شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 17:29 منتشر شده در مورخ: 1399/03/08 شناسه خبر: 1613530
به بهانه فوت پیرزن کپرنشین کرمانشاهی؛

از ضرورت برخورد قاطع با خاطیان تا حل ریشه‌ای حاشیه نشینی

از ضرورت برخورد قاطع با خاطیان تا حل ریشه‌ای حاشیه نشینی
از جمعیت یک میلیون نفری شهر کرمانشاه حدود 410 هزار نفرشان حاشیه نشین هستند به مانند پیرزن کپرنشین و باید برای حل مشکلات آنها چاره ای اساسی اندیشید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرصادنیوز  چند روز پیش بود که خبری مبنی بر فوت یک پیرزن مستضعف کرمانشاهی در جریان تخریب کپر وی و انتقالش به کمپ چشمه سفید در فضای سایبری و رسانه ای منتشر شد.

این خبر هم جریحه دار شدن افکار عمومی و هم زمینه سوءاستفاده رسانه های معاند را به دنبال داشت.

این اتفاق تلخ ابعاد مختلف و مباحث متعددی دارد و درباره چرایی فوت این پیرزن صحبت و نقل قول های گوناگونی شنیده می شود که البته عقل و اخلاق حکم می کند در این باره منتظر انجام تحقیقات لازم از سوی مسئولان و متولیان بمانیم.

در گفتگوی تلفنی من با آقای شهبازی مدیر اجراییات شهرداری کرمانشاه، وی گفت که ماموریت اصلی تیم اجراییات در روز حادثه مربوط به رفع تخلف از زمین خواری در محله دیگری از شهر کرمانشاه بود که به درخواست شهرداری منطقه 3 به کپر این زن بینوا که محل سکونت وی، دختر و نوه اش بود عازم می شوند و با وجود اصرار فراوان این پیرزن، اتفاقی که نباید به این شکل می افتاد، افتاد.

 در این میان نقدهای جدی به این رفتار اجراییات وجود دارد. 

در شرایطی که دادستانی محترم کرمانشاه، در وضعیت نامناسب اقتصادی جامعه و مشکلات ناشی از بیماری کرونا در اقدامی قابل تحسین اعلام کرده تا 2 ماه حکم تخلیه برای مستاجران صادر نمی شود، به نظر می رسد راهکارهای مناسب تری مانند مهلت دادن به این زن و فراهم کردن مکانی مناسب با کمک گرفتن از دستگاه های حامی محرومان و یا خیران وجود داشت.

به هر حال این حادثه بسیار تلخ و تکان دهنده روی داد و دیگر این پیرزن محنت کشیده زنده نمی شود.

اما در این بین توجه به چند نکته ضروری است. 

متولیان مربوطه در این موارد می بایست از روش ها و نیروهای مناسب استفاده کنند و باید از این تجربه ملال آور درس بگیرند.

از سوی دیگر انتظار می رود مسئولان مربوطه پس از مشخص شدن نتایج تحقیقات با قاطعیت با مقصر و یا مقصران احتمالی برخورد قانونی را انجام دهند چراکه مسبب این اتفاق ناگوار،  بی تدبیری و ناکارآمدی یک یا چند نفر است و نباید آنرا پای یک یا چند دستگاه و یا مجموعه نوشت و  باید توجه داشت خاطیان احتمالی برای جامعه هزینه تراشی کرده اند و هیچ شخصی فراتر از قانون نیست. 

البته دستگاه های مختلف مربوط به رفع تخلفات زمین خواری نیز بهتر است در این راستا، بدون اغماض برخورد جدی تری با زمین خواران عمده که به باغ، مرتع، مزرعه و حتی کوه هم رحم نمی کنند انجام دهند.

 از مسئولان مربوطه هم انتظار می رود با دلجویی از بازماندگان این پیرزن متوفی، به فکر رفع مشکل اسکان و معیشت دختر و نوه بی پناهش باشند و با عزمی همگانی برای رفع گرفتاری های اقتصادی مردم به ویژه مردم استان کرمانشاه تلاش کنند چون یکی از تبعات این گرفتاری معیشتی حاشیه نشینی است.

 از جمعیت یک میلیون نفری شهر کرمانشاه حدود 410 هزار نفرشان به مانند پیرزن این حکایت دردناک حاشیه نشین هستند. پس بیایید برای حل مشکلات جامعه ریشه ای بیندشیم و ریشه ای عمل کنیم.

نگارنده: رسول مرادی، فعال رسانه

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1613530
ارسال نظر
نظرات