شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 15:24 منتشر شده در مورخ: 1399/03/07 شناسه خبر: 1613174
یک کارشناس مذهبی در خراسان شمالی:

تعامل والدین و فرزندان براساس درک متقابل باشد/ متولیان فرهنگی مسئول فرهنگسازی ازدواج آگاهانه باشند

تعامل والدین و فرزندان براساس درک متقابل باشد/ متولیان فرهنگی مسئول فرهنگسازی ازدواج آگاهانه باشند
حجت الاسلام نوری با بیان اینکه در واقعه قتل رومینا اشرافی، مسئله لجبازی نوجوانان و جوانان با والدین نمایان شد، گفت: توصیه می کنم که اعضای خانواده برای یکدیگر گوش شنوا بوده و درکی متقابل داشته باشند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الااسلام رضا نوری، کارشناس مذهبی در خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک درباره واقعه قتل رومینا اشرافی و نکات قابل تامل در این اتفاق اظهار کرد: این اتفاق به لحاظ اجتماعی و فرهنگی زوایای قابل توجهی را نشان داد.

به گفته حجت الااسلام نوری، در این واقعه، نوع ارتباطات جوانان با جنس مخالف خود از جمله پدیده های اجتماعی است که توصیه می شود نوجوانان و جوانان در این باره حساب شده و دقیق و نه از روی احساسات، تعاملات اجتماعی خود را مدیریت کنند.

وی افزود: لجبازی نوجوانان و جوانان با والدین و بزرگان خود از دیگر نکات قابل تاملی است که در این واقعه نمایان شد.

وی توصیه کرد: نوجوانان و جوانان با دغدغه های اجتماعی و فرهنگی والدین خود لجبازی نکنند بلکه در ارتباط با یکدیگر گوشی شنوا و درکی متقابل داشته باشند.

حجت الااسلام نوری بر دوستی میان والدین و فرزندان با یکدیگر تاکید کرد و گفت: درصورتیکه رابطه والدین و فرزندان با یکدیگر دوستانه و رفیقانه باشد کار به لجبازی و تصمیمات احساسی نمی رسد.

وی در بخش دیگری از سخن خود با یادآوری این مطلب که انسان ها دارای صفات و ویژگی مختلف اخلاقی و رفتاری هستند، اظهار کرد: عصبانیت از جمله خلق و خوهایی است که اگر کنترل نشود تبعات غیرقابل جبرانی را به دنبال دارد که در این زمینه می توان به عصبانیت پدر رومینا و واقعه قتل دخترش اشاره کرد.

وی با بیان اینکه بسیاری از دعواها ریشه در عصبانیت غیر کنترل شده، دارد بر تمرین اصلاح نفس و اصلاح درون توصیه کرد.

این کارشناس مذهبی در خراسان شمالی گفت: اصلاح رفتار و اخلاق، توصیه دین و علم است که اگر این مهم انجام شود جلوی بروز بسیاری از آسیب های اجتماعی و حتی جلوی بروز رفتارهای غیرعقلانی در زمان عصبانیت را می گیرد.

وی تصریح کرد: آشنایی و آگاهی از آموزه های دینی و علمی درباره اصلاح نفس و پاکسازی روح از رفتارهای منفی برای داشتن جامعه ای آرام و سالم کارگشا است و در این زمینه مسئولیت هدایت جامعه به این سو بر دوش متولیان فرهنگی و اجتماعی کشور است.

وی درباره قصد ازدواج رومینا 13 ساله با مردی بزرگتر از خود نیز بیان کرد: تاکید اسلام در زمینه ازدواج بر هم کف، هم سطح و هم شان بودن زوج و زوجه است.

وی گفت: منظور از این ملاک ازدواج، نزدیکی فرهنگی، اجتماعی و عقلانی است، بنابراین در قدم اول باید این موضوع در سطح جامعه فرهنگسازی شود تا نوجوانان و جوانان و والدین در زمینه ازدواج آگاهانه تصمیم گیری کنند.

حجت الااسلام رضا نوری افزود: در این زمینه متولیان فرهنگی و اجتماعی کشور مسئولیتی مهم را بر عهده دارند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1613174
ارسال نظر
نظرات