شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 14:16 منتشر شده در مورخ: 1399/02/27 شناسه خبر: 1609794
با بحران شیوع ویروس کرونا

باز شدن چتر حمایتی دولت؛ درمانی بر درد اصناف آسیب دیده

باز شدن چتر حمایتی دولت؛ درمانی بر درد اصناف آسیب دیده
هنوز مشخص نیست تا چه زمانی کشور درگیر ویروس کرونا باقی می‌ماند اما چیزی که مسلم است، آسیب اقتصادی شدید وارده بر کشور است که اصناف مختلف را هم شامل می‌شود. برای جلوگیری از ادامه این روند باید هرچه سریعتر چتر حمایت دولت برای جبران این آسیب باز شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کردتودی، بحران شیوع ویروس کرونا مدتی است به جان سلامت جامعه ایران افتاده و کشور را با پدیده‌ای سخت مواجه کرده است و در پی آن  اقتصاد ایران را نیز در قرنطینه اجباری فرو برده تا آنجا که این روزها بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی برای حفظ سلامتی نیروی انسانی خود، به ناچار در تعطیلات به سر می‌برند و این در حالی است که بازار داخل نیز به دلیل نگرانی‌ها از شیوع کرونا به حالت تعلیق درآمده است.

سید کمال حسینی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، در این باره عنوان داشت: سطح اثرگذاری شیوع ویروس کرونا بر بخش های مختلف اقتصاد یکسان نیست  و به عبارتی دیگرحوزه های مختلف کسب و کار به یک نسبت دچار رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا نمی شوند.

حسینی گفت: کرونا موجب بیکارشدن برخی از کارگران واحدهای صنفی شده است و برای جلوگیری از ادامه این روند باید هرچه سریعتر چتر حمایت دولت برای جبران این آسیب باز شود.   

وی افزود: تبعات شیوع بیماری می تواند بر بخش هایی از اقتصاد که محدودیت‌هایی از سوی دولت جهت کنترل شیوع بیماری بر آنها اعمال می شود تأثیر قابل ملاحظه و بیشتری به نسبت سایر حوزه ها داشته باشد.

حسینی با اشاره به بخش هایی مانند گردشگری و حمل و نقل و اصناف، به ویژه خرده فروشی ها که تعاملات اجتماعی بیشتری دارند افزود: به واسطه محدودیت های اعمال شده بیشترین تاثیرپذیری و آسیب را این قشر از اصناف  متحمل شده اند و در سطوح دیگری از کسب و کار میزان تقاضا برای رسته هایی خاص از محصولات پزشکی و بهداشتی به بالاترین سطح ممکن رسیده است.

وی عنوان نمود: با گذشت حدود 3 ماه از شیوع ویروس کرونا در کشور، و مورد برسی قرار دادن ابعاد اقتصادی و تبعات آتی شیوع بیماری بر کسب و کارها ثابت شد که 72.7  درصد بنگاه های اقتصادی کردستان آسیب‌های جدی از کرونا دیده و باید مورد حمایت قرار گیرند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج در ادامه عنوان کرد: باید باور کنیم که مدت 9 تا 15 ماه با کرونا درگیر هستیم و با برنامه¬ریزی دقیق، اتحاد دولت و بخش خصوصی و سرعت در اجرا چرخ اقتصاد را بچرخانیم.

حسینی گفت: دولت برای کنترل و مدیریت شرایطی را  اتخاذ کرده که نیازمند تداوم و حتی بهبود این روند است. که انجام ، بخشودگی حق بیمه و پرداخت مقرری بیمه بیکاری اسفند ماه 1398، فروردین، اردیبهشت و خرداد ماه 1399 کلیه بخش های اقتصادی استان مشمول قانون کار و تامین اجتماعی، برقراری مقرری بیمه بیکاری مشمولین قانون کار وتامین اجتماعی در خصوص کارگاه هایی که کلیه یا تعدادی از کارگران آن کارگاه بیکار و قرارداد آنان به حالت تعلیق در آمده است، استمهال اقساط وام های دریافتی از کلیه منابع علی الخصوص صندوق توسعه ملی با احتساب سود مندرج در قرارداد اولیه بدون در نظر گرفتن جریمه دیرکرد برای ماه های اسفند 1398، فروردین، اردیبهشت، خرداد 1399 و عند الزوم تمدید آن، اعطای کمک های بلاعوض و یا تسهیلات با بهره پایین، اعمال و اجرای بی قید و شرط حمایت‌های اعلام شده توسط بانک مرکزی در راستای عدم وصول چک، برات، بخشودگی اجاره بهای املاک و مستغلات دولتی برای فعالان اقتصادی استان تا پایان سال 1399، حمایت از تولیدکننده هایی که به دلیل شیوع بیماری کرونا محصولاتشان با کاهش تقاضا مواجه شده است از طریق خرید محصولات توسط ارگانهای دولتی، همگی از آن دسته از اقدامات انجام گرفته در خصوص  جبران آسیب به این دسته از مشاغل است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج با اشاره به ضرورت ایجاد وحدت در روند مقابله با شیوع کرونا گفت: باید با هوشیاری تمام و انظبات پذیری جهادوار با این پدیده برخورد کنیم تا بتوانیم از این بحران عبور نماییم.

حسینی در پایان خاطر نشان کرد: نظام مدیریت کشور باید برنامه¬های عصر پساکرونا را نیز تدوین کنند و طوری پیش رویم که کرونا را تبدیل به فرصت برای آینده توسعه کشور به ویژه استانهای کمتر برخوردار نماییم.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1609794
ارسال نظر
نظرات