شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قم
ساعت: 12:41 منتشر شده در مورخ: 1399/02/27 شناسه خبر: 1609773

تاکید اهل بیت(ع) بر شب بیست و سوم ماه رمضان/ عنایت ویژه خداوند در شب بیست و سوم

تاکید اهل بیت(ع) بر شب بیست و سوم ماه رمضان/ عنایت ویژه خداوند در شب بیست و سوم
طبق روایات تمام مقدرات یک سال هر فردی در شب قدر تقدیر می شود اما طبق سخن اهلبیت(ع) بر شب قدر بودن شب بیست و سوم رمضان بیشتر سفارش شده است که باید روزه داران قدرشناس لحظات سرنوشت‌ساز شب قدر باشند تا سرنوشت زیبا و سعادت‌آفرین، نصیب آنها شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،برترین شب، شب قدر است، شبی که از هزار ماه برتر است. این شب، شب نزول قرآن، تقدیر امور، بخشش گناهان است. در این شب همه شب زنده داران باید تلاش کنند تا مورد رحمت خداوند قرار بگیرند و گناهان بخشیده شود و بهترین مقدرات برای آنها نوشته شود.

شب قدر، شبی است که همه مقدرات سالانه انسان با ملاحظه، اراده، اختیار و قابلیت های انسان تقدیر می گردد. شب قدر یکی از شب های نیمه دوم ماه رمضان است که طبق روایات ما، یکی از شب های نوزدهم یا بیست و یکم و به احتمال زیادتر، بیست و سوم ماه مبارک رمضان است. دراین شب که شب نزول قرآن به شمار می آید امور خیر و شر مردم، ولادت، مرگ، روزی، حج، طاعت، گناه و خلاصه هر حادثه ای که در طول سال متناسب با اراده، دعا و قابلیت انسان واقع می شود، تقدیر می گردد.

راز مخفی بودن شب قدر

در خصوص اهمیت و فضیلت های شب قدر بسیار گفته شده است و شاید این سوال برای خیلی ها به وجود بیایید که چرا شب قدر مخفی است. با توجه به این موضوع کارشناسان مذهبی یکی از دلایل این استمرار به عبادت می دانند و می گویند: فایده ی مخفی داشتن این شب آن است که مردم به عبادت خدا تلاش بیشتری کرده، به طمع درک شب قدر، تمام شب های ماه رمضان را احیا بدارند و شاید انگیزه مخفی داشتن شب قدر این باشد که کسی که اراده  درک شب قدر را دارد، شب های زیادی را به امید درک شب قدر شب زنده داری می نماید؛ در نتیجه، عبادت او زیاد و اجر و پاداش او افزایش یابد.

نکته ی دیگری که در بیان فلسفه ی مخفی داشتن شب قدر بیان شده، این است:«وان لایتکل الناس عند اظهارها علی اصابه الفضل فیها فیفرّ طوافی غیره؛ راز مخفی داشتن شب قدر این است که مردم تنها به فضیلتی که از ناحیه درک شب قدر نصیب شان شده اکتفا نکنند که در انجام سایر وظایف خودشان کوتاهی نمایند.»

شاید یکی از رازهای مخفی بودن شب قدر در میان چند شب این باشد که اگر کسی به شب زنده داری و عبادت در یکی از آن شب ها موفق نشد، ناامید نشده، شب دیگری را به امید درک فضیلت شب قدر به عبادت و شب زنده داری بپردازد. بدون شک این امر می تواند یکی از الطاف الهی و از جلوه های تسهیل و آسان گیری خداوند به بندگانش باشد. خداوند شب قدر را در میان چند شب مخفی داشت تا فرصت بیشتری به بندگان برای درک شب قدر داده شود و آنها به امید دست یافتن به فضیلت شب قدر، شب های بیشتری را به عبادت و راز و نیاز با خداوند مشغول شوند.

به همین دلیل شب قدر به طور دقیق مشخص نشده است که کدام یک از شب های ماه مبارک رمضان است اما اگر سیره و سبک زندگی ائمه و بزرگان را مورد بررسی قرار دهیم، می‌توانیم به طور تقریبی زمان شب قدر را به دست آورد. نمونه آن مطلبی است که علامه مجلسی رحمه‌الله در کتاب بحارالانوار نوشته و اشاره کرده که رسول خدا صلی‌الله علیه و آله شب قدر را بزرگ داشته و به آن توجه داشتند. او اشاره کرده که آن حضرت در شب‌های دهه سوم ماه مبارک رمضان عبادت‌های بیشتری نسبت به سایر شب‌های سال داشتند. این مطلب مشخص می‌کند که گویا شب قدر در دهه سوم ماه رمضان قرار دارد.

سفارش بر شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان

همچنین سفیان بن سمط از امام صادق (ع) پرسید: امید می‌رود چه شب هایی از ماه رمضان لیلة القدر باشد؟ امام (ع) پاسخ داد: نوزدهم و بیست و یکم و بیست و سوم. دوباره پرسید: مورد اعتماد از این‌ها کدام است؟ امام فرمود: شب بیست و سوم.

ازهمین رو با توجه به این توصیه ها و روایات باید درک بهتر و استفاده بیشتر از این شب داشته باشیم. برای این شب اعمالی طبق روایات اعلام شده است.

در این شب بر غسل کردن، تلاوت قرآن مخصوصا سوره های عنکبوت ، روم و دُخان  ، زیارت امام حسین(ع)، خواندن سوره قدر به تعداد هزار بار، دعا بر یا امام زمان(عج)، خواندن نماز شب قدر و خواندن ادعیه های سفارش شده مانند دعای جوشن کبیر بسیار سفارش و تاکید شده است.

در هر حال مومنان و روزه داران باید برای امشب نسبت به شب های نوزدهم و بیست و یکم اهمیت بیشتری قائل شوند چرا که طبق روایات بر شب قدر بودن شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان بسیار تاکید شده است.

روایت شده که خدمت‌ رسول خدا صلی اللّه علیه و آله عرض شد:اگر شب قدر را یافتم، از خدای خود چه بخواهم؟ فرمود: عافیت.

این مسئله امروز به خوبی احساس می شود که عافیت و سلامتی گوهری است که با نبودش اهمیت و جایگاه آن را بهتر درک می کنیم پس در این شب های برای سلامتی خودمان و اطرافیانمان و برای از بین رفتن این ویروس بیشتر دعا کنیم.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1609773
ارسال نظر
نظرات