شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 09:48 منتشر شده در مورخ: 1399/02/30 شناسه خبر: 1610702
مسئول معاونت فرهنگی اجتماعی بسیج مطرح کرد؛

ارائه بهتر خدمات اجتماعی بسیج با محوریت امام جماعت مساجد/ اجرای طرح کرامت با هدف درمان،اشتغال و صیانت معتادان

ارائه بهتر خدمات اجتماعی بسیج با محوریت امام جماعت مساجد/ اجرای طرح کرامت با هدف درمان،اشتغال و صیانت معتادان
ستایش نیا گفت: فعالیت‌های معاونت اجتماعی بسیج در ۲۳ منطقه شناسایی شده در کرمان از طریق مدیر محله با محوریت مسجد با هدف ارائه خدمات بهتر، اجرا می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان؛ ستایش نیا مسئول معاونت فرهنگی اجتماعی بسیج در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص اقدامات این معاونت در راستای کاهش آسیب های اجتماعی گفت: ماموریت اصلی معاونت فرهنگی اجتماعی بسیج در ۵ محور از جمله کاهش آسیب های اجتماعی، خدمت رسانی به محرومین، سبک زندگی اجتماعی، امر به معروف و  نهی از منکر و استفاده از ظرفیت سمن ها و نخبگان تعریف شده است.

وی ادامه داد: به دلیل گسترش آسیب های اجتماعی سازمان بسیج تصمیم گرفت تا در بدنه اجتماعی بسیج معاونت اجتماعی را ایجاد و عمده فعالیت های خود را به کاهش آسیب های اجتماعی که عمدتا به حواشی شهر خلاصه می شود، معطوف کند.

لزوم تعیین محدوه شهر جهت جلوگیری از حاشیه نشینی در کرمان

ستایش نیا عنوان کرد: در حاشیه نشینی بارها گلایه مندی کردم و گفته ام که اولین گام این است که محدوده حاشیه شهر مشخص شود در حالیکه در بعضی از شهرها با همت مسئولین و کشیدن کمر بند سبز محدود شهر مشخص شده چرا که این امر مانع گسترش حاشیه نشینی است.

وی تاکید کرد: در حال حاضر تمام نهادهای حمایتی، بسیج، دفاتر تسهیل گری و فعالین اجتماعی، بهزیستی و علوم پزشکی تمام همت خود را بر شهرک الله آباد متمرکز می کنند تا خدماتی به اهالی این شهرک ها ارائه دهند.

مسئول معاونت اجتماعی بسیج عنوان کرد: رایگان بودن آب، برق و … به همراه ارائه خدمات توسط سازمان ها و نهاد ها سبب می شود که افراد به این بخش از شهر سوق داده شوند از این رو حاشیه شهر کرمان روز به روز افزایش می یابد.

ستایش نیا اظهار کرد:ارائه خدمات رایگان از سوی دولت و نهادها سبب شده تا در کنار شهرک الله آباد شهرکی به نام شیشه گر رشد پیدا کند و زمین های خالی توسط دلالان تصرف شود.

وی تاکید کرد: اگر از همان ابتدا محدود شهر با ایجاد کمر بند سبز، حفر کانال و یا سایر روش ها مشخص می شد با گسترش شهرک هایی چون شیشه گر و یا الله آباد روبرو نبودیم.

مسئول معاونت اجتماعی بسیج عنوان کرد: آنچه که تاکید داریم این است که ابتدا محدود شهر را مشخص کنیم و بعد از آن برای آبادانی و ارائه خدمات به مردم شهر تلاش و برنامه ریزی کنیم.

وی به فعالیت های معاونت اجتماعی بسیج به حاشیه شهرها اشاره کرد و توضیح داد: در تمام استان حدودا ۲۳ منطقه با عنوان حاشیه شهر ها شناسایی کردیم که ۶ منطقه از جمله الله آباد، شهرک صنعتی شمالی و جنوبی، شرف آباد، قمر بنی هاشم، سعیدی و فیروزآباد متعلق به شهر کرمان است.

ارائه بهترخدمات اجتماعی با محوریت امام جماعت مساجد محقق می شود

ستایش نیا توضیح داد: در ۲۳منطقه شناسایی شده فردی را به عنوان مدیر محله اسلامی شناسایی وانتخاب کرده ایم که این فرد یکی از روحانیون و یا امام جماعت مسجد محوری منطقه و معتمد محله است.

وی اظهار کرد: تمام فعالیتی که معاونت اجتماعی بسیج در این ۲۳ منطقه دارد از جمله اعتبارات، برنامه های بسیج و … از طریق مدیر محله اجرا می شود تا مردم به مدیر محله اعتماد کنند و مسجد محور محله شود.

ستایش نیا تشریح کرد: در موضوعاتی چون مشاوره خانواده، پزشکی، سلامت ، معیشت و مشکلات محله این امام جماعت که به عنوان مدیر محله شناسایی شده است تا با پی گیریهای خود بتواند به حل مسئله مردم محله تلاش کند.

مسئول معاونت اجتماعی بسیج بیان کرد: ذیل مدیران محله ۱۴ کمیته از جمله کمیته سلامت، معیشت، امنیت، فرهنگ و … وجود دارد تا از طریق این کمیته ها  ۲۸ کار عمده در محلات از جمله زیر ساخت آسفالت محله تا مباحثی چون بهداشت، سلامت، فرهنگ و …انجام شود.

اجرای طرح کرامت با هدف درمان،اشتغال و صیانت معتادان

وی اظهار کرد: بنا بر فرمایش مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر معضلات و آسیب های اجتماعی از این رو معاونت اجتماعی بسیج بر حل دو موضوع طلاق و اعتیاد نیز در استان متمرکز شده است.

ستایش نیا اظهار کرد: در حواشی شهر به دلیل فقر و محرومیتی که وجود دارد عمده معتادین در حاشیه های شهر ساکن هستند از این رو با برنامه هایی از جمله طرح کرامت در قالب قرارگاه جوادالائمه به دنبال حل این مشکلات هستیم.

وی توضیح داد: در حال حاضر کمپی به عنوان اردوگاه درمان،اشتغال و صیانت تاسیس کرده ایم که مخصوص معتادین متجاهر و کمپی اجباری است که با هماهنگی سیستم قضائی معتادین متجاهر از حاشیه شهر جمع آوری و در این اردوگاه جهت درمان، تربیت، اشتغال و صیانت این افراد فعالیت هایی انجام می شود.

مسئول معاونت اجتماعی بسیج بیان کرد:یکی دیگر از برنامه ها راه اندازی کمپ ماده ۱۵ که متعلق به معتادین خود معرف است که با هدف هم سو شدن برنامه های اجرا شده توسط بسیج و فعالین اجتماعی بازدهی کمپ های ماده ۱۵ بالا رود و شاهد خروجی خوبی باشیم.

وی برگزاری نشست های پیشگیری از اعتیاد را از جمله دیگر فعالیت های معاونت اجتماعی بسیج دانست و عنوان کرد:تاکنون برای خانواده ها و در انجمن های اولیا و مربیان با همکاری مدارس جلساتی در جهت پیشگیری از اعتیاد برگزار کرده ایم تا اپیدمی و حس کنجکاوی دانش آموزان و یا غفلت دانش آموزان در جهت ترغیب به مواد با آموزش های هنرمندانه و بهره گیری علمی کنترل و هدایت شود.

راه اندازی کلیلنیک چند منظوره با نگاه ویژه به مسائل خانواده در آینده ای نزدیک

ستایش نیا تشریح کرد: در خصوص پیشگیری از طلاق به راه اندازی کلینیک چند منظوره خانواده اشاره کرد و گفت: طرح ایجاد این کلینیک آماده شده است و با کمک شورای فرهنگ عمومی استان و فرمانده سپاه به این طرح نگاه ویژه ای می شود تا بتوانیم کلینیکی چندمنظوره با حجم وسیع  فعالیت در راستای پیشگیری از طلاق ایجاد شود.

مسئول معاونت اجتماعی بسیج اظهار کرد: از جمله کارهای مهم این کلینیک مشاوره خانواده در چهار محور زوجین، کودک و نوجوان، تحصیلی و اختلالات رفتاری است همچنین به دنبال این هستیم که در این کلینیک یک کافه ازدواج نیز ایجاد کنیم.

وی توضیح داد: در کافه ازدواج به دنبال این هستیم تا پسر و دختران هم کفو را بر طبق معیار روانشناسان شناسایی و به خانواده ها معرفی کنیم ضمن این که مشکلات مرتبط با ازدواج این افراد را تسهیل کنیم به این معنا که یک دفتر ازدواج آسان در ذیل این کافه ازدواج نیز ایجاد کنیم.

ستایش نیا ادامه داد: با هماهنگی انجام شده با معاونت تهدیب حوزه علمیه استان به دنبال این هستیم تا عمده تمرکز خود را بر پایه مشاوره اسلامی قرار دهیم تا بتوانیم در این مشاوره ها علاوه بر استفاده از علوم غربی، پیوست های دینی و اسلامی را نیز به کار ببریم.

وی به موضوع تحدید نسل اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از اهداف کلیلنیک ازدواج تلاش برای افزایش جمعیت و برگزاری کلاس ها و توجه زوجین به این موضوع است.

مسئول معاونت اجتماعی بسیج اظهار کرد: برگزاری نشست های تحکیم خانواده با محوریت مساجد نیز از جمله دیگر برنامه ها است که گامی موثر در جهت آشنایی خانواده ها با اصول زندگی، همسرداری، سازش زوجین و …  است.

ستایش نیا در پایان گفت: از جمله دیگر اهداف کلینیک چند منظوره انضباط زندگی و سبک زندگی است که در جهت رشد خانواده ها موثر است از این رو برای این دو هدف نیز برنامه ریزی هایی کرده ایم.

انتهای پیام/

 

 

 
https://www.dana.ir/1610702
ارسال نظر
نظرات