شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان هرمزگان
ساعت: 12:18 منتشر شده در مورخ: 1399/03/08 شناسه خبر: 1613455
وزیر دفاع :

حفظ امنیت خلیج فارس بر عهده ایران است

حفظ امنیت خلیج فارس بر عهده ایران است
امیر حاتمی با اشاره به اهمیت تنگه هرمز بعنوان مورد مناقشه‌ترین تنگه در سراسر جهان گفت: هر چند حفظ امنیت این تنگه بر عهده ایران است، اما تلاش برای ناامن سازی آن از سوی گروهی از دولت‌های فرامنطقه‌ای مدت هاست که ادامه دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ازهرمز، امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع در مراسم تحویل دهی شناور‌های تندروی هجومی و رزمی از نوع عاشورا، ذوالفقار و حیدر به نیروی دریایی سپاه پاسداران، اظهار کرد: به طور حتم در سال جهش تولید و با تبعیت از فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه قدرت و توانایی نیروی دریایی جمهوری اسلامی باید در شان و تراز نظام اسلامی و تاریخ این کشور باشد عمق حضور در آب‌های آزاد را با طراحی، ساخت و تولید انواع شناور‌های سطحی و زیر سطحی افزایش خواهیم داد و به طور کل شاهد افزایش میزان تولید در حوزه‌های مختلف رزم زمینی، دریایی، هوایی، الکترونیک و هوافضا خواهیم بود.

وزیر دفاع شناور‌های تحویل شده به سپاه پاسداران را در کلاس عاشورا، ذوالفقار، حیدر و… برشمرد و در این باره گفت: این شناور‌ها با همت متخصصین سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح طراحی و تولید شده است و از قابلیت‌های پیشرفته‌ خوبی در حوزه رزم دریایی از جمله هوشمندی، رادار گریزی، تحرک و سرعت بالا برخوردار است.

او افزود: بیش از ۸۰ درصد تجهیزات بکار رفته در این شناور‌ها ساخت داخل بوده و تمامی سامانه‌ها و سیستم‌های هدایت آتش، سلاح‌ها و مخابرات، رادار‌ها و سیستم کنترل و مانیتورینگ و پردازش گر بومی و ساخت وزارت دفاع است.

امیر سرتیپ حاتمی با اشاره به وجود آبراه‌های مهم در جغرافیای جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران با ۵ هزار کیلومتر مرز آبی، سواحل و ذخایر متعدد دریایی در کنار ذخایر قابل توجه و عظیم نفت و گاز در عمق دریا‌ها، همواره کانون توجه قدرت‌ها بوده و خواهد بود.

وزیر دفاع در بیان اهمیت خلیج فارس بعنوان یک مکان اقتدار آفرین برای ایران اسلامی گفت این خلیج محل اتصال کشور‌های جنوب غربی آسیا به شمار می‌آید که به آن موقعیت ژئوپولیتیک خاصی بخشیده است، خلیج فارس بعنوان بزرگترین و مهم‌ترین مرکز ارتباطی میان سه قاره با وجود منابع غنی و ارتباط این خلیج با مناطق آبی بزرگ جهان، سبب شده تا این منطقه یکی از مناطق مهم راهبردی دنیا قلمداد شود.

امیر حاتمی با اشاره به حساسیت این منطقه و نقش بازیگران بین‌المللی برای دسترسی به خلیج فارس گفت: سابقه حضور فیزیکی و نظامی کشور‌های قدرتمند به گذشته‌های دور مانند حضور نظامی کشورهایی، چون پرتغال، هلند، فرانسه، انگلستان و آمریکا برمی گردد و اکنون نیز ابرقدرت‌ها تمام تلاش خود را جهت حضور مستقیم در منطقه شدت می‌بخشند.

وزیر دفاع وجود تنگه هرمز در منطقه خلیج فارس را شاهراهی حیاتی برای جمهوری اسلامی دانست و گفت: بیشتر سوخت مصرفی جهان صنعتی از این تنگه استراتژیک به سایر کشور‌های دنیا انتقال می‌یابد و حفظ امنیت این منطقه در کانون تمرکز و توجه جمهوری اسلامی قرار دارد و حتی تصمیمات استراتژیک سیاست خارجی همواره با در نظر گرفتن اهمیت این منطقه اتخاذ و تدوین می‌شود.

حاتمی با اشاره به رزمایش مهم سه جانبه ایران، روسیه، چین در شمال اقیانوس هند محل تلاقی ۳ تنگه بسیار کلیدی جهان گفت: بیش از نیمی از تجارت جهان از این ۳ تنگه انجام می‌شود و با عنوان مثلث طلایی از آن یاد می‌شود، مسئله حفظ امنیت این سه تنگه در شرایط کنونی جهان یکی از مسائل مهم بین المللی است چرا که قدرت‌های جهانی برای تسلط بر امنیت این تنگه‌ها تلاش می‌کنند و این موضوع زمینه رویارویی‌های بزرگی را میان قدرت‌ها به وجود آورده است.

امیر حاتمی با اشاره به اهمیت تنگه هرمز بعنوان مورد مناقشه‌ترین تنگه در سراسر جهان گفت: هر چند حفظ امنیت این تنگه بر عهده ایران است، اما تلاش برای ناامن سازی آن از سوی گروهی از دولت‌های فرامنطقه‌ای مدت هاست که ادامه دارد.

وی با اشاره به حضورنیرو‌های آمریکایی در خلیج فارس از دهه ۱۹۸۰ میلادی گفت: مسئله ناامن سازی خلیج فارس و تنگه هرمز برای بهانه سازی و تسلط بیشتر آمریکا به صورت پیوسته دنبال می‌شود و آمریکا در اقدام اخیر خود سعی کرد تا از طریق ایجاد یک اختلاف نظامی ضد ایرانی با حضور تعدادی از متحدان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اش امنیت این آبراه بین المللی را به مخاطره بیاندازد و تلاش کند تا با تسلط ایران بر این آبراه جهانی مقابله کند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1613455
ارسال نظر
نظرات