شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 16:40 منتشر شده در مورخ: 1399/02/16 شناسه خبر: 1606353
آیت الله علما:

پرداخت زکات یک رزمایش همدلی است/ توزیع ۵۰ هزار بسته غذایی میان نیازمندان طی ماه مبارک رمضان

پرداخت زکات یک رزمایش همدلی است/ توزیع ۵۰ هزار بسته غذایی میان نیازمندان طی ماه مبارک رمضان
نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه پرداخت زکات را یک رزمایش همدلی دانست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرصادنیوز،‌ امروز سه شنبه اولین شورای زکات استان کرمانشاه برگزار شد, مشروح خبرها به شرح ذیل است:

 

پرداخت زکات یک رزمایش همدلی است

آیت الله مصطفی علما امروز سه شنبه در اولین شورای زکات که در بیت امام جمعه کرمانشاه برگزار شد زکات را یکی از امور مهم در مناسک دین اسلام دانست و اظهار داشت: در قرآن آیات متعددی در این خصوص آمده است و یکی از عوامل دفع گرفتاری و مشکلات را در پرداخت زکات عنوان کرده است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه افزود: پرداخت زکات جامعه را برای حل مشکلات آماده می‌کند و با این عمل فقرا از تنگدستی نجات می‌یابند.

وی بیان داشت: همانطور که امام راحل فرمودند، اگر همه مردم زکات اموال خود را بپردازند هیچ مسلمانی فقیر و نیازمند نخواهند ماند.

امام جمعه کرمانشاه پرداخت زکات را یک نوع رزمایش همدلی عنوان کرد و گفت: شرکت در این کار خداپسندانه برای خدمت به افراد کم بضاعت و فقیر جامعه کفایت می‌کند.

آیت الله علما در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نامگذاری سال جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری، اظهار داشت: استان کرمانشاه استان ثروتمندی است که و زمینه‌های خوبی برای جهش تولید دارد.

وی با تاکید بر اینکه استان کرمانشاه باید در دامپروری و کشاورزی حرف اول را در کشور بزند، خاطر نشان کرد: این استان آب و خاک حاصلخیزی دارد و باید بتوانیم از آن به بهترین نحو استفاده کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه بیان داشت: باید نسبت به فرهنگ کار و فرهنگ پرداخت زکات در استان فرهنگسازی شود و مردم نسبت به این موارد اهتمام داشته باشند.

وی گفت: امسال با احتساب قیمت گندم مبلغ زکات فطره برای هر نفر ۱۰ هزار تومان محاسبه شده است.

 

تعریف ۳۱ پروژه برای جهش تولید در بخش کشاورزی طی سال زراعی جاری

نوربخش حاتمی امروز سه شنبه در اولین شورای زکات که در بیت امام جمعه کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه استان کرمانشاه ظرفیت بالایی در موضوع زکات دارد، اظهار داشت: امسال که سال جهش تولید است و بحث محرومیت بر قشر وسیعی از جامعه فشارهای اقتصادی وارد کرده است باید با همت بیشتری موضوع زکات پیگیری شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه افزود: بارندگی‌های امسال نسبت به سال قبل ۴۲ درصد کاهش داشته است اما خوشبختانه پراکنش بارندگی‌ها مطلوب بوده است.

وی خاطر نشان کرد: با اقدامات انجام شده و زحمات بهره برداران سال زراعی گذشته رکورد بی سابقه‌ای را در بخش کشاورزی داشتیم و بیش از ۴۰۰ هزار تن افزایش تولیدات را شاهد بودیم.

حاتمی گفت: بر این اساس تولیدات ما در بخش کشاورزی از ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تن به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن رسید.

این مسئول بیان داشت: در تولید گندم و سایر غلات به ویژه در تولیدات دامی از جمله گوشت قرمز، شیر، عسل، زعفران و محصولات گلخانه‌ای جهش خوبی را داشتیم.

وی گفت: برای سال زراعی امسال ۳۱ پروژه جهت جهش تولید در بخش کشاورزی تعریف شده است که امیدوارم با تلاش مضاعف محقق سود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه ادامه داد: با تعریف این ۳۱ پروژه امسال حداقل ۵۰۰ هزار تن افزایش تولید را در بخش کشاورزی خواهیم داشت.

وی خاطر نشان کرد: امسال میزان سطح زیر کشت غلات، ۹۱ هزار هکتار گندم آبی، ۳۱۰ هزار هکتار گندم دیم و ۱۷ هزار هکتار جو آبی و ۱۶۵ هزار هکتار جو دیم است.

حاتمی با اشاره به اینکه در حال حاضر وضعیت مزارع خوب است، ادامه داد: علیرغم مشکل بیماری کرونا کشاورزان پای کار بودند و تقریباً ۱۰۰ درصد مزارع بر علیه آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز سم پاشی شده است.

آسیب تگرگ به ۳۷ هزار هکتار از مزارع و باغات

وی افزود: علی رغم‌اینکه در دو تاریخ مشکل تگرگ داشتیم و به ۳۷ هزار هکتار از مزارع، غلات و بخشی از باغات ما آسیب رساند اما با این وجود به طور قطع امسال وضعیت تولید ما در بخش کشاورزی به خصوص در تولید گندم بهتر از سال قبل خواهد بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از پیش بینی برداشت بیش از ۸۵۰ هزار تنی گندم در کشور طی امسال خبر داد و گفت: پیش بینی می‌شود برداشت جو نیز امسال در کشور به ۶۰۰ تن برسد که رکورد خوبی است.

وی اظهار داشت: سال گذشته ۷۲۰ میلیون تومان پیاز زعفران رایگان را در اختیار ۵۰ خانواده ضعیف که امکان تأمین معاش را نداشتند و تحت پوشش نهادهای حمایتی بودند قرار دادیم و امسال نیز آمادگی را داریم به هر مبلغی که از محل زکات و سایر محل‌ها تا سقف یک میلیارد تومان پیاز زعفران رایگان در اختیار کشاورزان قرار دهیم و ۱۵۰ تا ۲۰۰ خانواده دیگر را تحت پوشش قرار دهیم.

حاتمی گفت: متأسفانه الگوی کشت مناسبی در کشور نداریم و بسیاری از کشت‌ها بی برنامه انجام می‌شود به همین دلیل قیمت محصولاتی همچون پیاز، گوجه فرنگی، سیب زمینی و … در برخی ماه‌ها افزایش چشمگیری دارد و در برخی ماه‌ها کاهش می‌یابد.

این مسئول افزود: کل ظرفیت نگهداری و سردخانه‌ای در استان در ابتدای سال گذشته حدود ۵ هزار تن بود که برای این یک برنامه طراحی کردیم و نیاز ۴۰۰ هزار تنی را اعلام کردیم و به این منظور یکسری ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها را برداشتیم.

وی ادامه داد: امروز خوشبختانه ۴۰ هزار تن ظرفیت سردخانه را فعال کردیم و حدود ۳۰ هزار تن دیگر در دست ساخت داریم و در یک برنامه سه ساله به ظرفیت ۳۰۰ هزار تن خواهیم رسید.

تولید سالانه ۱۰۰ هزار تن نخود در کرمانشاه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه نخود کرمانشاه را مانند چاه نفت معرفی کرد و گفت: در حال حاضر رتبه اول تولید نخود در کشور از آن کرمانشاه است و ایران نیز در جهان رتبه ششم تولید نخود را به خود اختصاص داده است.

حاتمی اظهار داشت: سالانه حدود ۱۰۰ هزار تن تولید نخود در استان داریم که پیش بینی می‌شود امسال این میزان به حدود ۱۵۰ هزار تن خواهد رسید.

وی در بخش دیگری از سخنانش به ظرفیت ۴.۵ میلیون واحد دامی استان اشاره کرد و بیان داشت: پیشنهاد می‌شود زکات دامداری‌ها را از مجتمع‌های اقتصادی وابسته به همین نهادهای دولتی و غیر دولتی شروع شود.

این مسئول افزود: امسال سازمان جهاد کشاورزی استان رتبه اول بهبود فضای کسب و کار را در بین دستگاه‌های اجرایی کسب کرد.

حاتمی گفت: صدور مجوزها را در بخش دامپروری ها و امور اراضی از ۱۵۰ روز به یک هفته و در مورد گلخانه‌ها از ۱۴۰ روز به ۴ روز رساندیم.

 

توزیع ۵۰ هزار بسته غذایی میان نیازمندان طی ماه مبارک رمضان

محسن رخصی امروز سه شنبه در اولین شورای زکات استان اظهار داشت: سال ۹۸ تعهد استان کرمانشاه در بحث زکات ۱۴ میلیارد تومان بود که توانستیم ۲۵ میلیارد تومان جمع آوری کنیم یعنی چیزی بالغ بر ۱۷۸ درصد رشد نسبت به تعهد داشتیم.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان کرمانشاه افزود: بر این اساس با تلاش شورای زکات استان، شهرستانها و روستاها توانستیم رتبه برتر کشور را از نظر تحقق درآمد کسب کنیم.

این مسئول خاطر نشان کرد: سال گذشته در کشور و به تبع در استان درگیر حوداثی از جمله سیل و سایر اتفاقات بودیم که در اسفند ماه شیوع بیماری کرونا نیز به آن افزوده شد اما علی رغم این مردم استان ثابت کردند اهل نیکوکاری و مرد میدان‌های سخت هستند.

رخصی در ادامه اشاره‌ای به پویش همدلی و تلاش و فعالیت سازمانهای حمایتی، گروه‌های جهادی، سپاه، بسیج، کمیته امداد، مساجد و همه مردم در این راستا داشت و گفت: همه مردم به خوبی جهت لبیک به فرامین مقام عظمای ولایت پای کار هستند.

وی ادامه داد: کمیته امداد امام خمینی (ره) در بحث پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در ۲ نوبت پویش مردمی نذر سلامت را راه اندازی کردیم و تا قبل از ماه رمضان بیش از ۱۰ هزار سبد معیشتی و حمایتی جمع آوری و بین خانواده‌های نیازمند توزیع شد.

وی اذعان داشت: همزمان با نخستین روز از ماه مبارک رمضان ۱۸ آشپزخانه جهت پخت غذا برای خانواده‌های تحت پوشش کار خود را آغاز کرده است و امیدواریم تا پایان ماه مبارک رمضان ۱۵۰ هزار پرس غذای گرم به دست این خانواده‌ها برسد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان کرمانشاه گفت: با کمک خیران نیک اندیش ۵۰ هزار بسته غذایی نیز در طول ایام ماه مبارک رمضان بین نیازمندان استان توزیع می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه استان کرمانشاه حدود ۲۲۰۰ روستا دارد، گفت: از این تعداد ۱۷۴۹ روستا دارای ظرفیت پرداخت زکات هستند که در گذشته فقط در ۸۸۸ روستا یعنی حدود ۴۹ درصد شورای زکات روستایی دایر بود و با تلاش‌های صورت گرفته امروز در ۱۶۳۷ روستا یعنی ۹۱ درصد شورای زکات منسجم شناسایی شده است.

رخصی به فعالیت‌های کمیته امداد در حوزه فرهنگسازی نیز اشاره کرد و افزود: ۸۵۰۰ فعالیت فرهنگی از جمله نشست‌ها، همایش‌ها، انجام تبلیغات شنیداری، دیداری و محیطی در سطح استان برگزار شد که در ترویج فرهنگ زکات بسیار مؤثر واقع شد.

این مسئول اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ما در سال جاری این است که ۱۰۰ درصد درآمدهای حاصل از زکات در امور محرومین و نیازمندان هزینه شود.

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: سال گذشته ۸۱ درصد کل کمک‌ها در بخش‌های مختلف از جمله تعمیر و ساخت مسکن، تأمین جهیزیه و … برای خانواده‌های نیازمند هزینه شد و مابقی هم برای تکمیل و احداث پروژه‌های عام المنفعه در نظر گرفته شد.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1606353
ارسال نظر
نظرات