شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 18:39 منتشر شده در مورخ: 1399/02/17 شناسه خبر: 1606728
رئیس کل دادگستری کرمانشاه:

تغییر کاربری اراضی در کرمانشاه باید با جدیت پیگیری شود/برخورد قانونی با متصرفان اراضی زراعی در کرمانشاه

تغییر کاربری اراضی در کرمانشاه باید با جدیت پیگیری شود/برخورد قانونی با متصرفان اراضی زراعی در کرمانشاه
پرویز توسلی زاده گفت: تغییر کاربری اراضی در استان کرمانشاه با جدیت پیگیری شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرصادنیوز؛ امروز چهارشنبه اولین جلسه شورای حقوق حفظ بیت المال در سال جاری  در دادسرای عمومی و انقلاب کرمانشاه برگزار شد, مشروح خبرها به شرح ذیل است

 

۳۰۰ حلقه چاه غیرمجاز طی امسال در کرمانشاه مسدود می‌شود

بهرام درویشی امروز چهارشنبه در اولین جلسه شورای حقوق حفظ بیت المال در سال جاری که در دادسرای عمومی و انقلاب کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۵ هزار حلقه چاه غیر مجاز در استان وجود دارد که این آمار در سالهای قبل ۱۰ هزار و ۵۰۰ حلقه بوده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه افزود: سال گذشته علی رغم همه محدودیت‌های مالی موفق شدیم ۲۵۰ حلقه چاه را مسدود کنیم.

وی خاطر نشان کرد: در انسداد این چاه‌ها حدود ۲۴ میلیون متر مکعب آب را مدیریت کردیم که این از اهمیت بالایی برخوردار است.

این مسئول روند انسداد چاه‌های غیر مجاز را روندی رو به رشد عنوان کرد و گفت: امسال در نظر داریم ۳۰۰ حلقه چاه غیر مجاز را مسدود کنیم.

درویشی کشت برنج را در شهرستانهای غیر شمالی نامناسب عنوان کرد و بیان داشت: در هر هکتار کشت برنج ۲۴ متر مکعب آب مصرف می‌شود و این برای منابع آب استان خطری جدی محسوب می‌شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه بیان داشت: اقداماتی در خصوص ممنوعیت کشت برنج در شهرستانهای همچون صحنه داشتیم که با اعتراض و تجمع مردم شهرستان مواجه بودیم و متأسفانه برخی افراد سودجو به دنبال سو استفاده هستند.

کشت برنج در استان کمبود آب را به دنبال خواهد داشت

وی افزود: به طور یقین اگر کشت برنج در شهرستانهای کرمانشاه ادامه داشته باشد در آینده با کمبود آب مواجه خواهیم بود.

این مسئول در بخش دیگری از سخنانش در خصوص تجاوزات به حریم و بستر رودخانه گفت: سال گذشته پس از وقوع سیل توانستیم حریم و بسترها را مشخص کنیم و در این خصوص سال پرکاری را تجربه کردیم.

درویشی خاطر نشان کرد: در استان کرمانشاه ۱۷۷۰ کیلومتر رودخانه داریم که ۲۰۰ کیلومتر آن در شهر کرمانشاه است.

وی ادامه داد: تا پایان سال گذشته ۶۰۰ کیلومتر از این میزان مطالعه و حقوق دولت را شناسایی کردیم و امسال نیز در نظر داریم ۱۲۰ کیلومتر دیگر را مورد مطالعه قرار دهیم و هشدارهای لازم را به متجاوزان داده شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه ادامه داد: همچنین سال گذشته ۷ هکتار سند ثبتی را در رودخانه مهر آبی روانسر، ۵ هزار متر در کنگاور، ۵ هزار متر مربع در قره سو، ۴ هزار متر مربع در چم بشیر کرمانشاه و ۴ هزار متر را در سراب پایاب روانسر آزادسازی کنیم.

درویشی همچنین خاطر نشان کرد: در ایامی که درگیر مسائل ناشی از بیماری کرونا بودیم عده‌ای در جنب چم بشیر اقدام به زمین سازی و احداث باغ کردند که بلافاصله حکم تخریب را گرفتیم و اجازه شکل گیری به این اقدام داده نشد.

 

مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز کرمانشاه ۲۰ سال طول می‌کشد

بهمن مرادیفر امروز چهارشنبه در اولین جلسه شورای حقوق حفظ بیت المال در سالجاری که در دادسرای عمومی و انقلاب کرمانشاه برگزار شد با انتقاد از نحوه مسدود کردن چاه‌های غیر مجاز در سطح استان، گفت: در سال ۹۷ حدود ۱۱ هزار و ۵۱۹ حلقه چاه مجاز و ۶ هزار و ۷۹۵ چاه غیر مجاز در سطح استان کرمانشاه داشتیم.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه افزود: متأسفانه در حال حاضر پس از گذشت بیش از ۲ سال مشاهده می‌کنیم که آمار تعداد چاه‌های غیر مجاز هنوز تغییری نداشته است.

وی از تشکیل کمیسیونی در امور آب جهت انسداد چاه‌های غیر مجاز خبر داد و بیان داشت: قرار شد در این کمیسیون برای تسریع در روند انسداد چاه‌ها تصمیمات قاطعی گرفته شود.

مرادیفر خاطر نشان کرد: هر ساله انسداد چاه‌های غیر مجاز در مقابل چاه‌های مجازی که حفر می‌شوند، همخوانی ندارد.

این مسئول ادامه داد: در حال حاضر نزدیک به ۷ هزار حلقه چاه غیر مجاز در استان داریم و اگر قرار باشد سالی ۳۰۰ چاه را مسدود کنیم ۲۰ سال دیگر طول می‌کشد و این روال اصلاً مطلوب نیست.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه بیان داشت: باید به این منظور برنامه جامعی داشته باشیم که طی آن در یک بازه زمانی بتوانیم تعداد مشخصی چاه غیر مجاز را مسدود کنیم و اجازه روند افزایشی ندهیم.

وی تصریح کرد: اگر به طور جدی بد چاه‌های غیر مجاز برخورد نکنیم روزی با بحران کم آبی مواجه خواهیم شد.

مرادیفر در خصوص ساخت و سازها در حریم و بستر رودخانه، گفت: ضروری است این حریم باید شناسایی و شناسنامه دار شوند و به مالکیت آنها اخطار کتبی داده شود تا اگر مشکلی پیش آمد مطالبه گر خسارت از دولت نباشند.

تغییر کاربری اراضی در کرمانشاه باید با جدیت پیگیری شود

پرویز توسلی زاده امروز چهارشنبه در اولین جلسه شورای حقوق حفظ بیت المال در سال جاری که در دادسرای عمومی و انقلاب کرمانشاه برگزار شد حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی را یک وظیفه همگانی دانست و اظهار داشت: صیانت از حقوق مردم و جلب رضایت شهروندان رویکرد اصلی ما در شورای حفظ بیت المال است لذا مدیران در این زمینه هیچ کوتاهی نباید داشته باشند.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه افزود: از ابتدای سال جاری شاهد تغییر کاربری در بخش کهریز هستیم که بر این اساس بیش از ۵۰۰ مورد تخریب در دستور کار قرار دارد.

وی خواستار نظارت مسئول امور اراضی بر این ساخت و سازها شد و گفت: اگر امور اراضی قبل از تغییر کاربری‌ها جلوی کار را بگیرد دیگر نیاز به صرف هزینه‌های هنگفت نیست.

توسلی زاده با تاکید بر اینکه برای پیشگیری از حوادث غیرمترقبه لازم است از ساخت و ساز و تجاوز به این حریم‌ها جلوگیری شود، بیان داشت: بر این اساس تمام ساخت و سازها، چاه‌های غیر مجاز، تغییر امور اراضی و تصرف عدوانی باید تا پایان سال به طور جدی در دستور کار شورای حفاظت از بیت المال باشد.

وی به توقف پروژه‌های عمرانی یکی از ادارات مهم دولتی اشاره کرد و گفت: متأسفانه بیشتر پروژه‌های این اداره مبتنی بر تشکیل پرونده قضائی شده و تحت پیگرد هستند.

مشکل مدیریت و نیروی انسانی عامل بیشتر این نابسامانی‌ها است

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه تصریح کرد: متأسفانه مشکل مدیریت و نیروی انسانی عامل بیشتر این نابسامانی هاست، لازم است مسائل و مشکلات در حوزه غیر قضائی حل و فصل شود و دستگاه قضا آخرین راه چاره باشد.

وی ادامه داد: دستگاه‌ها اختیار حل مشکل در حوزه خود را دارند و نیازی به طرح مشکل و کشاندن آنها به حوزه قضائی ندارد.

توسلی زاده خاطر نشان کرد: تغییر کاربری اراضی در حوزه کرمانشاه باید به طور جدی در دستور کار اداره کل اطلاعات و سازمان بازرسی باشد.

وی بیان داشت: در بحث تغییر کاربری‌ها فقط منافع عده محدودی که نام آنها مشخص است در میان است و این افراد زمینه چین برای آلوده کردن مدیران نیز هستند.

رئیس دادگستری استان کرمانشاه با بیان اینکه انحراف از قانون فساد است، گفت: باید با تمام ظرفیت کار کنیم تا منافذ نفوذ فساد را ببندیم اگر مدیری نتواند سیستم خود را خوب اداره کند باید کنار بکشد.

توسلی زاده در بخش دیگری از سخنانش به لزوم فرهنگسازی در زمینه حفظ منابع طبیعی و توجه به قانون در تغییر کاربری‌ها، ادامه داد: بسیاری از مردم از قوانین اطلاع ندارند لذا اغنا بخشی و آموزش مردم می‌تواند در جلوگیری از مشکلات بسیار کارساز باشد.

وی گفت: اگر در زمینه اطلاع رسانی به مردم موفق عمل کنیم دیگر احتیاجی به برگزاری جلسات نیست.

در زمینه تصرف اراضی ۱۵۱۰ پرونده تشکیل شده است

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: اگر در بحث‌های مختلف از جمله تغییر کاربری‌ها، حفر چاه‌های غیر مجاز و تخریب اراضی روزی یک برنامه در صداوسیما پخش شود و مردم را نسبت به زیان و ضررها آگاه کنند می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

توسلی زاده گفت: ضروری است تا پایان اردیبهشت تغییر کاربری‌های شهرستان کرمانشاه پایان داده شود.

وی خاطر نشان کرد: اینکه در تصرف اراضی ۱۵۱۰ پرونده تشکیل شده است می‌تواند مشکلاتی به دنبال داشته باشد و همین امر فریادهایی را نیز به بار آورد.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه تاکید کرد: باید حقوق بیت المال محفوظ بماند و هر کس در حوزه کاری خود مسئول است نسبت به آب و خاک، محیط زیست، حقوق مردم حساس باشد و کوتاهی نکند.

 

برخورد قانونی با متصرفان اراضی زراعی در کرمانشاه

شهرام کرمی امروز چهارشنبه در اولین جلسه شورای حقوق حفظ بیت المال در سالجاری که در دادسرای عمومی و انقلاب کرمانشاه برگزار شد، گفت: سودجویانی که در صدد تصرف اراضی زراعی و تغییر کاربری آنها به سود منافع شخصی خود هستند یقین داشته باشند دستگاه قضائی و مدیریت جهاد کشاورزی به طور قطع با آنها برخورد خواهند کرد.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه افزود: ضمن اینکه این اقدام جرم محسوب می‌شود و در دادگاه به جرایم آنها رسیدگی خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: دستگاه قضا در این زمینه حمایت کافی را از جهاد کشاورزی جهت رفع آثار تصرف به عمل خواهد آورد.

کرمی گفت: هرچند همه دستگاه‌ها در این خصوص اختیارات قانونی و تکلیف قانونی دارند و نباید منتظر دستگاه قضائی باشند و می‌توانند مانع تخلفات شوند.

وی بیان داشت: در بحث گلخانه‌ها شاهد تخلفات و سو استفاده‌هایی هستیم، اطراف کرمانشاه مجوزهای فراوانی به این منظور داده شده است اما دریغ از پرورش محصولات گلخانه‌ای، در این گلخانه‌ها فقط قصد قطعه بندی و فروش با قیمت بالا دارند که لازم است به این امر رسیدگی شود.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه در خصوص ساخت و سازها در بستر رودخانه‌ها گفت: در سال‌های اخیر سیل‌های بسیار سهمگینی در اکثر نقاط کشور حادث شده است که علت خسارت و تلفات سنگین آن ساخت و سازهای غیرمجاز و بی‌مورد در بستر رودخانه‌ها و عدم رعایت قوانین بوده است.

وی اظهار داشت: در این خصوص با امور آب هماهنگ هستیم و در این مورد از آنها حمایت خواهیم کرد و با کسانی که در حریم رودخانه‌ها قصد ساخت و ساز داشته باشند برخورد قضائی خواهد شد.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1606728
ارسال نظر
نظرات