شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 13:21 منتشر شده در مورخ: 1399/02/24 شناسه خبر: 1609044
دبیر جشنواره در گفتگو با «دانا»:

امکانِ تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره «شعر و داستان انقلاب»/ استعدادهای جوان به سمت رمان‌نویسی رفته‌اند

امکانِ تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره «شعر و داستان انقلاب»/ استعدادهای جوان به سمت رمان‌نویسی رفته‌اند
حسینعلی جعفری، دبیر بخش داستان دوازدهمین جشنواره ادبی شعر و داستان انقلاب، از تمدید مهلت ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره خبر داد.

حسینعلی جعفری دبیر بخش داستان دوازدهمین جشنواره ادبی «شعر و داستان انقلاب» در گفتگو با خبرنگار فرهنگی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ از احتمال تمدید مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره بعد از 31 اردیبهشت ماه خبر داد و اظهار داشت: هر چیزی ممکن است، زیرا همه چیز به شرایط ویروس جدید بستگی دارد، اما نمی توان قطعی گفت.

وی در پاسخ به خبرنگار «راه دانا» در رابطه با چگونگی استقبال از جشنواره و  آثار ارسالی، گفت: تاکنون استقبال خوبی از جشنواره صورت گرفته و تعداد آثار ارسالی رضایت بخش بوده است.

وی با بیان اینکه وضعیت تمدید مجدد مهلت ارسال آثار مشخص نیست، در مورد چگونگی برگزاری جشنواره با توجه به شرایط کنونی ادامه داد: شیوه برگزاری جشنواره تا این لحظه مشخص نشده، ولی تمام اهتمام مسئولان جشنواره این است که به همان شکل سابق و با رعایت کلیه موازین بهداشتی، این آیین ادبی برگزار شود.

دبیر بخش داستان جشنواره ادبی شعر و داستان انقلاب تصریح کرد: پس از اعلام جزئیات جشنواره و برگزاری آن، آثار منتخب برای چاپ و نشر در اختیار ناشران برجسته از جمله «سوره مهر» قرار گرفته و مورد حمایت قرار می‌گیرند؛ در سال‌های قبل هم اغلب آثار برگزیده برای انتظار، مورد حمایت قرار گرفته‌اند.

جعفری در خصوص برگزاری جشنواره شعر و داستان انقلاب برای کشف استعدادهای شهرستان‌ها نیز گفت: خودمان خیلی مایل هستیم که این کار انجام شود و پیشنهاداتی هم در این باره دریافت کرده‌ایم، اما تاکنون فعلا «جشنواره شعر و داستان جوان» توسط حوزه هنری و به صورت چرخشی در استان‌ها برگزار شده است و اگر جشنواره شعر و داستان انقلاب هم به صورت استانی برگزار شود، قطعا اتفاق بسیار خوبی خواهد بود.

وی افزود: امیدواریم بتوانیم این موضوع را جمع‌بندی و تصویب کرده و در صورت امکان، در شهرهای دیگر هم برگزار کنیم.

دبیر بخش داستان جشنواره ادبی شعر و داستان انقلاب، در ادامه درباره وضعیت کنونی حوزه داستان‌نویسی در سطح کشور گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا و فاصله‌گذاری صورت گرفته، انتشار آثار مجازی و کتاب‌های الکترونیک بیشتر شده است و در مجموع وضعیت این حوزه خوب است، هرچند چاپ نسخه‌های کاغذی فعلا کم شده است.

جعفری با بیان اینکه هرچقدر زمان به جلو می‌رود شاهد افزایش ذوق جوان‌ها در این عرصه و کشف استعدادهای جدید هستیم، اظهار داشت: قطعا جوان‌های امروز دارای ذوق سرشاری هستند، شاید زمانی که ما شروع به نویسندگی کردیم، کسی نبود که بگوید چه کتابی بخوانیم و سیر مطالعاتی نداشتیم؛ اما الان جوانان علاقمند هم از امکانات فضای مجازی برخوردارند و هم به کلاس‌های مختلف در سراسر کشور دسترسی دارند و همین «استاد دیدن» به رشد آنها و بروز استعدادهایشان خیلی کمک کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تمایل و علاقه جوانان داستان‌نویس بیشتر به سمت «رمان» رفته است و برخلاف کشورهای غربی که «داستان کوتاه» بیشتر رواج دارد، استعدادهای جوان در کشور ما به رمان علاقه بیشتری نشان می‌دهند و البته علت مهمش هم این است که بازار فعلا بیشتر رمان را می‌پسندد.

وی ادامه داد: حتی خود ناشران نیز بخاطر تمایل بازار به رمان بیشتر تمایل دارند که جوانان رمان بنویسند.

جعفری در پایان از نکات مثبت دوران قرنطینه خانگی گفت: من در این ایام یک رمان درباره حضرت رسول(ص) به رشته تحریر درآوردم و تحقیقی هم برای رمانی درباره اربعین انجام دادم.

گفتگو از نسیم اسدپور

https://www.dana.ir/1609044
ارسال نظر
نظرات