شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان چهار محال و بختیاری
ساعت: 14:13 منتشر شده در مورخ: 1399/02/20 شناسه خبر: 1607584
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری:

آفت جوانه‌خوار بلوط به جان جنگل‌های چهارمحال و بختیاری افتاد

آفت جوانه‌خوار بلوط به جان جنگل‌های چهارمحال و بختیاری افتاد
علی محمدی مقدم مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری از طغیان آفت جوانه خوار بلوط در ۲۴ هزار هکتار از جنگل های 311 هزار هکتاری استان خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی محمدی مقدم، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با خبرنگار جهانبین‌نیوز، از طغیان آفت جوانه خوار بلوط در ۲۴ هزار هکتار از جنگل‌های 311 هزار هکتاری استان خبر داد.

وی افزود: جنگل، فقط درخت نیست و این اکوسیستم، نقش بسیار مهمی در حفظ منابع آبی دارد و جنگل‌ها بخش عمده‌ای از تنوع زیستی کشور را دربر می‌گیرند و به عنوان یک منبع حیات در تولید آب و اکسیژن و جلوگیری از فرسایش خاک نقش به سزایی ایفا می‌کنند.

محمدی مقدم با اشاره به محدودیت اعتبارات در خصوص مقابله با این معضل، یادآور شد: اقدامات کنترلی تنها در حدود ۴ هزار هکتار از کل جنگل های آفت زده در حال اجراست و با توجه به محدودیت اعتبارات، امکان مبارزه با این آفت در تمامی سطوح آلوده وجود ندارد.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری در ادامه از  شناسایی  ۹ کانون آلوده و طغیانی به این آفات در شهرستان‌های لردگان، اردل و کیار در سال جاری خبر داد و گفت: با توجه به طغیان آفت جوانه خوار و برگ خوار بلوط، ۹ کانون آلوده و طغیانی به این آفات در سطح استان، شناسایی گردید.

برمک اسلامی بیان کرد: محلول پاشی در سطح ۳ هزار و ۸۰۰ هکتار با اعتباری بالغ بر ۲۷ میلیارد ریال توسط جوامع جنگل‌نشین و بهره‌برداران محلی آغاز شد.

اسلامی خاطرنشان کرد: در فرایند محلول پاشی درختان با فرآورده بیولوژیک BT هیچگونه آسیبی به اکوسیستم جنگلی وارد نمی شود.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: عملیات پایش و پیش آگاهی این آفت در سطح ۳ هزار هکتار از جنگل‌های استان چهارمحال و بختیاری مجدداً اجرا می‌شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1607584
ارسال نظر
نظرات