شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 15:27 منتشر شده در مورخ: 1399/02/25 شناسه خبر: 1609350
یک کارشناس مذهبی مطرح کرد؛

قرآن بر سر گرفتن؛ یعنی دستورات حق را سرلوحه امور خود قرار دهیم

قرآن بر سر گرفتن؛ یعنی دستورات حق را سرلوحه امور خود قرار دهیم
حجت الاسلام فرید ملکی گفت: قرآن بر سر گرفتن در شب‌ های قدر و قسم دادن به خدای متعال و چهارده نور مقدسش، یعنی تمام دستوراتی که ما را به مسیر حق رهنمون می‌ کند سرلوحه کار خود قرار دهیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: شب قدر از شب های با عظمت و با اهمیت سال است و شبی است که گناهان آمرزش می شود و احیا و شب زنده داری در این شب به فرموده پیامبر اکرم (ص):"فرد تا سال آینده عذاب از او برداشته می شود."

حجت الاسلام فرید مالکی با بیان اینکه یکی از اعمال مهم شب های قدر قرآن بر سر گذاشتن است، ادامه داد: قرآن بر سر گرفتن در شب‌های قدر و قسم دادن به خدای متعال و چهارده نور مقدسش، بدین معناست که تمام دستوراتی که ما را به مسیر حق رهنمون می‌کند را سرلوحه کار خود قرار دهیم؛ همانگونه که صاحب این شب‌ها اینگونه عمل کرد و جان خود را با خدای تبارک و تعالی معامله می‌کند تا رضایت او را کسب کند.

وی افزود: قرآن چقدر در زندگی ما جای دارد؟ موضوعی است که باید بیشتر از اینها به آن اهمیت داده شود. ماه رمضان ماه نزول قرآن است در این ماه شاهد آن هستیم که گناه کم می شود، دلها به همدیگر نزدیک می شود، خانواده ها بیشتر صمیمی می شوند و .. این از آثار قرآن در جامعه است زیرا در این ماه خیلی از مردم قرآن را ختم می کنند و به خدا نزدیکتر هستند.

این کارشناس تصریح کرد: حال اگر ما قرآن را در سراسر زندگی خودمان نه تنها در این ماه بلکه در کلیه ماههای سال قرار دهیم شاهد برکات و نزولات آن در زندگی مان هستیم زیرا قرآن سرتاسر اعجاز در زندگی مادی و معنوی است. اگر ما آن را با معرفت تلاوت کنیم، حتما اثرات آن را در زندگی، کار و امور زندگی مان خواهیم دید و گناه، خشونت و ... در جامعه کم می شود.

حجت الاسلام ملکی گفت: خداوند دارای 99 اسم است که هر کسی او را به این نامها بخواند،دعایش مستجاب و هر که آنها را شماره کند اهل بهشت است که تمامی این اسماء در دعای جوشن کبیر آمده است و خواندن این دعا جزو اعمال این شب است که در هر فراز آن نکته وجود دارد.

وی تاکید کرد: برای مثال با خواندن فراز 56 الی 57 دعای جوشن کبیر اگر به تهمتی دچار شدید این دو بند را بخوانید، تهمت رفع شده و شخص تهمت زن به گرفتاری عجیبی دچار می شود.

این کارشناس افزود: فضیلت های این دعا به قدری زیاد است که زبان قادر به بیان آن نیست و خواندن این دعا نباید فقط به شبهای قدر منتهی شود و مومن باید هر وقت دچار گرفتاری، سختی، مشقت می شود و روزگار بر آن سخت می گذرد با خواندن این دعا از خداوند بخواهد تا مشکلات و گرفتاری اش را حل کند.

حجت الاسلام ملکی گفت: شب قدر شبی است که در آن شب ملائکه ها و فرشته های الهی به زمین فرود میآیند و پرونده ها ومقدرات یک ساله بندگان را به پیشگاه امام زمان(عج) تقدیم می کنند.

وی ادامه داد: دعا کردن در این شب در حق دیگران بسیار فضیلت دارد همانطور که خداوند به حضرت موسی (ع) وحی کرد:"مرا با زبانی که با آن گناه نکرده ای بخوان".موسی گفت:"خدایا! از کجا چنین زبانی بیاورم"، خداوند جواب داد:"مرا با زبان غیر خودت بخوان"(یعنی از دیگرا بخواه تا برایت دعا کنند) لذا سعی کنید دعا کردن برای دیگران را در این شب سر لوحه دعای خود قرار دهید.

این کارشناس تصریح کرد: در زمان شیوع ویروس کرونا چیزی که کشور ما را از کشورهای دیگر به شکست قطعی کووید 19 نزدیک کرد دعا و توسل به ائمه اطهار بود و همدلی و اتحادی که در شب های رمضان با طرح مومنانه به تصویر کشید بنابراین این کلید در همه امور راهگشاست.

حجت الاسلام ملکی گفت: دعا برای تعجیل در ظهور امام زمان نیز باید جزو اصلی ترین دعاها قرار گیرد زیرا با ظهور مهدی موعود فرج و گشایش در همه امور حاصل می شود.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: شب های قدر یک بار در سال اتفاق می افتد وشاید اجل دیگر چنین فرصتی را در اختیار ما قرار ندهد بنابراین از شب های قدر غافل نشوید و با احیا و دعا بهترین ها را برای خودتان و دیگران از خداوند منان بخواهید زیرا زندگی یک بار اتفاق می افتد و تکرار نشدنی است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1609350
ارسال نظر
نظرات