شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 12:04 منتشر شده در مورخ: 1399/02/23 شناسه خبر: 1608653
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی خراسان‌جنوبی مطرح کرد

پیش‌بینی خرید تضمینی بیش از 16 هزار تن گندم در خراسان‌جنوبی

پیش‌بینی خرید تضمینی بیش از 16 هزار تن گندم در خراسان‌جنوبی
اسدالهی گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال از 18 هزار و 60 هکتار سطح زیر کشت گندم آبی استان و 3 هزار هکتار سطح زیر کشت گندم دیم بیش از 16 هزار تن گندم خرید تضمینی داشته باشیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، مجید اسدالهی مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی خراسان‌جنوبی صبح امروز در نشست خبری که به صورت زنده از طریق شبکه اجتماعی اینستاگرام برگزار شد، اظهار کرد: اداره کل غله و خدمات بازرگانی خراسان‌جنوبی در قالب طرح ملی خرید تضمینی محصولات کشاورزی آماده خرید و جذب دسترنج کشاورزان است.

 
وی افزود: با خرید تضمینی گندم و دانه‌های روغنی سالم از کشاورزان برای حفظ امنیت غذایی کشور با همکاری کشاورزان تلاش می‌شود.
 
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی خراسان‌جنوبی بیان کرد: برای امسال مقرر شده قیمت خرید تضمینی گندم 2500 تومان باشد و این قیمت نشان دهنده رشد 47 درصدی قیمت خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته است.
 
اسدالهی گفت: در سطح استان 18 مرکز خرید تضمینی گندم فعال داریم که دو مرکز دولتی در بیرجند و قاین فعال است و 16 مرکز دیگر زیر نظر تعاون روستایی بوه و کشاورزان می‌توانند گندم مازاد خود را به این مراکز تحویل دهند.
 
وی با بیان این‌که خوشبختانه طی ماه های اخیر شاهد بارندگی‌های خوبی در استان بودیم، افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال از 18 هزار و 60 هکتار سطح زیر کشت گندم آبی استان و 3 هزار هکتار سطح زیر کشت گندم دیم بیش از 16 هزار تن گندم خرید تضمینی از کشاورزان داشته باشیم.
 
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: در طرح خرید تضمینی گندم در استان 126 نفر نیرو که آموزش‌های لازم را در این خصوص فراگرفته‌اند همکاری خواهند داشت.
 
اسدالهی با بیان این‌که مراکز خرید گندم همان مراکز سال گذشته است، بیان کرد: در این طرح استانداری، جهاد کشاورزی، سازمان صنعت، معدن و تجارت ، تعاون روستایی و نیروی انتظامی مشارکت و نظارت دارند.
 
وی از فعالیت یک مرکز خرید تضمینی دانه‌های روغنی کلزا در شهرستان خوسف خبر داد و گفت: سطح زیر کشت کلزا در استان 260 هکتار است و پیش‌بینی می‌شود بیش از 300 تن کلزا در استان برداشت شود ضمن این‌که قیمت خرید هر کیلوگرم کلزا 4 هزار و 660 تومان تعیین شده که این قیمت نیز نسبت به سال گذشته 39 درصد افزایش داشته است.
 
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: از ظرفیت سامانه های الکترونیکی برای پهنه‌بندی و مشخص شدن زمین‌های زیر کشت گندم کشاورزان استفاده شده و اطلاعات کشاورزان گندم کار از جمله سطح زیرکشت گندم تا میزان برداشت در سامانه ثبت می‌شود.
 
اسدالهی تاکید کرد: سقفی برای میزان خرید گندم مازاد از کشاورزان تعیین نشده و از کشاورزان واقعی به هر اندازه‌ای که گندم مازاد داشته باشند به صورت تضمینی خریداری می‌شود و به هیچ وجه از دلالان گندم خریداری نخواهد شد.
 
وی با اشاره به این‌که در برخی از شهرستان‌ها شاهد آغاز فصل برداشت سریعتر گندم نسبت به سایر شهرستان‌ها هستیم، گفت: برای هر شهرستان برنامه‌ریزی زمان بندی مشخصی برای خرید گندم انجام شده و از 27 اردیبهشت ماه کار خرید تضمینی گندم آغاز و تا پایان شهریور و اواسط مهرماه نیز در سطح استان ادامه دارد.
 
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: برای خرید تضمینی گندم منابع مالی تامین و قرارداد با بانک‌های عامل منعقد شده است.
 
اسدالهی با بیان این‌که مدت زمان متوسط پرداخت مطالبات گندم‌گاران 12 تا 20 روز است، عنوان کرد: امسال منابع مالی خرید گندم در سه سطح تامین شده که شامل منابع هدفمندی یارانه‌ها 35 درصد، منابع داخلی وزارت جهاد کشاورزی و تسهیلات بانکی است.
 
وی اظهار کرد: سال گذشته 23 میلیارد تومان اعتبار برای خرید تضمینی گندم در استان داشتیم که امسال این عدد به 29 میلیارد تومان افزایش داشته است.
 
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی خراسان‌جنوبی افزود: سال گذشته 12 هزار و 800 تن گندم از یک‌هزار450 کشاورز استان خریداری شده است.
 
اسدالهی خاطرنشان کرد: سال گذشته شرایط تولید محصولات کشاورزی استان از جمله دانه‌های روغنی، چغندرقند و برنج که فرآورده‌های آن جزو اقلام ضروری زندگی است خوب بود و امیدوارم امسال نیز شاهد رونق تولیدات بخش کشاورزی در خراسان‌جنوبی باشیم.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1608653
ارسال نظر
نظرات