شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 16:03 منتشر شده در مورخ: 1399/09/04 شناسه خبر: 1613565
مدیرکل امور اجتماعی استانداری قزوین:

اعتیاد پدر و برادر سهم بزرگی در معتادشدن دختران خانواده دارد/ جذب اعتبار ۲۴میلیارد ریالی در حوزه آسیب‌های اجتماعی

اعتیاد پدر و برادر سهم بزرگی در معتادشدن دختران خانواده دارد/ جذب اعتبار ۲۴میلیارد ریالی در حوزه آسیب‌های اجتماعی
مریم بیدخام گفت: امسال با تمام تلاشی که کردیم، توانستیم دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار در حوزه آسیب‌های اجتماعی از تهران جذب کنیم که آن هم تماما جذب دستگاه شده است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  صبح قزوین؛ مریم بیدخام مدیرکل امور اجتماعی استانداری قزوین امروز(سه شنبه) در جلسه هم‌اندیشی در حوزه آسیب‌های اجتماعی در قزوین با محوریت علل گرایش به اعتیاد در زنان که به همت بسیج رسانه به مناسبت هفته بسیج برگزار شد، اظهار کرد: یکی از معضلات بهداشتی و روانی در جامعه اعتیاد است که عوارض و تبعات آن از دایره فرد خارج می‌شود و اثرات آن در جامعه باقی می‌ماند که خود منشا سایر آسیب‌های اجتماعی است.

وی افزود: در بحث اعتیاد سن خطر که دوره جوانی و جوانی است نیز مطرح می‌شود و مهاجرت افراد به شهرها جهت اشتغال و رفاه که در بسیاری از مواقع منجر به حاشیه‌نشینی می‌شود خود زمینه ساز اعتیاد است؛ تاکنون آنطور که باید به علل بسیاری از آسیب‌ها به طور شفاف نپرداختیم که برخی از آن‌ها را به تابو تبدیل کرده است.

 تصریح کرد: گاهی خانواده‌ها درباره اعتیاد ساده انگاری کرده و تصور می‌کنند هیچگاه در معرض خطر نیستند، اما نباید اینطور فکر کنیم که اعتیاد فقط برای دیگران است چه بسا اگر مهارت‌های زندگی را به درستی نیاموخته باشیم ممکن است که در دام بیفتیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: طبق پژوهش انجام شده کسی که به سن پختگی می‌رسد قطعا آگاهانه‌تر و عاقلانه نسبت به موضوعات تصمیم می‌گیرد؛ طی همین پژوهش که در مناطق حاشیه شهر انجام شده بخش قابل توجهی از افرادی که از روستاها مهاجرت کردند نیز اوقات فراغت خود را به میزان ۲۴ درصد در فضای مجازی و فقط یک درصد به مطالعه اختصاص دادند و تعداد قابل توجهی هم اوقات خود را با ماهواره می‌گذرانند.

وی ادامه داد: تعداد زیادی از بانوان توسط پدر یا برادر یا همسر به سمت مصرف موادمخدر کشیده شده‌اند و بحث تعلق خاطر به همسالان نیز مطرح است که در نوجوانان اگر دقت لازم نشود به بیراهه کشیده خواهند شد و تغییر سبک زندگی و بی‌اطلاعی از عوارض مصرف مواد از دیگر دلایل بروز اعتیاد است.

بیدخام تاکید کرد: مکان برای خدمات به اقشار آسیب‌پذیر در استان قزوین وجود دارد و در این حوزه هیچ کمبودی نداریم؛ پر کردن اوقات فراغت از عوامل پیشگیری از اعتیاد است و باید زمینه اشتغال را برای افراد فراهم کنیم؛ حضور و نظارت جدی نیروی انتظامی در برخی از پارک‌ها که روشنایی کافی ندارند و خود زمینه ساز آسیب‌های اجتماعی است نیز اهمیت دارد.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری قزوین ابراز کرد: آگاهسازی خانواده‌ها، آموزش مهارت‌های زندگی، استفاده از ظرفیت مردم نهاد، کاهش فشارهای روانی و تنش‌های خانوادگی از جمله راهکارهای مهم در بحث پیشگیری از اعتیاد است؛ عدم پذیرش اعتیاد بانوان باعث ترد شدن آن‌ها می‌شود و آسیب‌های دیگر را به دنبال دارد، لذا اعتیاد بانوان باید مانند اعتیاد مردان دیده شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه باید سعی کنیم افراد را با آموزش به‌هنگام به خودباوری برسانیم، گفت: قزوین رتبه اول از نظر تاریخی در کشور و رتبه سوم جهان را داراست، اما به این ظرفیت‌ها را توجه نکردیم چراکه تقویت این بخش می‌تواند در اشتغال و توانمندسازی افراد و تاثیرگذاری فرهنگی و اجتماعی موثر باشد.

وی درباره میزان اعتبارات حوزه اجتماعی اظهار کرد: امسال با تمام تلاشی که کردیم، توانستیم دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعتبارات در حوزه آسیب‌های اجتماعی از تهران جذب کنیم که آن هم تماما جذب دستگاه شده است، یعنی تعدادی مدرسه، کتابخانه، کانون پرورشی فکری در مناطقی وجود دارد که نیاز به تجهیز داشت، لذا اعتبارات از طریق دستگاه جذب می‌شود که باید با کار کارشناسی نیز مناطق نیازمند در پایین شهر احصاء و برای تجهیز اقدام شود.

بیدخام در پایان عنوان کرد: سعی کردیم از طریق دستگاه‌هایی همچون بهزیستی و آموزش و پرورش برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی استفاده کنیم؛ اما هنوز برای سمن‌ها هیچ اعتباری به استان وارد نشده و امسال کارهای فرهنگی که باید توسط سمن‌ها انجام می‌شد هنوز انجام نشده است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1613565
ارسال نظر
نظرات