شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 12:59 منتشر شده در مورخ: 1399/03/04 شناسه خبر: 1612308
کارشناس مذهبی مطرح کرد؛

فطر؛ عید رهایی انسان از منِ وجودی و پیوستن به خداوند است

فطر؛ عید رهایی انسان از منِ وجودی و پیوستن به خداوند است
حجت الاسلام علی مرادی گفت: رسول خدا(ص) فرمودند: کسی که ماه رمضان را درک کند و مشمول رحمت الهی واقع نشود، بدبخت است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: در بهار طبیعت، اگر درختی شکوفه ندهد، نشانه بیماری است. ما انسان‌ها نیز اگر در بهار قرآن، شکوفه قرآنی نداشته باشیم نشانه بیماری روحی است.

حجت الاسلام علی مرادی ادامه داد: یکی از صفات قرآن کریم، رحمت است (اعراف، 52) بنابراین قرآنی نبودن نشانه دوری از رحمت است. رسول خدا(ص) فرمودند: کسی که ماه رمضان را درک کند و مشمول رحمت الهی واقع نشود، بدبخت است. (جامع الاخبار، ص59)

وی افزود: این بهار آن‌قدر قابلیت رشد انسان را دارد که در قنوت نماز عید سعید فطر از خدای متعال می‌خواهیم ما را در آنچه محمد و آل‌محمد (علیهم السلام) داخل کرده، داخل کند و از آنچه آن‌ها را خارج ساخته، دور سازد. این همان مضمونی است که در زیارت عاشورا نیز میخوانیم: «اللَّهُمَّ اجْعَلْ مَحْیَایَ مَحْیَا مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ مَمَاتِی مَمَاتَ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد»

این کارشناس تصریح کرد: این دعا به ما می‌آموزد که نشانه قرآنی شدن آن است که رنگ و بوی زندگی ما، رنگ و بوی محمدی و خاندان معصومین(علیهم السلام) را داشته باشد و ماه مبارک رمضان زمینه این رشد را فراهم می‌سازد.

حجت الاسلام مرادی گفت: البته رشد تا جایی که شکوفه‌ای زده شود، مهم است و نکته مهم‌تر، مراقبت از آن در برابر آفاتی مانند عجب، غرور، تکبر، گناه، ریا، حسادت و ده‌ها آفت دیگر است که ممکن است مانع از به ثمر رسیدن آن گردد. ثمره این شکوفه‌ها را باید در قبر و قیامت ببینیم بنابراین باید تا آن روز به شدت مراقب کنیم که آفت‌زده نشود.

وی افزود: روز عید، روز عبادت و یاد خدا و تقدیس و تسبیح اوست و نماز عید در رأس عبادتها قرار دارد و از طرف دیگر روز رسیدن به پاداش و گرفتن جایزه تلاش و عبادتهای ماه رمضان (ویا جایزه مناسک حج) است و مهم‌ترین پاداش، رسیدن به بهشت و نعمتهای فراوان آن و بخشش گناهان و اعطای فراوان الهی است.

این کارشناس با بیان اینکه عید فطر جشن بازگشت به فطرت واقعی است، ادامه داد: زیرا مسلمانان روزه‌دار در طول ماه رمضان با ارتباط‌های پی در پی با خداوند متعال واستغفار از گناهان به تصفیه روح و جان خویش همت گماشته و از تمام آلودگی‌های ظاهری و باطنی که بر خلاف فطرت آن‌هاست، خود را پاک نموده و به فطرت واقعی خود برمی‌گردند.

حجت الاسلام مرادی تاکید کرد: امام رضا (ع) در مورد علت تکبیرهای زیاد در روز عید فطر می‌فرماید: «تکبیر، تعظیم و بزرگداشت خداوند متعال است و نوعی تشکر از هدایت‌ها و نعمت‌های پروردگار جهانیان می‌باشد.»

وی ادامه داد: "عید فطر عید رهائی انسان از«من»و پیوستن به«او» اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین‌ "عیدا" اکنون مسلمین و پیروان محمد(ص)یک ماه‌ تمام تلاش و خودسازی را پشت سر نهاده و از میهمانی الهی باز می‌گردند،در این مدت مسلمانان‌ هرچه بیشتر به هدف نهائی خلقت که ساختن‌ «عباد الله»،بندگان خدا و انسانهای کامل،بوده است، نزدیک شده‌اند.

این کارشناس در خاتمه خاطر نشان کرد: امید که خدای تبارک و تعالی در این عید سعید فطر همه نمازها و روزه‌های ناقبل ما را به کرم خود قبول کند و از قصورها و تقصیرهای ما درگذرد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1612308
ارسال نظر
نظرات