شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 12:56 منتشر شده در مورخ: 1399/02/30 شناسه خبر: 1610699
در گفتگوی دانا با سفیر اسبق ایران در ونزوئلا مطرح شد؛

نکته حائز اهمیت در صادرات بنزین ایران به ونزوئلا/ مبادلات تجاری جمهوری اسلامی به هیچ کشور ثالثی ربط ندارد

نکته حائز اهمیت در صادرات بنزین ایران به ونزوئلا/ مبادلات تجاری جمهوری اسلامی به هیچ کشور ثالثی ربط ندارد
احمد سبحانی ضمن اشاره به برنامه ایران برای انتقال سوخت به ونزوئلا و دخالت آمریکا در این اقدام گفت: ایران و ونزوئلا دو کشور مستقل هستند و در یک اقدام قانونی برای تجارت مواد سوختی با هم وارد مذاکره شدند و این به هیچ کشور ثالثی ربطی ندارد.

«احمد سبحانی» سفیر اسبق ایران در ونزوئلا در گفت و گو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در تشریح برنامه ایران برای انتقال سوخت با کشتی‌های نفتکش به ونزوئلا و دخالت آمریکا در این زمینه، اظهار داشت: ایران و ونزوئلا دو کشور مستقل هستند و در یک اقدام قانونی برای تجارت مواد سوختی با هم وارد مذاکره شدند و این به هیچ کشور ثالثی ربطی ندارد.

وی به تهدید آمریکا علیه تصمیم ایران برای انتقال سوخت به ونزوئلا اشاره کرد و گفت: آمریکا در اقدامی غیرقانونی اعلام کرده که کشورهایی که با ونزوئلا یا ایران مبادلات نفتی می‌کنند از سوی آمریکا تحریم می شوند و از بازار این کشور محروم خواهند شد؛ در واقع آمریکا با این اقدام برخی از کشورها را از تجارت با ایران و ونزوئلا دور کرد اما نمی تواند با اعمال زور مانع تجارت قانونی بین ایران و ونزوئلا شود.

ایران نسبت به اقدامات احتمالی آمریکا دست روی دست نخواهد گذاشت

احمد سبحانی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی پاسخ اقدامات احتمالی آمریکا را خواهد داد، افزود: تهدید غیرمستقیم  ایران و ونزوئلا در این رابطه دقیقاً یادآور دزدان دریایی کارائیب است و این تصمیم، آمریکا را در جوامع بین‌الملل بیش از پیش منزوی خواهد کرد و عواقب خطرناکی هم برای او خواهد داشت، چون ایران دست روی دست نخواهد گذاشت و اجازه نخواهد داد که کشتیرانی و تجارت قانونی بین کشورها دستخوش تهدیدات قلدرمآبانه آمریکا قرار گیرد. پیش از این انگلیسی‌ها  تجربه تلخی در این زمینه داشتند.

سرپرست سابق معاونت آمریکای وزارت خارجه با اشاره به ارسال نامه هشدارآمیز ظریف به سازمان ملل خاطر نشان کرد: با توجه به زمزمه‌ تهدید ایران توسط آمریکا و ایجاد موج روانی جهت جلوگیری از ارسال سوخت به ونزوئلا در یک اقدام پیش دستانه و بسیار درست وزارت‌خارجه ایران در نامه‌ای به سازمان ملل به این موضوع اعتراض کرده و به آمریکا هشدار داده است.

پاسخ ایران برای آمریکا بسیار گران تمام خواهد شد

سبحانی نقش دستگاه دیپلماسی در چنین مواقعی را ضروری و مهم دانست و گفت: دستگاه دیپلماسی باید در این ماجرا مانع اقدامات یکجانبه آمریکا شود و طبیعی است عواقب دخالت کاخ سفید در انتقال سوخت ایران به ونزوئلا به عهده آن‌ها خواهد بود.  آمریکایی ها باید بدانند که ایران حق خود را در برابر هرگونه تهدید یا اعمال غیرقانونی، محفوظ نگه خواهد داشت در حقیقت اقدام  و پاسخ ایران به اقدامات احتمالی برای آمریکا بسیار گران تمام خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: نکته جالب و مهمی که در این بین وجود دارد این است که تقریباً ۱۰ سال پیش وقتی تحریم بنزین ایران از طرف آمریکا جدی شده بود و ایران نیاز به واردات حداقل ۳۵ درصد بنزین برای مصرف داخلی خودش را داشت، ونزوئلا در یک اقدام شجاعانه اقدام به ارسال چند محموله بنزین به ایران کرد و در آن روزهای سخت به کمک ایران آمد. این اقدام ونزوئلا باعث شد تا این کشور تحت تحریم‌های آمریکا قرار بگیرد.

این دیپلمات افزود: اقدام ونزوئلا در ارسال بنزین به ایران باعث شد، ایران بتواند آن شرایط دشوار را پشت سر گذاشته و نهایتاً در صنعت تولید بنزین به خودکفایی و قدرت صادراتی برسد و امروز این وظیفه ایران هست که قدردان اقدام آن روز ونزوئلا باشد و به این کشور که مردمش در رنج و عذاب حاصل از تحریم‌ها و خرابکاری‌های آمریکا هستند، کمک کند.

سبحانی در پایان گفت: در صادرات بنزین به ونزوئلا موضوع خیلی جالبی هم نهفته است و آن این که ایران از خام‌فروشی فاصله می‌گیرد، در واقع ایران می تواند فرآورده نفتی خود را در بازار جهانی و بازارهایی که خارج از کنترل آمریکا است صادر کند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1610699
ارسال نظر
نظرات