاله ترنج مشکوک به کرونا بود و برای ویزیت و تست با همسرش بابا خان به بیمارستان می‌روند و وقتی به او ماسک می‌دهند آن را به صورت همسرش می‌زند تا مبادا او به کرونا مبتلا شود. مدیر بیمارستان با دیدن این لحظه سعی می‌کند آن را به ثبت برساند و همین امر باعث می‌شود داستان عکس این زوج سالمند توسط کاربران در فضای مجازی دست به دست شود و عنوان پربازدیدها را از آن خود کند. از این رو در نخستین حضور رسانه‌ای در تلویزیون مهمان ویژه برنامه افطار دعوت شدند و در گفت‌و‌گو با حجت‌الاسلام برمایی به نکات جذابی اشاره کردند که مورد توجه مخاطبان این برنامه قرار گرفت. 

 70 سال زندگی عاشقانه
خاله ترنج 80 ساله اهل خنداب استان مرکزی است که 70 سال است با باباخان همسرش زندگی شیرینی را سپری می‌کنند. این دو به دلیل 70 سال زندگی عاشقانه و عکسی که مدتی است در فضای مجازی و در دوران کرونا منتشر شده به شهرت رسیده‌اند. خاله ترنج در 9 سالگی با پسرخاله‌اش باباخان ازدواج کرده و فرزندی ندارد. اما برای خواهرزاده همسرش مادری کرده و به دلیل سادگی و شیرینی لحن وکلامی که در برنامه دعوت داشتند بسیار مورد توجه قرار گرفتند. ابراز علاقه‌ای که خاله ترنج در خلال برنامه به همسرش داشت نیز با واکنش‌های جالبی از جانب بیننده‌ها روبه‌رو شد.

 بغضی که برای سردار ترکید
آغاز برنامه با دعاهای مادرانه خاله ترنج بود: «خدا جوانان را حفظ کند. رژه سربازان را که از تلویزیون می‌بینم، قربان صدقه‌شان می‌روم و برای سلامت‌شان دعا می‌کنم. من که بچه ندارم. خدا اینها را برای من نگه‌دارد.» بعد از ماجرای ازدواجشان گفت و مدام سعی می‌کرد از باباخان دلبری کند. ترنج خانم ماجرای شیرین خواستگاری و ازدواجش را در 9 سالگی این‌گونه تعریف کرد:
«۹ ساله بودم که خاله‌ام من را برای پسرش خواستگاری کرد. خاله گفته بود اگر باباخان را بخواهی برایت مهره (به‌جای طلا) می‌آورم. من هم به پدرم گفتم من را شوهر بده و وقتی مخالفت کرد، قهر کردم.» دلبری‌های ترنج خانم با همان گویش زیبا و دلنشین‌اش از باباخان به قدری شیرین بود که به دل مخاطب نشست. اما وقتی نام شهید سردار سلیمانی به میان آمد بغضش ترکید و از همه خواست فاتحه‌ای برای آرامش سردار بخوانند. ترنج خانم می‌گفت: داغ سلیمانی کمرمان را شکست. می‌گفت سردار را با تلویزیون شناخته و با نزدیک‌شدن به زمان افطار با خواندن لالایی برنامه را به پایان رساند.
 خاله ترنج؛ مادربزرگ ایرانی
مجتبی کشاورز، تهیه‌کننده برنامه دعوت درباره دلیل حضور این زوج سالمند در برنامه گفت: شاید خیلی‌ها تصور کنند دلیل دعوت ما از این زوج در برنامه عکسی بود که از آنها در فضای مجازی منتشر شد. اما دلیل دعوت ما چیز دیگری بود. برنامه ما تیم پژوهشی دارد که بابت هر برنامه‌ای یک ماه به آن اختصاص می‌دهد. ما برخلاف برنامه‌های دیگر که با توجه به سوژه مهمان را انتخاب می‌کنند، ما از همان ابتدای برنامه هدف محتوایی به اسم حفظ و تحکیم و تقویت بنیان خانواده برای دعوت انتخاب کردیم. یعنی از موضوع به سوژه می‌رسیم و برای سوژه‌هایمان موضوع پیدا نمی‌کنیم.
وی ادامه داد: در راستای هدف اصلی‌مان که بخشی از آن بزرگ‌ترها و مسن‌ترها هستند، دیدن این عکس جرقه‌ای شد تا بررسی بیشتری روی آن انجام بدهیم. تیم پژوهشی ما بررسی‌هایی انجام داد و ما تیمی را به منطقه مسکونی این عزیزان فرستادیم و متوجه شدیم ترنج خانم مصداق یک مادربزرگ ایرانی - اسلامی خوش مشرب و مهربان است؛ بنابراین هماهنگی‌های لازم برای ایاب و ذهاب آنها  انجام شد که کار چندان راحتی نبود.

وی درباره حضور و توجیه ترنج خانم و باباخان در یک برنامه زنده تلویزیونی توضیح داد: به نظرم به قدری این زوج خوب بودند که نیاز به توجیه نداشتند. ترنج خانم و باباخان خودشان بودند و اتفاقا همین که خودشان بودند برنامه را جذاب می‌کرد. مردم همان چهره مهربان و خوش مشرب و صریح ترنج خانم را در برنامه دیدند. حتی پیش از برنامه هم توجیهی نکردیم که روی آنتن چه بگویند و چه نگویند.
کشاورز درباره بازتاب برنامه در فضای مجازی و بین بیننده‌ها بیان کرد: حضور در دعوت، نخستین حضور رسانه‌ای این زوج بود و به همین دلیل بازتاب خوب و مثبتی در پی داشت که خستگی یک ماه را از تن تیم تولید و سازنده
به در کرد.
برای ما خیلی ارزشمند بود حتی افرادی هم که بیننده تلویزیون نیستند، این برنامه را دیدند و دوست داشتند. در فضای مجازی هم بازتاب خوبی داشت که نشان از این دارد دعوت نتیجه پژوهشی‌اش را گرفت.
منبع:جام جم
https://www.dana.ir/1604691
ارسال نظر
نظرات