شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 20:51 منتشر شده در مورخ: 1399/03/05 شناسه خبر: 1612592
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفتگو با دانا:

هیئت رئیسه مجلس آینده‌نگر و کارآمد باشد/ رقابت باید در عین رفاقت و دوستی شکل بگیرد/ فراکسیون‌ها نقش مهمی در انتخابات هیئت رئیسه مجلس دارند

هیئت رئیسه مجلس آینده‌نگر و کارآمد باشد/ رقابت باید در عین رفاقت و دوستی شکل بگیرد/ فراکسیون‌ها نقش مهمی در انتخابات هیئت رئیسه مجلس دارند
زاهدی گفت: بی شک فراکسیون ها در انتخاب هیئت رئیسه نقش مهمی دارند. کلونی هایی که در قالب فراکسیون های مختلف تشکیل شده است با توجه به عده و عده ای که دارند می توانند با رایزنی هایی که صورت می دهند، رأی سازی کنند؛ در واقع فراکسیون ها در انتخابات هیئت رئیسه هم تاثیر اولیه و هم نهایی دارند.

«محمدمهدی زاهدی» رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت و گو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص کیفیت و نحوه انتخاب اعضای هیئت رئیسه مجلس اظهار داشت: بر اساس آن چه که روال بوده است و با استنباطاتی که وجود دارد، نمایندگان برای انتخاب اعضای هیئت رئیسه مجلس به دنبال افرادی هستند که سوابق اجرایی و درخشانی داشته باشند.

وی تصریح کرد: نمایندگان معتقدند اعضای هیئت رئیسه باید حضور پررنگی در خود مجلس داشته باشند و از نظر کارآمدی و آشنایی با قوانین و مقررات افرادی باشند که سوابق کاری شان در حوزه اجرای مقررات، قوانین و آئین نامه داخلی مجلس نشان دهنده پتانسیل بالای آن ها برای مدیریت مجلس باشد.

نماینده مردم کرمان در مجلس با بیان این که اعضای هیئت رئیسه مجلس باید آینده نگر باشند، افزود: اعضای هیئت رئیسه مجلس باید افراد با برنامه‌ای باشند؛ برنامه نه این که فرد فقط خودش بتواند برنامه را اجرا کند بلکه بتواند برای مجلس یازدهم یک آینده‌نگری داشته باشد تا با کمک تمامی نماینده‌ها و دولت برنامه‌ها عملیاتی شود. مثلا در حوزه اقتصاد و جهش تولید حتما باید کارهایی صورت بگیرد. باید تغییراتی و اصلاحاتی هم در آئین نامه داخلی مجلس صورت بگیرد. در واقع هیئت رئیسه باید برای این کارها برنامه داشته باشد که با کمک نمایندگان امورات را پیش ببرد.

زاهدی ادامه داد: اعضای هئیت رئیسه مجلس باید خودشان شخصاً پاکدست بوده و صداقت لازم را داشته باشند و همچنین وفاداری شان به نظام، انقلاب و رهبری ثابت شده باشد که طبیعتاً شورای نگهبان در هنگام تائید صلاحیت ها به آن توجه کرده و در این مورد مشکلی وجود ندارد.

وی در خصوص تخصص و تجارب نمایندگان جهت عضویت در کمیسیون های تخصصی مجلس یازدهم گفت: انتظار می رود از شاخص ها و ویژگی‌های جدی که افراد انتخاب می کنند، تخصص و تجربه آن ها برای حضور در کمسییون مد نظر باشد. تخصص و تجربه برای این که نماینده در یک کمیسیون حضور داشته باشد بسیار موثر است.

 رئیس کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطر نشان کرد: علاوه بر تخصص و تجربه نمایندگان باید یک نیم نگاهی هم به شرایط اقلیمی و حوزه اتخابی داشته باشند تا منتخب بتواند برخی مشکلات منطقه خود را به کمک مسئولین حل کند و این امتیازی است که باید لحاظ شود.

زاهدی بیان داشت: امیدواریم مجلس آینده با این رویکرد شکل بگیرد و مهم تر از همه این است که وحدت در بین نیروهای انقلاب شکل بگیرد. ممکن است رقابت برای ریاست، نواب رئیس و هیئت رئیسه مجلس وجود داشته باشد، اما این رقابت باید در عین رفاقت و دوستی صورت بگیرد نه این که بخواهد این رقابت موجب شکاف شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر نماینگان مجلس امتیازبندی شده اند اما این امتیاز بندی دقیق نیست و به اصلاح نیاز دارد. در اینجا باید برای نمایندگانی که در کمیسیون های تخصصی حضور داشتند -ولو این که در آن زمینه تخصصی نداشته باشند- امتیازی قائل شوند اما امتیاز آن خیلی کم باشد. بالاخره وقتی کسی 4 سال در کمیسیونی بوده حالا تخصصی هم نداشته باشد، مقداری اطلاعات و تجربه به دست آورده است. بنابراین می شود یک امتیاز حداقلی به آن نماینده داد.

زاهدی در پایان در خصوص عملکرد و تاثیر فراکسیون‌ها در انتخابات هیئت رئیسه، گفت: بی شک فراکسیون ها در انتخاب هیئت رئیسه نقش مهمی دارند. کلونی هایی که در قالب فراکسیون های مختلف تشکیل شده است با توجه به عده و عده ای که دارند می توانند با رایزنی هایی که صورت می دهند، رأی سازی کنند. فراکسیون ها در انتخابات هیئت رئیسه هم تاثیر اولیه و هم نهایی دارند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1612592
ارسال نظر
نظرات