شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 15:28 منتشر شده در مورخ: 1399/02/22 شناسه خبر: 1608424

امام حسن (ع) بار دیگر بهانه مذاکره با آمریکا قرار گرفت!

امام حسن (ع) بار دیگر بهانه مذاکره با آمریکا قرار گرفت!
توییتی از حساب کاربری رهبر انقلاب درباره صلح امام حسن (ع) با معاویه، بار دیگر مباحثی درباره احتمال مذاکرات پنهانی جمهوری اسلامی و آمریکا را برانگیخته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در پست حساب کاربری رهبر معظم انقلاب به مناسبت ولادت این امام بزرگوار آمده است: « من معتقدم امام حسن مجتبى شجاع‌ترین چهره‌ى تاریخ اسلام است.  ایشان حاضر شد خود را و نام خود را در میان دوستان نزدیکش، فداى مصلحت واقعى کند و تن به صلح دهد، براى اینکه دیدبانى اسلام و حفاظت از قرآن و هدایت نسلهاى آینده‌ى تاریخ را در موقع خود انجام دهد.»

همزمان با این پست، برخی از حساب‌های کاربری منتسب به نیروهای اپوزیسیون و خبرنگاران معاند، نتیجه گرفته اند که جمهوری اسلامی در حال مذاکرات پنهانی با آمریکا است و شاهد چنین گزاره‌ای را سفر شمخانی؛ دبیر شورای عالی امنیت ملی به مسقط برای گفتگوی پنهانی با فرستاده‌های دولت آمریکا، گرفته‌اند.  
 
نگاه ساده انگارانه به حکومت داری و سیاست خارجی ایران در چند دهه اخیر همواره مبنای بسیاری از تحلیل‌ها قرار گرفته است. برخی با کنار هم قرار دادن گزاره‌ها، اظهارات، بیانات و رفتارهای مقامات و رهبران ایران، آن را نشانه صلح، جنگ و مذاکره و ... قرار می دهند. برداشت‌ها بیشتر به گمانه‌زنی تقلیل پیدا می‌کنند و از رویکرد اصلی نظام جمهوری اسلامی تحلیل‌ها را مهجور می‌سازند. 
 
رهبر معظم انقلاب در طول چند دهه گذشته، بارها از صلح امام حسن (ع) سخن گفته و حتی نوشته‌اند. آیا چنین اظهارات و بیاناتی به معنای صلح و یا مذاکره بود؟ ایشان حتی کتابی با عنوان «صلح امام حسن علیه‌السلام، پرشکوه‌ترین نرمش قهرمانانه تاریخ» از  شیخ راضی آل‌یاسین را در سال 1348 ترجمه کردند و بارها این کتاب با ویرایش جدید در طول سال های اخیر به چاپ مجدد رسیده است. 
 
ایشان همچنین در بیاناتی در 22 فروردین 69 درباره روند تاریخی پس از صلح امام حسن (ع) فرمودند:« بعد از صلح امام حسن مجتبی‌ (علیه‌الصلاةوالسّلام)، کار به شکلی هوشمندانه و زیرکانه تنظیم شد که اسلام و جریان اسلامی، وارد کانال آلوده‌ای که به نام خلافت -و در معنا سلطنت- به وجود آمده بود، نشود. این، هنر امام حسن مجتبی‌ (علیه‌السّلام) بود. امام حسن مجتبی‌ کاری کرد که جریان اصیل اسلام در مجرای دیگری، جریان پیدا بکند؛ منتها اگر نه به شکل حکومت -زیرا ممکن نبود- لااقل دوباره به شکل نهضت جریان پیدا کند. این، دوره‌ی سوم اسلام است.» 
 
مقام معظم رهبری در یک اردیبهشت 79 نیز درباره دلایل اصلی صلح امام دوم شیعیان عنوان می کردند: «در صدر اسلام بزرگترین و مهمترین ضربه‌ای که بر اسلام وارد شد، این بود که حکومت اسلامی از امامت به سلطنت تبدیل شد. حکومت امام حسن و حکومت علی بن ‌ابی‌طالب (علیهم‌السّلام) به سلطنت شام تبدیل شد! البته امام حسن مجتبی (علیه‌آلاف‌التّحیةوالثناء) آن روز به خاطر یک مصلحت بزرگتر -که حفظ اصل اسلام بود- مجبور شد این تحمیل را به جان بپذیرد.»
 
مروری بر نگاه رهبر انقلاب نسبت به صلح امام حسن (ع) در چند دهه گذشته نشان می¬دهد که رویکرد کاملا واقع بینانه درباره عمل امام دوم شیعیان برای بقا و حفظ اسلام در قرون بعدی دارند. ایشان حتی کتابی در این زمینه پیش از انقلاب اسلامی ترجمه کرده و به عنوانی یکی از خبرگان و نخبگان تاریخ اسلام برای روایت حوادث و تحولات این عرصه هستند. از سوی دیگر رهبر انقلاب اسلامی در بیانات و نگارش های شان در نگاه جامع صلح را در کنار قیام امام حسین (ع) قرار می دهند و اقتضای زمان را پس از صلح، جنگ و قیام علیه ظلم و انحراف اسلام ارزیابی می‌کنند. 
 
در این چارچوب، شرایط فکری و تحلیلی اقشار مختلف جامعه اسلامی نیز مدنظر قرار می گیرد. رهبر انقلاب در بیاناتی در 12 آبان 72 به نبود تحلیل سیاسی مردم زمان صلح اشاره می کننند: «بنده در قضایای تاریخ اسلام این مطلب را مکررا گفته‌ام که، چیزی که امام حسن مجتبی علیه‌السلام را شکست داد، نبودن تحلیل سیاسی در مردم بود. مردم، تحلیل سیاسی نداشتند. چیزی که فتنه‌ی خوارج را به‌وجود آورد و امیرالمومنین علیه‌السلام را آن‌طور زیر فشار قرار داد و قدرتمندترین آدم تاریخ را آن‌گونه مظلوم کرد، نبودن تحلیل سیاسی در مردم بود والا همه‌ی مردم که بی‌دین نبودند. تحلیل سیاسی نداشتند. یک شایعه دشمن می‌انداخت؛ فورا این شایعه همه جا پخش می‌شد و همه آن را قبول می‌کردند!»
 
بنابراین رویکرد رهبر معظم انقلاب اسلامی به تاریخ اسلام در قالب تحلیل و برداشت‌هایی است که ایشان در طول سالها مطالعه و موشکافی به دست آورده اند و باشکوه ترین نرمش قهرمانانه تاریخ نامیدن صلح امام حسن (ع) بدون حکمت و شناخت نبوده بلکه نشانه بینش آگاهانه، جامع و آینده پژوهانه تاریخ است. 
 
در نهایت باید عنوان داشت، از یک توییت و یا سخن نمی توان به راحتی سیاست خارجی جمهوری اسلامی را تحلیل یا پیش بینی کرد و سخن درباره صلح امام حسن در روز تولد ایشان، نباید به معنای مذاکرات پنهانی با آمریکا تفسیر شود. چرا که بارها رهبر معظم انقلاب در ایام مختلف رهبری و ریاست جمهوری شان از رویداد صلح امام دوم شیعیان سخن گفته اند ولی آن بازه زمانی سخنرانی یا بیانات هیچ همزمانی با مذاکرات نداشته است.
 
انتهای پیام/
 
 
https://www.dana.ir/1608424
ارسال نظر
نظرات