شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 09:29 منتشر شده در مورخ: 1399/02/13 شناسه خبر: 1605074
سبحانی مطرح کرد؛

کره گرفتن از آب نقدینگی در روزهای شلوغی بورس

کره گرفتن از آب نقدینگی در روزهای شلوغی بورس
استاد تمام اقتصاد دانشگاه تهران بااشاره به اینکه بازار سرمایه موجب به کار گیری پول برای تبدیل آن به کالای سرمایه‌ای و سر انجام تولید کالا و خدمت است؛ تاکید کرد: خرید سهام و فروختن آن‌ در همان روز یا روزهای آتی به قیمت بالاتر و تکرار این کار، در حالی که افزایش قیمت سهام، هیچ ارتباطی با سود آ‌وری تولیدات بنگاه ذیربط ندارد، قماربازی با پول و نه سرمایه گذاری در بورس است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حسن سبحانی، دکترای علوم اقتصادی و استاد تمام اقتصاد دانشگاه تهران در یادداشتی در مورد مورد رشد شاخص بورس نوشت: در سایه روشن شرایط بهداشتی حاکم بر کشور و در حضور  تمایل عده‌ای به بهره‌مندی از نقدینگی خویش در تناسب با اقتضائات اقتصادی امروز کشور و حکایت‌های شاخص رو به بالای بورس، تذکر نکاتی ضروری می‌نماید:

۱- اصولا رونق بازار سرمایه و مبتنی بودن تاسیس و توسعه بنگاه‌های اقتصادی بر محور سهام داری از ویژگی های سیستم اقتصادی اسلام و لذا فی نفسه امری پسندیده و بایسته ترویج است.
 
۲- آنچه ارزشمندی بازار سرمایه یا بورس اوراق بهادار را، موجب می‌شود به کار گیری پول برای تبدیل آن به کالای سرمایه‌ای و سر انجام تولید کالا و خدمت است که بازار حقیقی کالا را پر رونق و افزایش قیمت‍‌ها را مانع و حفظ و حتی افزایش اشتغال را تحت شرایطی میسور می‌نماید. در پایان سال مالی هم، سهام از سود حاصل از تولید و عرضه، متناسب با شرایط مورد توافق برخوردار می‌شوند و اگر زیانی هم متوجه بنگاه شده بود، منطقا در زیان حاصله هم صاحب سهم شریک است.
 
۳-قابل قبول است که برخی از سهامداران بخواهند به دلایلی منتظر زمان اعلام ارقام ترازنامه مالی بنگاه و در یافت سود حاصله نمانند و به هر دلیلی سهام خویش را بر اساس سابقه بنگاه و روند سود و زیان آن در سال های گذشته بفروشند و از بازار خارج شوند.
 
۴-اما وارد شدن عده‌ای به بورس و خرید سهام شرکت یا شرکت‌هایی و فروختن آن‌ها در همان روز یا روزهای آتی به قیمت بالاتر و سپس تکرار این کار، در حالی که افزایش قیمت سهام، هیچ ارتباطی با سود آ‌وری تولیدات بنگاه ذیربط ندارد، قماربازی با پول و نه سرمایه گذاری در بورس محسوب می‌شود. کاری که به خصوص در شرایطی مثل آنچه در این ایام می‌گذرد متاثر از سیاست «دارایی فروشی بخش‌های دولتی و اخیرا صاحبان بسیار محترم سهام هدیه‌ای عدالت»، خود بر اشتیاق دیگران برای برد در قمار‌های ساعتی و روزانه دامن می‌زند و شاخص روزانه بورس را به علامت سنج میزان این اشتیاق به «کره گرفتن از آب نقدینگی » مبدل می‌سازد.
 
۵- رونق هر اقتصادی را باید در افزایش تولید، شاغل بودن متقاضیان کار، ثبات سطح عمومی قیمت‌ها و تحصیل سود از سرمایه گذاری جستجو کرد و این به معنای آن است که افزایش شاخص بورس به واسطه کنش های پولی میل به دریافت منافع بالا، آن هم در زمانی چند روزه و چند ماهه از مجاری قماربازی روی سهام و تجربه برد و باخت از پول، نشانه اشتغال صاحبان نقدینگی به کاری غیر مولد و منافعی قمار آورده است کاری که به اقتضای ذاتش، می‌تواند طوفان باخت را هم برای بازیگرانش رقم بزند.
 
۶- هر چند بالا رفتن شاخص بورس از طریق قماربازی بر سهامی که منشاء افزایش قیمت خود را نه در چگونگی های خط تولید که در افزون طلبی‌های نقدینگی‌های مساله دار و یا عرضه دارایی های کم مقدار سهامداران پر شمار، ردیابی می‌کنند، می‌تواند عطش کسانی را به لزوم احساس روبراه بودن اقتصاد، سیرآب نماید اما بدون شک اقتصاد ملی از این حیث، امکان برخاستن و مشاهده رونق تولید و دریافت و پرداخت سود معطوف به تولید و نه بهره معطوف به پول را نخواهد داشت.
 
انتهای پیام
https://www.dana.ir/1605074
ارسال نظر
نظرات