شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 11:42 منتشر شده در مورخ: 1399/03/07 شناسه خبر: 1613051
رنگین کمان معادن ایران؛

گنجینه های نهان در دل کویر جنوب شرق/ ذخایر معدنی سیستان و بلوچستان فرصتی بی نظیر در راستای جهش تولید است

گنجینه های نهان در دل کویر جنوب شرق/ ذخایر معدنی سیستان و بلوچستان فرصتی بی نظیر در راستای جهش تولید است
سیستان و بلوچستان به دلیل برخورداری از انواع معادن غنی و ظرفیت های پیدا و پنهان در این حوزه، می‌تواند به قطب معدنی منطقه و ظرفیتی ویژه برای افزایش تولید ناخالص داخلی تبدیل شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به گزارش عصرهامون، سیستان و بلوچستان، سرزمین اسطوره ها، سرشار از ظرفیت ها و قابلیت هاست، ظرفیت های فراوانی مانند مرز، تجارت و بازرگانی، ترانزیت، کشاورزی، صنایع دستی، گردشگری، آثار باستانی و تاریخی، بزرگ ترین بندر اقیانوسی کشور، معادن غنی و قرار گرفتن روی کمربند فلزات معدنی جهان که از اروپای شرقی تا پاکستان ادامه دارد.

مواد معدنی مکشوفه در سیستان و بلوچستان شامل کرومیت، مس، منگنز، آهن، طلا، تیتانیوم و کانی های فلزی نظیر تالک، منیزیت، گل سفید، آنتیموان، فلدسپات خاک صنعتی، نیکل، کائولن، سیلیس و سنگ های ساختمانی به ویژه گرانیت، این استان را به رنگین کمان معادن کشور و بهشت سرمایه گذاران تبدیل کرده است.

آری، سیستان و بلوچستان رنگین کمان معادن ایران است، چرا که بیش از یک میلیارد تن از ذخایر معدنی در این استان شناسایی شده است، اما این خطه قابلیت هایی برای صادرات ذخایر این معادن هم دارد که برجسته ترین آن، ظرفیت بندر چابهار است.

سرپرست سازمان صنعت،معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان با وسعتی معادل 181 هزار و 758 کیلومتر مربع معادل 11 درصد از وسعت کشور و با جمعیتی بالغ بر 2 میلیون و 534 هزار و 327 نفر معادل 2.3 درصد از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است.

محمود رضا رحمتیان افزود: موقعیت جغرافیایی استان و همجواری با کشورهای افغانستان و پاکستان و دارا بودن مرزهای آبی و دسترسی به آب های آزاد شرایط بسیار خوبی را برای توسعه فعالیت های اقتصادی و اشتغال فراهم کرده است.

خاستگاه انواع مواد معدنی

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان به جهت ساختار زمین شناسی، خاستگاه مناسبی برای انواع مواد معدنی محسوب می شود که آثار و نشانه های موجود نیز گواه بر این ادعا است.

این مقام مسئول گفت: زون فلیشی نهبندان - خاش، بلوک لوت و زون مکران و بخش های رسوبی و کربناته قدیمی، مجموعه های پوسته اقیانوسی و مجموعه های آذرین نظیر توده گرانیتی زاهدان و کوه سفید سراوان، کمپلکس های ولکانوپلوتونی بزمان - تفتان و لار، زون فلیشی ناحیه مکران، حوضه رسوب گذاری جوان هامون جازموریان، دشت سیستان و سواحل دریای عمان بسترهای مناسبی برای کانی زائی است.

به گفته وی، با توجه به این مهم می توان متناسب با شرایط استان و اولویت بندی قابلیت ها، راهبرد توسعه سیستان و بلوچستان را طراحی و برنامه عملیاتی آن را نیز تدوین کرد.

رحمتیان تصریح کرد: با توجه به اولویت توسعه فعالیت های اکتشافی - معدنی در اقتصاد ملی و به تبع آن استانی، اهمیت توسعه صنعتی و خودکفائی در بخش معادن و نقش فعالیت های معدنی در اشتغال و سرمایه گذاری، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در راستای اصل 44 قانون اساسی با مشارکت علاقه مندان سرمایه گذاری بخش خصوصی و ترغیب سازمان ها و شرکت های دولتی و عمومی، اقدامات جدی و مستمری را دنبال کرده است.

وی با بیان این که دستیابی به نتایج عملی، به لحاظ ماهیت زمان بر بودن فعالیت های معدنی نیازمند صبوری است، اذعان کرد: فعالیت های معدنی با مراحل شناسایی، پی جویی و اکتشاف آغاز و در صورت رسیدن به نتیجه، عملیات استخراجی و بهره برداری ادامه می یابد و در نهابت با عملیات کانه آرایی و سپس فرآوری تکمیل می شود.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان افزود: در این زنجیره، اکتشاف و دقت، اساس و مایه اصلی است تا جایی که برای شناسایی استان و گذر از معدن کاری کوچک مقیاس به معدن کاری بزرگ مقیاس، همراه انجام این اقدام ها، معدن کاری و اکتشاف کوچک مقیاس نیز کماکان مورد حمایت و پشتیبانی قرار گرفته است.

ذخایر معدنی کشف شده

رحمتیان در ادامه میزان ذخایر کلی مواد معدنی کشف شده در استان را بیش از یک میلیارد و 100 میلیون تن اعلام کرد و افزود: از این میزان بالغ بر 760 میلیون تن دارای پروانه بهره برداری بوده که به سرمایه گذاران جهت بهره برداری واگذار شده است.

وی گفت: مهمترین مواد معدنی استان شامل شن و ماسه، خاک رس، آهک و مارن، لوماشل، شیل و ماسه سنگ، انواع سنگ لاشه، پوزولان، کائولن، گچ خاکی (مصالح ساختمانی)، گرانیت، مرمر، تراورتن، تراکیت، سنگ چینی، مرمریت (سنگهای تزئینی و نما)، آنتیموان، کرومیت، منگنز، مس، آهن و تیتانیوم (مواد معدنی فلزی) و منیزیت، سیلیس، گل سفید، تالک، خاک صنعتی، زئولیت، کلسیت و گارنت (مواد معدنی غیر فلزی) است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1613051
ارسال نظر
نظرات