شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 16:29 منتشر شده در مورخ: 1399/03/04 شناسه خبر: 1612427
روایتی از مردانی تاریخ ساز؛

وقتی البرز پرچمدار مهم ترین عملیات دفاع مقدس شد/ اولین موذن و پیش نماز فتح خرمشهر کرجی بودند

وقتی البرز پرچمدار مهم ترین عملیات دفاع مقدس شد/ اولین موذن و پیش نماز فتح خرمشهر کرجی بودند
خرمشهر نامی که به 3 خرداد ختم نمی شود، در همه روزها جاری و نمادی از آزادی است، روزی که دوباره نخل های خرمشهر متولد شدند و عطر رطب های تازه کام شهر را شیرین کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تیتریک، به نخل های بی سرت فکر می کنم که گلوله های ستمگر را تاب آورده و از پا نیفتاده اند، به مردان و زنان دلیرت می اندیشم که دیوار محاصره را در هم شکسته و از هر ذره خاکت خورشیدی برآروده اند.

به تو فکر می کنم و حماسه ات را بر دروازه های استقلال، اشک شوق می ریزم. خرمشهر نامی که به 3 خرداد ختم نمی شود، در همه روزها جاری و نمادی از آزادی است، پرداختن به آن در یک روز جفاست، اول مهر ماه 1359 دوازده لشکر عراقی برای تصرف خرمشهر راهی ایران شدند و پس از مقاومت 31 روزه رزمندگان خرمشهر اشغال شد.
 
یاد جمله سردار پارسا جانباز و راوی دوران دفاع مقدس در البرز می افتم که می گوید؛ "یک طرف دشمن تا بن دندان مسلح بود چه در زمین و چه روی آسمان و در طرف دیگر نیروهایی که با کمبودها در مقابل آنها ایستادند". دو سال خرمشهر در تصرف ارتش بعث بود عملیات بیت المقدس آغازی بود بر شکست دشمن تا دندان مسلح، اینجا بود که نوای "شنوندگان عزیز توجه فرمائید خونین شهر، شهر خون آزاد شد"به آزادی خواهان رسید.
 
عملیات بیت المقدس 7 گردان داشت که فرماندهی 4 گردان آن با رزمنده های کرج بود، یکی از آنها یدالله کلهر بود، سردار رشیدی که متولد سال 133 در روستای باباسلمان از توابع کرج بود و در سال 1365 در عملیات کربلای 5 منطقه شلمچه به شهادت رسید.
 
سردار مهدی شرع پسند که متولد سال1333 در کرج بود و سال 1362 در منطقه چنگوله حد فاصل دهلران و مهران به شهادت رسید، دومین رزمنده البرزی بود که فرماندهی یکی از گردان های عملیات بیت المقدس را بر عهده داشت.
 
سردار اباذر خدابین متولد 1337 در کرج فرمانده سوم و حمید احدی چهارمین فرمانده عملیات آزادسازی خرمشهر بود که سال 1332 در شهر کرج متولد شده است. سوم خرداد 1361 نخستین گردانی که وارد خونین شهر شد، گردان منتظران قائم به فرماندهی سردار شهید مهدی شرع پسند بود، دلاور مردی که زمانی جانباز و استاد دانشگاه در کرج وی را فرد محوری در جبهه های جنگ و شیرمردی می دانست که با دل فرماندهی می کرد.
 
کرمی از دیگر رزمندگان کرج که پژوهشگر حفظ آثار استان البرز است نیز می گوید "عمده کارهای عملیاتی را حاج یدالله کلهر انجام می دادند و در عملیات بیت المقدس جانشین آقای فضلی در تیپ المهدی بود". و اما به شکرانه فتح خرمشهر نماز شکر به پا کردند که اولین موذن مسجد جامع خرمشهر پس از آزادی شهید علی گروسی بود که در سال 1341 در ماهدشت کرج متولد شد و سال 1365 در عملیات والفجر 8 منطقه فاو به شهادت رسید.
 
انجیله ای از همرزمان شهید گروسی می گوید، "در مرحله چهارم عملیات بیت المقدس وارد خرمشهر که شدیم ایشان بالای مناره مسجد جامع خرمشهر رفتند و اولین موذن پس از آزادی این منطقه نام گرفتند". همسر شهید گروسی هم با یادآوری روزهای جنگ می گوید؛ "همزمان با آزادسازی خرمشهر ایشان گفته بودند نذر کردم اگر خرمشهر آزاد شود بالای مسجد جامع اذان بگویم".
 
و اما حجت الاسلام رمضان جنتی رضوی که متولد 1313 کرج بود و سال 1386در اثر جراحات ناشی از جنگ به شهادت رسید از دیگر رزمنده های کرجی در عملیات بیت المقدس بود اولین پیش نماز فتح خرمشهر در مسجد جامع نام گرفتند.
 
علی رفیعی فرمانده لشگر 10 سید الشهدا در وصف این شهید می گوید؛ حجت الاسلام رضوی آن زمان جوان 19 ساله ای بود که در بطن مبارزه قرار گرفت، چندین مرحله در زندان ساواک اسیر بود و در نهایت پرچمدار نماز جماعت در مهم ترین عملیات بیت المقدس نام گرفت.
 
و اما ...
 
دوباره نخل های خرمشهر متولد شدند و عطر رطب های تازه کام شهر را شیرین کرد، خرمشهر ایستاد و به ما آموخت که در پنجره های شکسته نیز آفتاب طلوع می کند.
 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1612427
ارسال نظر
نظرات