شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 11:36 منتشر شده در مورخ: 1399/02/15 شناسه خبر: 1605804
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی خراسان جنوبی مطرح کرد

پیش‌بینی برداشت 365 تن گل محمدی از باغات خراسان‌جنوبی/ صادرات غنچه گل محمدی به هندوستان

پیش‌بینی برداشت 365 تن گل محمدی از باغات خراسان‌جنوبی/ صادرات غنچه گل محمدی به هندوستان
اکبری گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال ۳۶۵ تن گل محمدی از باغ‌های خراسان‌جنوبی برداشت شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدرضا اکبری معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: برداشت گل محمدی در خراسان جنوبی آغاز شده است.

 
وی افزود: سطح زیر کشت گل محمدی در استان خراسان‌جنوبی 260.7 هکتار است، که از این میزان 155.5 هکتار بارور و مابقی غیربارور است.
 
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی خراسان جنوبی با بیان این‌که برداشت گل محمدی تا اواخر اردیبهشت‌ماه در خراسان جنوبی ادامه دارد، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود ۳۶۵ تن گل محمدی از باغ‌های استان برداشت شود.
 
اکبری عنوان کرد: گل محمدی با توجه به شرایطی که در خراسان‌جنوبی حاکم است یکی از گیاهان بسیار مقاوم به تنش‌های محیطی است و این استان ظرفیت فوق‌العاده‌ای در  تولید گل محمدی دارد.
 
وی خاطرنشان کرد: نیاز آبی بسیار کم، قابلیت کشت دیم، سازگار به شرایط آب و هوایی منطقه و مقاومت به تنش‌های محیطی موجود، قابلیت نگهداری پس از برداشت و قابلیت کشت در زمین‌های فقیر و سنگلاخی از مزایای کشت گل محمدی است.
 
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی خراسان جنوبی گفت: بیشترین سطح زیرکشت گل محمدی در خراسان‌جنوبی به شهرستان سربیشه اختصاص دارد.
 
اکبری افزود: گل محمدی برداشت شده در خراسان‌جنوبی به‌روش‌های صنعتی و سنتی گلاب‌گیری می‌شود و علاوه بر مصرف در داخل استان به استان‌های همجوار نیز ارسال می‌شود.
 
وی از افزایش ۳۰ درصدی سطح زیرکشت گل محمدی در سال جاری خبر داد و گفت: تعداد بهره‌برداران گل محمدی در استان ۳۱۰ نفر هستند و در استان هفت واحد فرآوری داریم که ۵۰ درصد گل تولیدی استان را فرآوری می‌کند.
 
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی خراسان جنوبی عنوان کرد: علاوه بر بحث‌های اسانس‌‌گیری و فرآوری غنچه از این گل، برای تغذیه زنبورهای عسل، تولید مربا و گلاب نیز استفاده می‌شود.
 
اکبری اظهار کرد: ۵۰ درصد دیگر گل محمدی تولیدی به خارج از استان صادر و غنچه این گل نیز از طریق یک شرکت خریداری و به هندوستان صادر می‌شود.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1605804
ارسال نظر
نظرات