شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 15:52 منتشر شده در مورخ: 1399/02/15 شناسه خبر: 1605832
یک کارشناس مسائل بین‌الملل مطرح کرد؛

سکوت دستگاه دیپلماسی در برابر نقض حقوق ایرانی‌ها در آمریکا

سکوت دستگاه دیپلماسی در برابر نقض حقوق ایرانی‌ها در آمریکا
محمدرضا مرندی با اشاره به ابتلای یکی از اساتید دانشگاه صنعتی شریف به بیماری کرونا در زندان‌های آمریکا از سکوت دستگاه دیپلماسی در برابر نقض حقوق ایرانی‌ها در آمریکا انتقاد کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدرضا مرندی در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز در مورد ابتلای دکتر سیروس عسگری، استاد دانشگاه شریف به کرونا در زندان‌های آمریکا با اشاره به عدم رعایت حقوق بشر توسط آمریکا اظهار داشت: آمریکا حقوق شهروندان به خصوص رنگین‌پوستان را رعایت نمی‌کند و در حق آنها بسیار اجحاف می‌کند، از سوی دیگر دستگاه دیپلماسی ایران هم آن گونه که باید نسبت به حقوق شهروندان ایرانی که در آمریکا بازداشت شده‌اند، فعالانه رفتار نمی کند.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: کشور ایران افراد بازداشت شده آمریکایی را به دلایل بهداشتی از جمله شیوع ویروس کرونا آزاد می‌کند، اما آنها در شرایط بسیار غیرانسانی شهروندان ما را بدون دلایل حقوقی و قضایی در زندان نگه می دارند حتی یکی از شهروندان ایرانی دچار کرونا شده و به او رسیدگی هم نمی‌کنند ممکن است جان خود را از دست دهد و طرف آمریکایی هیچ توجهی به حقوق بشر ندارد.

وی تصریح کرد: زندان گوانتانامو که حدود 18 سال پیش تشکیل شد، با اصول اولیه حقوق بشر سازگار نیست زیرا طبق قانون قضایی آمریکا و همه کشورها افرادی که بازداشت شوند باید به سرعت تفهیم اتهام و محاکمه شوند، این در حالی است که برخی از زندانیان این زندان 18 سال از زندانی شدن آنها می گذرد اما هنوز محاکمه نشده اند.

مرندی با تاکید بر اینکه آمریکایی ها به حقوق بشر توجهی ندارند، افزود: همچنین افراد زیادی به دلایل واهی در زندان های آمریکا بازداشت شده اند و شاهد این هستیم که سیاه پوستان به راحتی از سوی پلیس خشونت طلب آمریکا مورد ضرب و شتم و قتل قرار می‌گیرد اما پلیس‌ها در دادگاه‌های آمریکا تبرئه می‌شوند.

مرندی گفت: از سوی دیگر دستگاه دیپلماسی ایران آن گونه که باید واکنش فعالانه نسبت به این امور از خود نشان نداده در حالی که وزیر امور خارجه آمریکا و رئیس جمهور این کشور بارها درباره برخی افراد جاسوس آمریکایی که در زندان‌های ایران بازداشت هستند اظهارنظر می کند و مایه می گذرد، اما شاهد عدم تحرک دستگاه دیپلماسی کشور نسبت به زندانیان ایرانی بازداشت شده در آمریکا هستیم.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1605832
ارسال نظر
نظرات