شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 09:45 منتشر شده در مورخ: 1399/02/21 شناسه خبر: 1607861
در کُردستان همه جا صف است؛

صف 20 کیلومتری کامیونداران در مرز باشماق مریوان/ چرا کسی پاسخگوی مشکلات رانندگان نیست؟! + عکس و فیلم

صف 20 کیلومتری کامیونداران در مرز باشماق مریوان/ چرا کسی پاسخگوی مشکلات رانندگان نیست؟! + عکس و فیلم
این روزها با شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزها خودروهای سنگین درگیر ترافیک حدود 20 کیلومتری در جاده مرز باشماق شده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، مرز باشماق یکی از پایانه های مرزی رسمی ایران با کشور عراق است که سالانه بخش زیادی از صادرات و واردات کشور از این مرز انجام میشود.

این روزها با شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزها خودروهای سنگین درگیر ترافیک حدود 20 کیلومتری در این جاده شده اند، همچنین این روزها ویدیوهایی در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است و حکایت از صف های طولانی حدود 20 تا 30 کیلومتری در این مرز را دارد.

کامیون هایی که به گفته ی اهالی شهر مریوان ، صفشان تا داخل خود شهر آمده است و از مریوان تا مرز نیز حدود 30 کیلومتر فاصله دارد.

با توجه به اینکه در حال حاضر معیشت بسیاری از مرزنشینان استان به صورت مستقیم و غیرمستقیم به مراودات مرزی بستگی دارد. این مراودات پیشینه و سابقه طولانی بین مرزنشینان دارد، از 6 اسفند ماه 98 به دلیل شیوع ویروس کرونا مرز سیرانبند و باشماق بسته شد و عملا فعالیت هایی صورت نگرفت تا اینکه 6 اردیبهشت ماه بعد از دو ماه تعطیلی این مرز بازگشایی شد ولی شاهد صف های بسیار طولانی در این مسیر هستیم کامیون هایی که چند روزی را در این مرزها منتظر خالی کردن بارهایشان هستند.

با توجه به اینکه به گفته ی مدیر کل گمرکات استان کردستان 80 درصد بار این کامیون داران هندوانه است لذا ممکن است در صورت تاخیر در بارگیری و خالی کردن مجدد آن هم برای صاحب بار و هم برای طرف قرارداد عراقی ضرر شود که لازم است در این راستا تدبیری اندیشیده شود.

محل ترانشیپ که محل تخلیه و بارگیری ست جوابگوی آن تعداد کامیون نبود

 بختیار رحمانی مدیر کل گمرکات استان کردستان در گفتگو با خبرنگار کردتودی عنوان کرد:  مرزهای رسمی با عراق که عملاً از 6 اسفند ماه 98 تا 6 اردیبهشت ماه 99 بسته بود فعالیت خود را آغاز کرد و طبق هماهنگی و تدابیری که در ایران عراق و اقلیم انجام شد، این مرزها علی الخصوص مرزهای رسمی با اقلیم شامل باشماق و سیرانبند بانه بازگشایی شد.

وی در خصوص دلایل ازدحام کامیون ها در مرز و تمهیدات اندیشده شده در راستای رفع آن، اظهار داشت: در باشماق صف طولانی  چند کیلومتری داریم که علت آن هم بسته بودن سیرانبند بود و هم اینکه محل ترانشیپ که محل تخلیه و بارگیری ست جوابگوی آن تعداد کامیون نبود.

اغلب بارها صادراتی بوده و باید بعد از تخلیه، توسط خودروهای عراقی بارگیری شود

همچنین خالد جعفری با اشاره به اینکه اغلب بارها صادراتی بوده و باید بعد از تخلیه، توسط خودروهای عراقی بارگیری شود، افزود:  محوطه تیرپارک جنب گمرک به تخلیه و بارگیری اختصاص یافته و با افزایش سرعت کار صف کامیون ها به کمتر از ۶ کیلومتر خواهد رسید.

جعفری از اختصاص چند تیرپارک دیگر با ظرفیت بیش از ۱۰۰۰ کامیون خبر داد که این امر موجب می شود کامیون ها در مسیر منتهی به باشماق پارک نمانند و در مرز نیز تمهیدات لازم اندیشیده شده است.

جعفری ابراز امیدواری کرد: با توجه به کاهش بارهای ترانزیتی و همچنین اقداماتی که برای افزایش محوطه ترانشیپ انجام شده، ازدحام کم خواهد شده و روال به حالت عادی باز می گردد.

ترافیک 18 کیلومتری کامیون ها و کشنده ها برای خروج کالا از مرز بین المللی باشماق

سرهنگ علیرضا صفری فرمانده انتظامی مریوان گفت: با توجه به بسته بودن برخی از مرزها به دلیل شیوع بیماری کرونا در کشور، اکثر بارهای صادراتی برای خروج از کشور به مرز بین المللی "باشماق مریوان" هجوم آورده و باعث ایجاد صف و ترافیک بسیار طولانی به درازای بیش از 18 کیلومتر شده و این حجم بالای ماشین های سنگین تا داخل شهر نیز کشیده شده است.

وی افزود: حجم بسیار بالای صف خودروها که به داخل شهر مریوان نیز کشیده شده است، باعث ایجاد نارضایتی برخی از شهروندان مریوانی شده که خوشبختانه با تمهیدات صورت گرفته از سوی مسئولان استانی و شهرستان این صف به حداقل خود رسیده و رضایت شهروندان را به همراه داشته است.

سرهنگ صفری در ادامه اظهار داشت: فرمانده انتظامی شهرستان مریوان در حال حاضر با هماهنگی فرمانداری وگمرک پارکینگ های مرز را مجاب کرده تا برای ساماندهی و جلوگیری از هرگونه هرج و مرج و درگیری در این صف طولانی ورود به مرز بین المللی باشماق تا حد ممکن این خودروها را در داخل پارکینگ جای داده و با توجه به بار خودروهای مذکور (تره بار ، میوه ، خشکبار و ...)، خروجی این ماشین ها را نظم دهند.

روزانه بیش از یک هزار کامیون از مرز باشماق ترخیص می‌شوند

فرید حق پناه، مدیرکل گمرک باشماق مریوان نیز با اشاره به تشکیل صف کامیون‌ها در مرز باشماق اظهار کرد: به دلیل بسته بودن بسیاری از مبادی مرزی  با اقلیم کردستان، کلیه‌ی کامیون‌های ترانزیتی به سه مرز پرویزخان، باشماق و تمرچین روی آورده‌اند.

وی افزود: اکنون با توجه به افزایش حضور کامیون‌ها در باشماق، صادرات و حجم کار این کمرگ حدود ۲.۵ برابر رشد داشته است.

مدیرکل کمرگ باشماق تصریح کرد: با آغاز فعالیت بازارچه‌های شوشمی، شیخ صله و کیله شاهد کاهش ترافیک کامیون‌ها در مرز باشماق خواهیم بود.

وی عنوان کرد: اکنون روزانه بیش از یک هزار کامیون از مرز باشماق ترخیص می‌شوند.

حق پناه با بیان اینکه درصورت گشایش مرزهای دیگر از حجم ترافیک در سه مرز پرویزخان، باشماق و تمرچین کاسته خواهد شد، یادآور شد: در روزهای گذشته صف کامیون‌ها در باشماق به حدود ۲۰ کیلومتر رسیده بود که اکنون این صف تا حدود ۱۰ کیلومتر کاهش داشته است‌.

انتهای پیام/

...
https://www.dana.ir/1607861
ارسال نظر
نظرات