شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 12:45 منتشر شده در مورخ: 1399/02/14 شناسه خبر: 1605449
یادداشت؛

از معلم با معلم تا معلم

از معلم با معلم تا معلم
معلم حقیقی آن است که متربی را به مقام شهد الله برساند و شاهد و نظاره گر باشد که علم و عالم و معلوم یکی و هر آنچه هست خداست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از مرصادنیوز سپاس، خدایی را سزاست که دانایی و دانستن از اوست. اولین فرمانش به رسول خاتم، امر به خواندن بود و سوگندش به قلم و به آنچه می نویسد.

خدایی که به تدبر و تفکر امر می کند و از ما عالم شدن را خواسته و عامل شدن را؛ دانا و نادان، نزد او مساوی نیست همانگونه که نور و ظلمت برابر نیست و از هرکس به اندازه دانشش سؤال می کند.

در اصل معلم حقیقی خداوندی است که علم آفاق و انفس را در ذره ذره عالم وجود، به ودیعه نهاد تا به بندگان جویای معرفت و تشنه دانایی، لذت کشف و شهود را بچشاند. معلم حقیقی اوست که رسالت رسول خاتم را با "بخوان" آغازید و خود را " خدایی که خالق است" معرفی نمود.

معلمی که اگرچه علم را در نهاد متربی نهاد اما مقام نبوت را برای تربیت او آفرید((هُوَ الَّذِی بَعَثَ فِی الْأُمِّیِّینَ رَسُولًا مِنْهُمْ یَتْلُو عَلَیْهِمْ آیَاتِهِ وَیُزَکِّیهِمْ وَیُعَلِّمُهُمُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَةَ وَإِنْ کَانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِی ضَلَالٍ مُبِینٍ)) و این گزاف نیست که معلم کارش خدائی و هستی بخشی است.

کدام زنده شدن بالاتر از دانا شدن است؟ و کدام زندگی افضل از زندگی عالمانه و حیات عاقلانه؟ و چه شرافتی شریفتر از جویایی علم و دانش است که رسول خاتم فرمود:«فإنّ العبد إذا خرج فی طلب العلم ناداه الله عزّ وجلّ من فوق العرش مرحباً بک یا عبدی أتدری أی منزلة تطلب، وأیة درجة تروم ؟.. تضاهی به ملائکتی المقرّبین لتکون لهم قریناً، لأبلغنّک مرادک ولأوصلنک بحاجتک»

وقتی بنده از برای کسب علم خارج می شود، خدای متعال از عرش با او صحبت می کند که خوش آمدی آفرین بر تو بنده من، آیا می دانی که دنبال چه جایگاهی می روی و به کجا خواهی رسید؟ به ملائکه شبیه گشته ای و این شباهت او را همنشین ملک می کند. پس مرادت رامی دهم و تو را به آرزویت می رسانم.

جل الخالق شباهت به فرشتگان و همنشینی با آنان؟ و چه کسی می تواند بداند قرب خدا و ملک به چه معنی است؟ مگر امام عارفان علی بن الحسین سجاد برایمان بگوید که خود از همین جنس نور است. و فرمود: أما سمعت قول الله عزّ وجلّ : (شهد الله أنه لا إله إلا هو والملائکة وأولوا العلم قائماً بالقسط لا إله إلا هو العزیز الحکیم)» «فبدأ بنفسه، و ثنّى بملائکته، و ثلّث بأُولی العلم» خداوند می فرمایند که شاهدان توحید، خداوند، ملائکه و أولوا العلم می باشند.

آری معلم حقیقی آن است که متربی را به مقام شهد الله برساند و شاهد و نظاره گر باشد که علم و عالم و معلوم یکی و هر آنچه هست خداست.

روز معلم را محضر مبارک همه معلمین عزیز، دلسوز و بصیر تبریک عرض نموده و از خداوند متعال عاقبت بخیری همه معلمین عزیز را خواستاریم.

قاسم امجدیان

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1605449
ارسال نظر
نظرات