شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 13:42 منتشر شده در مورخ: 1399/02/16 شناسه خبر: 1606285
درکارگروه استانی طرح احیای معادن کوچک مقیاس خراسان جنوبی مطرح شد

لزوم تعیین تکلیف پروانه‌های اکتشاف معادن خراسان‌جنوبی/ معادن مس استان نیازمند نگاه ویژه است

لزوم تعیین تکلیف پروانه‌های اکتشاف معادن خراسان‌جنوبی/ معادن مس استان نیازمند نگاه ویژه است
نماینده خانه معدن خراسان جنوبی گفت: پروانه‌های اکتشاف معادن خراسان‌جنوبی به منظور واگذاری به متقاضیان جدی و بالفعل معدنی تعیین تکلیف شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، اولین جلسه کارگروه استانی طرح احیای معادن کوچک مقیاس در سال ۹۹ با موضوع  رفع موانع بهره برداری و تولید در معادن مس استان خراسان جنوبی به صورت ویدیو کنفرانس با حضور رئیس شورای هماهنگی طرح، مدیر اجرایی و دبیر شورا، رئیس و معاون معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، نمایده خانه معدن در استان خراسان جنوبی، نماینده صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، نماینده شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در استان، معدنداران، سرمایه گذاران و صاحبان تکنولوژی در فرآوری مس برگزار شد.

 
داوود شهرکی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در این جلسه ضمن تاکید بر همراهی و همسویی سازمان با اهداف طرح، از عملکرد طرح احیاء معادن کوچک مقیاس در استان به ویژه تامین زیرساخت های مورد نیاز معادن سرب و روی غنی آباد قدردانی کرد.
 
وجیه اله جعفری رئیس شورای هماهنگی طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس در ادامه با اشاره به فراخوان‌های برگزار شده در سال گذشته برای جذب سرمایه گذار معادن کوچک مقیاس گفت: انعقاد ۲۷ تفاهم نامه با هلدینگ‌های بزرگ معدنی و اعلام آمادگی بیش از ۱۰۰ سرمایه گذار متقاضی از دستاوردهای مهم طرح در جذب مشارکت بخش خصوصی است.
 
وی افزود: امیدواریم در سال جدید سرمایه اولیه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی افزایش یابد تا شاهد حمایت بیشتر از فعالین سرمایه گذار در اکتشافات تکمیلی معادن کوچک مقیاس باشیم.
 
رئیس شورای هماهنگی طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس به حمایت طرح احیای معادن کوچک از توسعه استارت آپ‌های معدنی، شرکت های نوآور و دانش بنیان اشاره کرد و گفت: آماده حمایت از ایده‌های نو در زمینه احیای معادن کوچک مقیاس هستیم.
 
سید رضا عظیمی مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیای معادن کوچک مقیاس در این جلسه گزارشی از وضعیت معادن استان خراسان‌جنوبی در ۴ حوزه فلزی، غیرفلزی، سنگ‌های تزیینی و مصالح ساختمانی ارائه کرد و افزود: عمده مواد معدنی این استان آهن، مس، کرومیت، منگنز، سرب و روی، طلا، بنتونیت و تنگستن است.
 
وی افزود: از سال 1379 تا اواخر سال گذشته تعداد ۷۹ محدوده معدنی در سامانه کاداستر استان خراسان‌جنوبی گواهی کشف دریافت کرده‌اند که در این میان ۲۴ محدوده فلزی، ۳۵ محدوده غیر فلزی، ۱۱ محدوده سنگ تزیینی و ۹ محدوده مصالح ساختمانی است.
 
مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیای معادن کوچک مقیاس تعداد محدوده‌های دارای پروانه اکتشاف در سامانه کاداستر استان را در این بازه زمانی ۲۵۳ محدوده شامل ۱۶۲ فلزی، ۴۷ غیر فلزی، ۳۸ سنگ تزیینی و ۶ محدوده مصالح ساختمانی نام برد.
 
عظیمی با اشاره به عملکرد طرح احیای معادن کوچک مقیاس در سال ۹۸، گفت: پایش محدوده‌های معدنی استانی، ایجاد هماهنگی و هم افزایی میان دستگاه‌های اجرایی، همکاری با بخش خصوصی و انجمن‌ها در تصمیم سازی‌ها و عملیات اجرایی، همکاری با ۸ استارت آپ، شناخت و ایجاد فرصت متناسب برای تمام بنگاه‌های تولیدی، حمایت از فعالیت شرکت های دانش بنیان و در آخر تحقق بیش از ۹۷ درصد اهداف پیش‌بینی شده طرح است.
 
وی پایش استانی ۷۶ معدن فعال و غیرفعال در قالب ۷ بلوک و ثبت ۲۷ پرسشنامه سرمایه گذار در سامانه سطام را از اقدامات انجام شده در استان خراسان‌جنوبی عنوان کرد.
 
مشکلات مختلف معادن خراسان‌جنوبی
 
مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیای معادن کوچک مقیاس بیان کرد: طبق بررسی‌های کلینیکی صورت گرفته توسط طرح در استان خراسان‌جنوبی ۲۳ معدن با مشکل سرمایه گذاری، ۱۳ معدن با مشکل تجهیزات، ۹ معدن با کمبود نیروی انسانی، ۴ معدن با مشکل فرآوری ماده معدنی، ۲ معدن با کمبود زیرساخت، ۵ معدن با مشکل اکتشافات تکمیلی ، ۶ معدن با مشکلات بازار و ۸ معدن با مشکل اداری و معارض مواجه هستند.
 
عظیمی هدف گذاری سال ۹۹ در استان خراسان جنوبی را شامل احداث ۴ واحد فرآوری، احیا و توسعه ۷ معدن و پایش ۱۸ معدن احیا شده در سال ۹۸ به منظور فعال سازی نهایی عنوان کرد.
 
در ادامه این جلسه شرکت های سرمایه گذار، دانش بنیان و فعال در حوزه فراوری مواد معدنی فلزی به ویژه مس هر یک به معرفی توانمندی های خود پرداختند.
 
کریمی مسئول سرمایه گذاری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و سرپرست سرمایه گذاری طرح در این جلسه با اشاره به تکمیل فرم‌های سرمایه گذاری در سایت طرح احیای معادن کوچک مقیاس گفت: تاکنون ۱۰۰ سرمایه گذار اطلاعات خود را در قالب فرم های ثبت نام در سایت تکمیل کرده‌اند و سال گذشته با استفاده از این اطلاعات بیش از ۴۰ معدن کوچک مقیاس به متقاضیان سرمایه‌گذاری معرفی شده است.
 
در این جلسه معدن‌داران و بهره‌برداران معادن مس استان اعم از معادن فعال، غیرفعال و صاحبان گواهی کشف به بیان مشکلات خود از قبیل تامین زیر ساخت و مشکلات اداری نظیر محیط زیست پرداختند و معاون معدنی سازمان صمت استان مسئول پیگیری این مشکلات شد.
 
پروانه‌های اکتشاف استان به منظور واگذاری به متقاضیان تعیین تکلیف شود
 
در این جلسه نماینده خانه معدن استان خواستار تعیین تکلیف پروانه‌های اکتشاف استان به منظور واگذاری به متقاضیان جدی و بالفعل معدنی شد که این پیشنهاد مورد استقبال سایر اعضا کارگروه استانی قرار گرفت و پیگیری روند قانونی و اخذ مجوزهای لازم در این باره در دستور کار طرح قرار گرفت.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1606285
ارسال نظر
نظرات