شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 13:45 منتشر شده در مورخ: 1399/03/05 شناسه خبر: 1612545
استاد دانشگاههای البرز مطرح کرد؛

نیروی انتظامی رکن اساسی نظم داخلی ایران است/ قتل های خیابانی، مهر تائیدی بر افول امنیت در آمریکا

نیروی انتظامی رکن اساسی نظم داخلی ایران است/ قتل های خیابانی، مهر تائیدی بر افول امنیت در آمریکا
محمود یزدان فام گفت: سالیان سال است مردم آمریکا بدون دلیل به قتل شهروندان خود می پردازند و حمل سلاح گرم و سرد در این کشور آزاد است و این مهم دلیل محکمی بر نبودن امنیت در این کشور است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ استاد دانشگاه البرزی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: بدون شک یکی از اهداف و شاید مهمترین هدف ایجاد حکومت ها ایجاد نظم و جلوگیری از نا امنی و بی نظمی در اجتماعات بشری بوده است.

محمود یزدان فام ادامه داد: نیاز به ایجاد یک نیروی امنیتی در داخل شهرها و مراکز سکونت انسانی ضروری است. همچنین جامعه بستر بحران های متفاوتی است که می توان به دو دسته طبیعی و غیر طیبیعی تقسیم کرد. بحران های طبیعی مانند سیل و زلزله و بحران های غیر طبیعی مانند بحران های اجتماعی ( اعتصاب، تظاهرات اعتراض آمیز و ...) می باشد.

وی افزود: مدیران بحران برای حفظ نظم و تامین امنیت عمومی از ابزارها و رویکردهای موثری بهره می برند. در این میان نیروهای انتظامی و پلیس، به مثابه اصلی ترین نهاد نظام بخش، که وظایف قانونی متعددی در این زمینه دارند، در چنین شرایطی با هدف اصلی بازگرداندن نظم و امنیت به جامعه و کنترل بحران حضور می یابند.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: لازمه تصمیم گیری درست، داشتن اطلاعات دقیق از محیط، تعیین اهداف واقعی و برخورداری از توانایی لازم برای اجرای برنامه ها و انجام ماموریت هاست.جهانی شدن موجب شده است سرعت تغییرات به شدت افزایش یابد، بر پیچیدگی های جامعه افزوده شود وابهام و عدم قطعیت در مورد انگیزه ها، اهداف، توانایی ها و سیاست های دیگر بازیگران در محیط داخلی و بین المللی تشدید شود.

یزدان فام ادامه داد: در چنین فضایی محیط بسیار سخت و نیازمند نیروهایی است که از توان بالایی در شناخت تحولات و تطبیق با شرایط جدید برخوردار باشند.

وی افزود:جهانی شدن سرعتی بسیار بالا دارد و روند تحولات در دو دهه گذشته نشان داده است هیچ جامعه ای نمی تواند از تاثیرات آن به دور باشد.تاثیرات جهانی شدن در همه ابعاد حیات اجتماعی قابل ملاحظه است.همه بخش های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی جامعه ایران از روند جهانی شدن تاثیر پذیرفته و به نظر می رسد این تاثیرات در آینده سرعت بیشتری بگیرد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از سازمان های مسئول امنیت و نظم در جامعه، از چند جهت در معرض تحولات جهانی شدن و پیامدهای آن است.

یزدان فام گفت: محیط امنیتی دگرگون شده است، ابزارهای تهدید، انتظارات مردم از پلیس و مفهوم امنیت در اثر جهانی شدن به شدت متحول شده و ابعاد جدیدی یافته اند، به تبع گسترش ارتباطات از افول حاکمیت ملی در کنترل مرزها، ایجاد فضای مجازی و گسترش فزاینده آن در عرصه های مختلف اجتماعی و ورود ابزارهای جدید تهدید، دامنه ماموریت پلیس به لحاظ موضوعی گسترش یافته و ابعاد بیشتری به خود گرفته است.

وی ادامه داد: پلیس برای تامین اهداف و انجام موفقیت آمیز ماموریت های خود در تامین امنیت، برقراری نظم، ناگزیر به بازبینی در شناخت خود از فضای اجتماعی، فضای روانی مردم و انتظارات آنها از نیروی پلیس، تجدید نظر در سازمان، ساختار، نیروی انسانی و نحوه آموزش آنهاست تا نیرو و سازمانی مناسب و کارآمد با وضع جدید به وجود آورد و در تامین نظم و امینت جامعه موفق تر از گذشته عمل کند.

این مدرس دانشگاه افزود: تحولات و پیامدهای جهانی شدن، آن قدر وسیع است که در صورت غفلت از آن، جامعه و دولت از چرخه این روند بیرون مانده و آسیب بیشتری را متحمل می شوند.

یزدان فام گفت: در عین حال، گریزی از جهانی شدن نیست و دولت ها حق انتخابی برای همراهی یا کناره گیری از آن ندارند.جهانی شدن همانند اکثر پدیده های اجتماعی دارای مزایا و معایبی است و همزمان در درون خود، فرصت ها و تهدیدهای گوناگونی جای داده است.برخورد آگاهانه با موضع می تواند از تاثیرات منفی آن کم کرده و دستاوردهای مثبت رابرای کشور افزایش دهد و غفلت از آن می تواند موجب تشدید پیامدهای منفی جهانی شدن برای کشور از جمله نیروی انتظامی شود.

وی تصریح کرد: امنیت ایران همیشه زبانزد امنیت کلیه کشورهای دنیا بوده است و کشورهای مدعی امنیت در دنیا امروز به قدری در زمینه امنیت افول کرده اند که پاسخگوی نیاز مردم نیستند و در آمریکا این مهم بیداد می کند.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: سالیان سال است مردم آمریکا بدون دلیل به قتل شهروندان خود می پردازند و حمل سلاح گرم و سرد در این کشور آزاد است و این مهم دلیل محکمی بر نبودن امنیت در این کشور است.

یزدان فام در خاتمه خاطر نشان کرد: در کشور ما ایران به لطف خداوند همیشه نیروهای انتظامی در برقراری نظم و امنیت در کنار مردم بودند و شبانه روز از خدمت گذاری به مردم دریغ نکردند و این نیز از برکات جمهوری اسلامی است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1612545
ارسال نظر
نظرات