شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان زنجان
ساعت: 15:49 منتشر شده در مورخ: 1399/02/18 شناسه خبر: 1607066
کارشناس مسائل اقتصاد:

حذف 4 صفر نباید بهانه‌ای برای تورم و افزایش قیمت‌ها باشد

حذف 4 صفر نباید بهانه‌ای برای تورم و افزایش قیمت‌ها باشد
حسین محمودی اصل، کارشناس مسائل اقتصادی گفت: با توجه به تحریم‌های آمریکا و شرایط بیماری کرونا و نداشتن شرایط ثبات اجرای طرح حذف 4 صفر از پول کلی، شاید با مشکل مواجه شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حسین محمودی اصل امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار موج رسا; اظهار داشت: کشورهای مختلف جهان تجربه حذف صفر از پول ملی را به جهان ارائه داده‌اند و در ایران نیز چندین بار این موضوع مطرح و تبعات اندک هیجانی و التهابی ایجاد کرد اما اجرایی نشد.

 
وی افزود: اگر از تجربه کشورهای موفق در این زمینه استفاده شده و سناریو، برنامه و فرآیند ایرانی برای آن تعریف شود، می‌تواند کمک کننده و تاثیرگذار باشد.
 
این استاد دانشگاه ادامه داد: با اعمال حذف 4 صفر از پول ملی شاهد کاهش هزینه‌های غیر ضروری از جمله هزینه چاپ و حمل‌و‌نقل می‌شویم.
 
کارشناس مسائل اقتصادی برضرورت اجرای این طرح در بستر اجتماعی، اقتصادی و رسانه‌ای مناسب و با فرآیند مطمئن و کارشناسی شده تاکید کرد و گفت: با اجرای مناسب، حذف 4 صفر تبعات کمتری داشته و می‌تواند منجر به کاهش تورم شود.
 
محمودی اصل بیان داشت: اما اگر التهابات ناشی از حذف 4 صفر از پول ملی کنترل نشود عده‌ای سوداگر از این فضا استفاده کرده و آن را بهانه‌ای برای تورم و افزایش در قیمت‌ها قرار می‌دهند.
 
وی گفت: لازم است با تدابیر لازم و حداقل هزینه روانی این کار عملیاتی شود چرا که اینک زمان تصویب بود، اما مهم‌تر زمان اجرا است که با چه مکانیزم، بستر و آمادگی انجام شود تا کمترین آسیب و التهاب را تجربه کنیم.
 
این استاد دانشگاه بیان داشت: با توجه به تحریم‌های آمریکا و شرایط بیماری کرونا و نداشتن شرایط ثبات اجرای این طرح شاید با مشکل مواجه شود اما اگر مجبور به اجرای آن در چنین بستری باشیم باید شیوه و مکانیزم اجرایی آن مورد توجه باشد تا کشور صاحب پول قدرتمند و واقعی باشد.
 
کارشناس مسائل اقتصادی گفت: دولت اصرار داشت این اتفاق بیفتد و چندین بار از طریق مجلس و کمیسیون اقتصادی پیگیر آن بوده است، به احتمال زیاد بتواند در زمان باقی مانده آن را اجرایی کند.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1607066
ارسال نظر
نظرات