شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 12:16 منتشر شده در مورخ: 1399/02/25 شناسه خبر: 1609310
مدیر گروه معارف شبکه الکوثر در گفت و گو یا «دانا»؛

تولید و پخش مشترک برنامه در شبکه های ایران و عراق موجب همگرایی بیشتر می شود

تولید و پخش مشترک برنامه در شبکه های ایران و عراق موجب همگرایی بیشتر می شود
سید عباس رضوی محلاتی، مدیر گروه معارف شبکه الکوثر با تاکید بر مشترکات و ظرفیت های فرهنگی و دینی دو ملت ایران و عراق، گفت: باید از ظرفیت های بالای رسانه ای شبکه هایی مانند الکوثر و العالم در همگرایی بیشتر بین دو کشور نهایت استفاده را کرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ روزهای تاریک و خونین کشورهای عربی در حالی سپری می شود که آنها از یک بحران به معضلی دیگر و از جنگی به آشوبی جدید منتقل می شوند. وضعیت بغرنج عراق تنها نمونه ای از این ماجرایی است که به این زودی ها پایانی برایش نمی توان تصور کرد. اما چرا کشورهای عربی در چنین شرایطی گرفتار شده اند. آیا رسانه های متعدد بیگانه در خاورمیانه یکی از دلایل این اوضاع هستند؟ شبکه های برون مرزی ما چون العالم و الکوثر و ....چه نقشی دارند؟

این موارد موجب شد تا برای درک بهتر از حقیقت منطقه با سید عباس رضوی محلاتى مدیر گروه معارف شبکه جهانی الکوثر به گفت و گو بنشینیم. وی به مدت پنج سال مدیر گروه سیاسی و خبر شبکه الکوثر هم بوده و دبیری خبر و سردبیری در رادیو عربی تهران را هم در سوابق خود دارد. همچنین رضوی کتاب های متعدد و نیز ده ها مقاله (فرهنگی، سیاسی و مذهبی) از فارسی به عربی ترجمه کرده که در ایران و لبنان به چاپ رسیده است.

رضوی محلاتی در پاسخ به این سوال که شبکه های ایرانی مانند العالم، الکوثر چگونه می توانند موجب همگرایی میان دو ملت عراق و ایران شوند؛ گفت:چنانکه می دانیم رسانه یک پل ارتباطی بین دو طرف (منبع و مخاطب) است و پیشرفت وسایل ارتباطی این ویژگی را دو چندان کرده است. در این راستا شبکه های الکوثر و العالم با تاکید بر مشترکات دو ملت ایران و عراق در زمینه های مختلف می توانند نقش بسیار مهمی به عهده گیرند. برای مثال تبیین خدماتی که جمهوری اسلامی ایران برای زوار عراقی در شهرهای مذهبی در نظر می گیرد، تاثیر خوبی خواهد داشت.

وی افزود: هر دو ملت مشترکات و ظرفیت های فرهنگی و دینی بسیاری دارند. در گذشته، نظام بعثی برای تفرقه میان دو ملت تلاش های بسیاری کرده بود اما نتوانست این عُلقه های دینی و فرهنگی میان دو ملت را از بین ببرد. حضور میلیونی دو ملت در مراسم اربعین حسینی (ع) یکی از نمونه های ارتباط نزدیک بین ایرانیان و عراقیان است. بنابراین نزدیک کردن دیدگاه های دو ملت یکی از وظایف شبکه های برون مرزی ایران است.

مدیر گروه معارف شبکه الکوثر، «مخاطب شناسی» را از راهکارهای اصلی افزایش مخاطبان تلویزیون های ایرانی در کشورهای غرب آسیا عنوان کرد و افزود: شبکه های ایرانی که به زبان عربی فعالیت دارند بهتر است بر اساس مخاطب شناسی طراحی شوند. برنامه هایی که مورد پسند آنها باشد  و البته با معیارهای جمهوری اسلامی ایران تناسب داشته باشد. اینکه ملت های دیگر بتوانند خود و نظرات شان را به نوعی در این شبکه ها ببینند گام مهمی است. همچنین تولید سریال های مشترک که بازیگران ایرانی و عربی در آن ایفای نقش می کنند نیز راهکار دیگری برای به ثمر نشستن تلاش ها برای همگرایی است.

رضوی ادامه داد: تولید و پخش مشترک برنامه ها و سریال ها عامل جذب کننده فوق العاده ای است.  نمونه بارز آن پخش سریال حضرت یوسف (ع) است که بازتاب بسیار وسیعی در کشورهای دیگر داشته است. پخش سریال ها و برنامه هایی با ساختارهای متنوع با رویکرد به وحدت اسلامی حتما مورد پسند ملت های مسلمان خواهد بود.

همچنین یکی دیگر از راهکارها برای حضور در قلوب مخاطبان خارجی، مطرح کردن دغدغه های هر ملت با مراعات پروتکل ها، است که می تواند اثر خوبی داشته باشد.

مدیر گروه سابق سیاسی و خبر شبکه الکوثر، در تشریح نقش شبکه های وابسته به امریکا و سعودی در ایجاد فتنه و ناامنی در عراق و لبنان گفت: شبکه های الحدث، العربیه، بی بی سی عربی، اسکای نیوز عربی در واقع سیاست مداخله گرانه امریکا، انگلیس و دولت سعودی را اجرا می کنند. شایعه پراکنی و تفرقه انگیزی در عراق یکی از ترفندهای این تلویزیون های بیگانه است. این تلویزیون ها در اصل هدایت جریان های مرتبط به بعثی ها و مزدوران عربستان و امارات را بر عهده دارند. به انحراف کشاندن مطالبات معیشتی مردم و تبدیل اعتراضات به آشوب های کور بی انتها ظرف چند ماه اخیر در عراق یکی از شواهد این مدعا است.

وی اظهار کرد: جنگ روایت ها با بهانه های مختلف و ترفندهای رسانه ای به منظور متشنج کردن اوضاع عراق و تحریک مردم علیه حکومت خودشان با جدیت در جریان است. همچنین این شبکه ها سعی دارند در مورد احزاب اسلامگرای عراق و رهبران آنها مخصوصا آنهایی که روابط دوستانه ای با جمهوری اسلامی ایران دارند دست به سیاه نمایی بزنند.

رضوی در خصوص اینکه در چنین شرایطی تلویزیون های محور مقاومت می توانند به مردم منطقه غرب آسیا در کشف حقایق و روش های حل مشکلات مشترک به ویژه در خصوص معضلی موسوم به آمریکا کمک شایانی کنند، افزود: یکی از راه های تحقق این امر، تولید برنامه های مشترک بین شبکه های همسو در ایران و عراق است.  این امری است که در شرایط حال حاضر قابل تحقق است.

ارتباط نزدیک بین این شبکه ها، تبادل افکار، نزدیک کردن دیدگاه های مردم و نگرش صحیح به مسائل مختلف میتواند تاثیر گذار باشد.  فعالیت های مغرضانه امریکا در عراق از قبیل حمایت از تروریست های داعشی و بمباران مواضع نیروهای مردمی عراق (الحشد الشعبی) باید زیر ذره بین قرار گیرد و با جزئیات کامل بررسی شود.

رضوی افزود: علت ناامنی در عراق حضور نیروهای خارجی در این کشور است که با اهداف مختلف از قبیل به تاراج بردن نفت ملت عراق وحمایت از رژیم صهیونیستی حاصل شده است. ترور سردار حاج قاسم وابو مهدی المهندس و یارانشان که در راه دفاع از ملت عراق خونشان بهم آغشته شده است یک عمل مجرمانه از سوی امریکاست و باید ملت عراق آنها را مجازات کند.

رضوی محلاتی در پایان از آرزویی سخن گفت که دوست دارد اولین بار از شبکه های برون مرزی ایران مطلع شود و آن خبرهای خروج اشغالگران امریکایی و انگلیسی از خاک عراق و نیز زوال حکومت آل سعود و شکست نهایی آنها در برابر ملت شجاع یمن همچنین آزادسازی قدس شریف قبل از خبر ظهور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) که البته همه این اتفاقات می تواند در مجموع یک خبر باشند.

https://www.dana.ir/1609310
ارسال نظر
نظرات