شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان چهار محال و بختیاری
ساعت: 17:08 منتشر شده در مورخ: 1399/02/15 شناسه خبر: 1605748
لزوم توجه به سلامت جسم در تقویت روحیه عبادی

شیرینی عبادت با چاشنی تغذیه صحیح/ ضرورت برنامه ریزی مناسب غذایی در ماه مبارک رمضان

شیرینی عبادت با چاشنی تغذیه صحیح/ ضرورت برنامه ریزی مناسب غذایی در ماه مبارک رمضان
لزوم توجه به تغذیه در ماه مبارک رمضان نه تنها موجب سلامت جسم می شود بلکه موجب تقویت روحیه عبادی نیز می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  جهانبین نیوز، تغذیه مناسب همیشه به عنوان یک اصل اساسی در سبک زندگی افراد بوده که تاثیر بسازی در سلامت جسم و روح انسان داشته است.


تغذیه در ماه مبارک رمضان نیز به عنوان یک جزاساسی و موثر در سلامت روح و جسم افرادی روزه دار بوده و نیاز است روزه داران مطابق قواعد صحیحی رفتار کند تا از عوارض جسمی و یا عصبی جلوگیری کند.

بــه طور کلی پیروی از یک برنامه غذایی صحیح در ایام ماه مبارک رمضان از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا هم بتوان عادات غذایی غلط را اصلاح کرد و هم از برکات معنوی این ماه بهره برد.


مطالعات مختلف آثار و فواید روزه داری را در روند بهبود بیماری های مختلف نشان می دهد و برخی از بیمارانی که عادات غلط غذایی، چاقی و افزایش وزن داشتند از برکات این روزه می توانند با رعایت اصول تغذیه ای مناسب به سلامت جسم خودکمک کنند.

 

فرشته علایی کارشناس تغذیه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در گفت وگو با جهانبین نیوز، گفت: پیروی از برنامه غذایی متنوع و متعاد، رعایت میانه روی با محدود نمودن غذاهای دارای چربی، کلسترول، قند، نمک زیاد و ترکیبات افزودنی ازتوصیه های غذایی در ماه مبارک رمضان است.

وی  با اشاره به اینکه برای برطرف نمودن نیازهای تغذیه‌ای بدن استفاده از آب، املاح، ویتامین‌ها، مواد معدنی، پروتئین و انرژی مورد نیاز بدن افراد روزه دار در سه وعده غذایی سحر، افطار و شام ضروری است؛ عنوان کرد: برای تامین نیازهای بدن نیاز است که  از شش گروه غذایی استفاده شود.

علایی گروه اول را گروه نان و غلات برشمرد و گفت: گروه نان و غلات که شامل نان ها، برنج، انواع ماکارونی، رشته ها، غلات صبحانه، بلغور گندم، بلغور جو هستند، توصیه می‌شود حداقل نیمی از نان و غلات مصرفی روزانه از نوع سبوس دار باشد.

علایی دومین مورد از گروه غذایی اصلی و جایگزین آن ها را سبزی‌ها شامل انواع کاهو، اسفناج، کرفس، سبزی خوردن و سایر سبزی‌های برگی، انواع کلم، هویج، بادمجان، نخود سبز، لوبیا سبز، انواع کدو، فلفل، قارچ، خیار، گوجه فرنگی، پیاز و... عنوان کرد.


وی با بیان اینکه مصرف مقادیر کافی از غذاهای گروه سبزی‌ها و میوه‌ها در ایام روزه داری با تامین ویتامین‌ها به خصوص ویتامین C و پیش ساز ویتامین A به تقویت سیستم امینی بدن برای مقابله با بیماری کووید۱۹ کمک می‌کنند خاطرنشان کرد: گروه میوه ها شامل انواع میوه‌های فصل ازجمله مرکبات، سیب، کیوی  و انواع آب میوه طبیعی و بدون شکر افزوده، کمپوت میوه‌ها و میوه های خشک است، سومین مورد از گروه غذایی اصلی و جایگزین آن‌ها به شمار می‌رود.

کارشناس تغذیه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد خاطرنشان کرد: لبنیات شامل شیر، ماست، پنیر، کشک و دوغ، علاوه بر تامین کلسیم، فسفر و بخشی از پروتئین، ویتامین‌های گروه B به خصوص ویتامین B۲ و B۱۲ را که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند تامین می‌کند، بنابراین توصیه می‌شود که لبنیات از نوع کم چرب حتما در لیست غذاهای مصرفی در ماه مبارک رمضان قرار گیرد.

علایی گروه گوشت و تخم مرغ را منبع تامین پروتئین حیوانی دانست و تاکید کرد: گروه حبوبات و مغز دانه‌ها شامل نخود، انواع لوبیا، عدس، باقلا، لپه، ماش و... و مغزها شامل گردو، بادام، فندق، پسته، بادام زمینی، بادام هندی و... هستند که حتما در ایام روزه داری ماه مبارک رمضان استفاده شوند.

وی یادآور شد: درایام ماه مبارک رمضان امسال روزه داران باید به مصرف منابع کافی پروتئین اعم از پروتئین‌های حیوانی و گیاهی توجه داشته باشند، چراکه این مواد غذایی عملکرد طبیعی سیستم ایمنی بدن برای پیشگیری از بیماری کووید ۱۹ را تقویت می‌کند.

کارشناس تغذیه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد بیان داشت: حبوبات منبع سرشار پروتئین هستند، این مواد زمانی که همراه با غلات مصرف می‌شوند می‌توانند به عنوان یک پروتئین خوب برای بدن جایگزین گوشت، مرغ و ماهی شوند.
 

به گزارش جهانبین نیوز، ماه رمضان، ماه میهمانی خداست؛ به دلیل مصادف شدن این ماه عزیز با روزهای طولانی سال، اهمیت تغذیه‌ سالم و مناسب دوچندان می‌شود، در این ایام مسلمانان حدود 15ساعت روزه می‌گیرند، پس برای اینکه به مشکلات گوارشی و اختلالات دیگر ناشی از تغذیه‌ی ناسالم دچار نشوید باید با تغذیه‌ی سالم، انرژی و مواد غذایی مورد نیاز بدن را تأمین کنید.

امسال در ماه رمضان، خود را به خوردن غذاهای سالم و مناسب عادت بدهید. در این صورت در پایان ماه خواهید دید که نه‌تنها هیچ مشکلی برای‌تان پیش نیامده است، بلکه سالم‌تر از قبل هم هستید.

انتهای پیام/1022ج

 

https://www.dana.ir/1605748
ارسال نظر
نظرات