شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 12:14 منتشر شده در مورخ: 1399/02/20 شناسه خبر: 1607524
با حضور مدیران بخش‌های مختلف کاخ گلستان صورت گرفت؛

یک اتفاق جدید برای دوستداران موزه/ پایش زنده کاخ گلستان پس از زلزله

یک اتفاق جدید برای دوستداران موزه/ پایش زنده کاخ گلستان پس از زلزله
پایش زنده کاخ گلستان برای بررسی آسیب زلزله درحالی انجام شد که در این اتفاق جدید، مسئولان کاخ گلستان به مخاطبان خود در فضای مجازی نشان دادند زلزله تهران مشکلی برای کاخ ایجاد نکرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ساعاتی پس از زلزله شب جمعه تهران، کارشناسان موزه‌داری نگران آثار تاریخی و اشیای موزه‌ای شدند و هر یک به فراخور امکاناتی که داشتند، آثار موزه‌ای خود را مورد ارزیابی قرار دادند، در این میان جز کاخ صاحبقرانیه که از قبل ترک‌هایی داشت و با زلزله ۵ ریشتری تهران ترک‌های آن عمیق‌تر شد، هیچ موزه و بنایی آسیب جدی ندید. در کاخ گلستان نیز مانند بیشتر موزه‌های دیگر پایش اولیه از طریق دوربین‌های مداربسته انجام گرفت.

با این وجود ساعاتی از صبح نگذشته بود که مدیران بخش‌های مختلف کاخ گلستان در محل حاضر شدند و به پیشنهاد جبار آوج معاون فنی کاخ بخش‌هایی از این پایش به صورت زنده انجام و برای مخاطبان و دوست‌داران کاخ گلستان از طریق فضای مجازی در صفحه مربوط به کاخ پخش شد.

در این پایش، جبار آوج معاون فنی کاخ گلستان با حضور در تالار اصلی کاخ گلستان گفت: نگران بودیم بخش‌هایی از آثار مجموعه کاخ که روی سکو و یا استند قرار داشتند، آسیب دیده باشند، اما خوشبختانه در پایش اولیه‌ای که همان شب از طریق دوربین انجام شده بود، مشکلی گزارش نشد اکنون نیز در کاخ اصلی هیچ آسیبی در بنا و اشیای آن مشاهده نمی‌شود. حتی در سقف و طاق‌ها که برخی از آنها تا ۱۳۰ سال قدمت دارند، ترک و اتفاقی رخ نداده است. اشیا نیز سر جایشان هستند و سقوط نکرده‌اند.

وی در ادامه در پاسخ به سوال یکی از مخاطبان درباره بسته بودن کاخ به روی بازدیدکنندگان گفت: بسته بودن کاخ به دلیل زلزله نیست بلکه به دلیل شیوع بیماری کرونا هنوز کاخ موزه‌های تهران بسته است.

آوج همچنین با حضور در سالن ظروف گفت: پایش در این سالن حساس‌تر است چون ظروفی داریم که ممکن بود سقوط کرده باشند اما اکنون مشاهده می‌کنیم که برای هیچ یک از آنها نیز اتفاقی نیفتاده است.

وی در پاسخ به این سوال که پایش به چه صورت انجام می‌شود گفت: مطالعه و بهسازی لرزه‌ای یا مقاومت و تاب‌آوری کاخ در مقابل زلزله جزو مطالباتی بود که مغفول مانده است. در آینده قصد داریم بدانیم مقاومت کاخ در مقابل زلزله چقدر است و چه راهی برای استحکام بخشی بنا وجوددارد. اما تاکنون پس از چند بار زلزله در تهران، برای کاخ اتفاقی نیفتاده یعنی به صورت تجربی نشان داده حتی این کاخ در مقابل زلزله ۵ ریشتری هم مقاوم است.

آوج درباره اینکه غیر از پایش چشمی چه اقدام دیگری نیز برای بررسی اشیا انجام می‌گیرد گفت: بهسازی لرزه‌ای و تاب‌آوری ساختمان از طریق نرم‌افزارهای مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد. پس از آن اگر لازم باشد، تجهیزاتی نصب خواهدشد. از وزارت میراث فرهنگی می‌خواهیم که اگر در این زمینه تکنولوژی وجود دارد، به ما کمک کند.

معاون فنی کاخ گلستان با حضور در تالار برلیان افزود: ضلع شمالی این مجموعه به دلیل آثاری که دارد، حساس‌تر از ضلع جنوبی است چون تراکم اشیا آن بیشتر است. در این بخش هم خوشبختانه مشکلی مشاهده نمی‌شود.

این پایش زنده برای مخاطبان و دوستداران موزه و کاخ گلستان مورد استقبال قرار گرفت شاید از این جهت که از برخی پنهان‌کاری‌های احتمالی و یا عدم اعتماد به برخی مجموعه‌های دولتی جلوگیری می‌کند و یا به عبارتی خیال مخاطبان را از سالم بودن بنا به شکل دیگری راحت می‌کند این اتفاقی است که پس از شیوع ویروس کرونا رخ داده و موزه‌ها را به استفاده از فناوری‌های جدید و فضاهای مجازی سوق داده است اتفاقی که تا پیش از این از آن غافل بودند.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1607524
ارسال نظر
نظرات