شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 15:29 منتشر شده در مورخ: 1399/02/24 شناسه خبر: 1609123
علی محمد مؤدب:

جشنواره شعر و داستان انقلاب ادای دین ادبیات به حافظه تاریخی ماست

جشنواره شعر و داستان انقلاب ادای دین ادبیات به حافظه تاریخی ماست
دبیر بخش شعر دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب معتقد است انقلاب اسلامی ایران مهم‌ترین تجربه انسان ایرانی در ۱۰۰ سال اخیر است؛ برگزاری جشنواره ای ادبی ویژه این موضوع، مایه خیر و برکت است و ما را قادر می‌کند که حافظه تاریخی‌مان را تقویت کنیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی‌محمد مؤدب دبیر بخش شعر دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب با اشاره به اهمیت ادغام این دو بخش و برگزاری در یک جشنواره بیان کرد: به نظرم همنشینی شعر و داستان در جشنواره شعر و داستان انقلاب اتفاق مبارکی است و من به شخصه از حضور در جشنواره‌های شعر و داستان خاطرات خوبی دارم. به نظرم حتی نباید این همنشینی را صرفا در یک رویداد مثل جشنواره تعریف کرد و باید آن را گسترش داد. وقتی یک شاعر یا نویسنده به جشنواره‌ای راه می‌یابد با پویندگان و جستجوگران آن حوزه ارتباط می‌گیرد که این تعامل در سرنوشت و آینده شعر و داستان ایرانی مؤثر است.

وی افزود: نگاه داستان‌نویسان و شاعران به جهان جور دیگری است و این دو بخش بر یکدیگر تاثیر متقابل می‌گذارند. بنده شاهد بودم که دوستی‌هایی در جشنواره‌های شعر و داستان 20 سال قبل شکل گرفت که تا امروز برای ادبیات ایران مایه برکت است و شاعران و داستان‌نویسان توانسته‌اند چه از لحاظ نگرشی و فنی و چه در عرصه اجرایی و بعد عملیاتی و اداری فعالیت‌های ادبی به هم کمک کنند و این اتفاق در مجموع ادبیات امروز ایران را رنگین‌تر کرده است.

وی ادامه داد: در تضارب با سایر هنرها نیز رشد هنرمند تصاعدی خواهد بود و اتفاق‌های تازه ای در حوزه کار خلاقه شکل می‌گیرد که بدون این تعامل ممکن نخواهد بود.

دبیر بخش شعر جشنواره شعر و داستان انقلاب درباره این رویداد نیز توضیح داد: انقلاب اسلامی ایران مهم‌ترین تجربه انسان ایرانی در 100 سال اخیر است؛ تجربه زیست‌ معاصری که گوشه‌های کشف ناشده و گنج‌های پنهان بسیاری دارد. برگزاری جشنواره‌ای ادبی ویژه این موضوع، مایه خیر و برکت است و ما را قادر می‌کند که حافظه تاریخی‌مان را تقویت کنیم. سال گذشته در برخی حوادث شعارهایی شنیده شد که نشان می‌دهد جامعه ما بسیار بیشتر باید موضوع حافظه تاریخی فکر کند و مدیران ما باید حافظه تاریخی را جدی بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: جشنواره انقلاب، ادای دین ادبیات به حافظه تاریخی ماست. جشنواره‌های موضوعی باعث می‌شود هنرمندان موقف خود را بهتر بشناسند. در حالیکه بدون مواجهه شدن با یک موضوع خاص ممکن است تجربه‌هایی صرفا فنی را برای شاعران و نویسندگان در یک جشنواره رقم بزند.

وی با اشاره به چگونگی گذراندن اوقات خود در قرنطینه بیان کرد: قرنطینه علی‌رغم گرفتاری‌هایی که دارد از لحاظی برای اهل قلم یک فرصت است و من در این دوران کتاب خواندم و برخی کارهایم را جمع بندی کردم. البته بسیار بیشتر از قبل توانستم به خانواده ام برسم که از این نظر برای من برکت بسیاری داشت.

دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب تا 31 اردیبهشت‌ماه پذیرای آثار شاعران و نویسندگان است.

https://www.dana.ir/1609123
ارسال نظر
نظرات