شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 13:17 منتشر شده در مورخ: 1399/02/18 شناسه خبر: 1606947
فاجعه ای که هر روز بیشتر خودنمایی می کند؛

افزایش معنادار زباله گردی در سنندج!

افزایش معنادار زباله گردی در سنندج!
زباله گردی آسیب اجتماعی نوینی است که در اثر تولید بیش از حد زباله و با هدف پیدا کردن اشیای قابل استفاده یا جمع آوری ته مانده غذا برای قشر آسیب پذیری از جامعه صورت می گیرد اما امروزه با اجرای طرح‌های بازیافت و تغییر مدیریت شهری به عنوان یک شغل که در واقع شغلی کاذب است، برخی از سر ناچاری به آن روی می‌آورند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کردتودی، این روزها هر کسی به فکر سلامتی خود است که مبادا به ویروس کرونا مبتلا شود و از هر لحاظ بهداشت را برای جلوگیری از مبتلا نشدن به ویروس رعایت می کنند اما هستند کسانی که بدون ترس از ابتلا به  این ویروس در میان انبوه زباله ها به دنبال روزی خود می گردند.

کارش را نیمه شب ها به دور از چشم دیگران شروع می کند با دستان بدون دست کش و به دور از هراس از بیماری کرونا لابه لای همه زباله ها را به امید تکه پلاستیک یا هر چیزی که بتواند آن را به پول تبدیل کند می گردد.

در دل سیاهی شب به خوبی می توان  چهره واقعی  و روشن بی برنامگی برخی نهادها را که  بعضی ها را به زباله گردی ترغیب می کند را نشان می دهد. و شاید بارها هر کدام از ما بیننده این چنین صحنه های بوده باشیم.

زباله گرد میانسال این روزها بدون هیچ دلنگرانی بایت ابتلا شدن به کرونا مشغول گشتن در زباله های نزدیک چند سوپرمارکت است، کیسه چرکیش را که با انواع مختلف زباله ها مزین شده را  به دوش می کشد و یکی یکی سطل زباله ها را می گردد گوی بار زباله اش را از جا های مختلف بسته است.

آنهم در شرایطی که مردم با ماسک‌های فیلتر دار و چندین لایه دستکش و شستن مکرر دست‌ها و جدا سازی لباس‌های بیرون همچنان از کرونا هراس دارند از رد شدن از کنار این افراد هم بیم دارند.

این زباله گرد‌ها؛ کسانی هستند که به هر قیمتی  حاضر به دوری از زباله‌ها نیستند؛ افرادی که علاوه بر اینکه سلامت خودشان در معرض تهدید است و با توجه به حضورشان در جامعه، به راحتی می‌توانند برای دیگر افراد خطر ساز باشند و این می‌طلبد تا برای این قشر که همواره در معرض آسیب و انواع بیماری‌های بوده اند راهکاری  اندیشیده شود  که این امر جدیت حضور نیروی انتظامی و ورود دستگاه قضایی را می‌طلبد.

پدیده زباله گردی در جامعه بسیار زیر پوستی، پررنگ و کریه‌المنظر است این پدیده ارتباط مستقیم با افزایش فقر و بیکاری در سطح جامعه دارد.

چگونگی برخورد با زباله گردها

غفوری سرپرست مدیریت پسماند شهرداری سنندج در این باره در گفتگو با خبرنگار  کُردتودی،  اظهار داشت: پدیده زباله گردی در جامعه بسیار زیرپوستی، پررنگ و کریه‌المنظر است این پدیده ارتباط مستقیم با افزایش فقر و بیکاری در سطح جامعه دارد.

وی با اشاره به جمعیت این افراد عنوان کرد: تعداد افراد زباله گرد در هیچ کجا قابل ثبت نیست ولی عمده این افراد کسانی هستند که دارای مشکل اعتیاد، بعضا معتاد متجاهر و کارتن خواب و یا افرادی با بیماری‌های مختلف هستند که هیچگونه سرپناهی ندارند.

 غفوری اظهار داشت: به طور حتم اصلی‌ترین دلیل روی آوردن افراد به زباله‌گردی، نامناسب شدن شرایط مالی افراد جامعه است. هر چند در این میان ضعف فرهنگی نیز تا حدودی تاثیرگذار خواهد بود‌. افراد زباله‌گرد به دلیل برخورداری از طبقه اجتماعی و فرهنگی پایین، شاید راحت‌تر از دیگران به برخی از کارهای خلاف عرف و شان جامعه روی می‌آورند.

سرپرست مدیریت پسماند شهرداری سنندج در این خصوص با اشاره به مصوبات شورای مقابله با شیوع ویروس کرونا گفت: از آغاز ورود کرونا در استان با ارجاع یک نامه به دادستانی این استان با هماهنگی پاسگاه های محل در هر منطقه خواهان جلوگیری از زباله گردی شدیم چرا که برای مقابله با این پدیده نیروی انتظامی و دادستانی باید به شهرداری کمک کنند.

وی افزود: زباله گردی یکی از معضلات اساسی است و یکی از ناقلان بیماری کرونا، سطل‌های زباله است  که شهرداری سنندج بر حسب وظیفه و توانای خود با گندزدایی و ضدعفونی کردن مستمر باکس‌های زباله سطح شهر توانسته از فعالیت زباله گرد‌ها تا حدودی جلوگیری به عمل آورد.

غفوری در ادامه عنوان کرد: در عین حال زباله گردی بعنوان پدیده‌ای اجتماعی نیازمند انجام اقداماتی ریشه‌ای، اموزشی و فرهنگی و اجرای طرح‌هایی همچون تفکیک زباله از مبدا است که  می‌تواند تا رسیدن به نتیجه دلخواه زمان بر باشد.

بنابراین؛ پدیده زباله گردی از طرف مسوولین و نهادها در شرایط همه گیری ویروس کرونا نه فقط بعنوان یک معضل اجتماعی بلکه بعنوان یک اولویت بهداشتی باید مورد توجه قرار گیرد تا با همکاری دستگاه‌های مختلف مرتبط برنامه‌ای کوتاه مدت و موقت در مورد آن عمال شود تا سلامت جامعه به خطر نیفتد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1606947
ارسال نظر
نظرات