شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 10:38 منتشر شده در مورخ: 1399/02/16 شناسه خبر: 1606165
پاسخ امیرخانی به تقدیم‌نامه رئیس دانشگاه صدا و سیما؛

راهمان از بیخ با هم فرق می‌کند

راهمان از بیخ با هم فرق می‌کند
لحن و بیانی که شهاب اسفندیاری نویسنده کتاب «دولت‌ها چه‌گونه به سینما کمک می‌کنند» در تقدیم‌نامه کتاب به رضا امیرخانی استفاده کرده است، منجر به واکنش صریح وی شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ کتاب جدید شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صداوسیما با عنوان «دولت‌ها چه‌گونه به سینما کمک می‌کنند» منتشر شد.

این کتاب در بخش‌های اولش تقدیم شده است به رضا امیرخانی، اما آنچه که نوشته شده و لحن بیان آن باعث شده است تا رضا امیرخانی از آن ناراحت شود و واکنشی صریح و تند در صفحه تلگرام خود به آن داشته باشد.

وی در پستی در کانال خود نوشته است:

«دکتر شهاب اسفندیاری کتابی ترجمه کرده است به نام «دولت‌ها چه‌گونه به سینما کمک می‌کنند» و کتاب منتشر شده است. تبریک... اما در افتتاحیه‌ی کتابش طعنه‌جیکی زده است که «کتاب را تقدیم می‌کنم به رضا امیرخانی که نفحات نفتش سرمنشأ بسیاری سوءتفاهم‌ها درباره‌ی نسبت دولت و فرهنگ شد. به تعبیر آن ضرب‌المثل فرنگی او بچه را همراه با آب کثیف تشت، بیرون انداخت.» مطلبش هم بازنشر داده شده است با عنوان «تقدیم به امیرخانی و باقی لیبرال‌های وطنی!»

این بچه را من انداخته‌ام تو آب؟ قبول، شما که در قصر شیشه‌ای نشسته‌ای، این موشه را از آب بگیر و بزرگش کن! راه گفت‌وگو این نیست. شما رییس دانشگاه صدا و سیمایی، من کتاب می‌نویسم. شما مسئول فیلم سریال تلویزیونی، من کتاب می‌نویسم. شما استاد مدعو عماری، من کتاب می‌نویسم. کتاب مرا مردم شاید انتخاب کنند، شاید بخرند، شاید بخوانند، دست بالا چند ساعت، فوقِ فوق‌ش چند روز درگیر می‌شوند... در دانشگاه صدا و سیما به جای چند ساعت و چند روز، چندین و چند ترم وقت داری تا دانشجو تربیت کنی و نسبت دولت و فرهنگ را برای‌شان با رسم شکل توضیح دهی. بعد هم همان دانشجوها درس‌شان تمام می‌شود و می‌روند داخل سازمان و نسبت دولت و فرهنگ را برای مردم به صورت فشار قوی توضیح می‌دهند!! 

کتاب من چیزی از شما کم کرده است؟ مردم کتاب مرا خوانده‌اند و بودجه‌ی شما را شفاف دیده‌اند؟ فیلم و سریال‌تان را ارزیابی مالی کرده‌اند؟ ستاره مربع‌تان را کشف کرده‌اند؟ نگرانی‌ از چیست؟! از این طرف که منم، هیچ سوء تفاهمی در کار نیست! همه تفاهم داریم راجع به ناکارآمدی نفحات نفتی!!

کتاب نوشته‌ای؛ تبریک... موضوعش هم گویا دخالت دولت‌ها در سینماست... همین که به این نتیجه رسیده‌ای که نیاز جامعه‌ی ما توجیه دخالت دولت در سینماست یعنی راه‌مان از بیخ فرق می‌کند! و این همان موضوع نفحات نفت است. ارتجالی می‌توانم 50 موضوع مورد نیاز محل کار شما را همین الان احصا کنم که قطعاٌ مورد سؤال مخاطب است... با این همه نقد کتاب شما، کار من نیست. من کتاب می‌نویسم... برای نوشتن کتابم نیازی ندارم در قدرت باشم... نوشتن برای من معطوف به قدرت نیست... این کار من است... شما هم کار خودت را انجام بده!»

سینما , کتاب و ادبیات ,

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1606165
ارسال نظر
نظرات