شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 10:35 منتشر شده در مورخ: 1399/03/11 شناسه خبر: 1614051
در گفتگوی شهردار کرمانشاه مطرح شد؛

ناگفته‌هایی از ماجرای فدک و دلیل مرگ پیرزن کپرنشین

ناگفته‌هایی از ماجرای فدک و دلیل مرگ پیرزن کپرنشین
سعید طلوعی به بیان مطالبی در مورد حادثه فدک و مرگ پیرزن کپرنشین کرمانشاهی و ابعاد آن پرداخت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرصادنیوز، ماجرای مرگ آسیه پناهی پیرزن کپرنشین کرمانشاهی که در جریان تخریب منزلش توسط نیروهای اجراییات شهرداری کرمانشاه - در جهت برخورد با زمین‌خواری- جان باخت، افکار عمومی را به شدت متاثر و سیل انتقادات را به سمت مدیریت شهری کرمانشاه روانه کرده است.

برای روشن شدن ابعاد این ماجرای تاسف‌بار به سراغ سعید طلوعی شهردار کرمانشاه رفتیم تا در این مورد شفاف‌سازی داشته باشد .

سعید طلوعی در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: این اتفاق در پی برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم شهر و اطراف شهرک فدک رخ داد که منجر به مرگ یک پیرزن شد.

وی افزود: این خانواده برای ساخت و ساز مجوز قانونی نداشتند و شهرداری در این زمینه به وظیفه شرعی و قانونی خود عمل کرده است.

شهردار کرمانشاه بیان داشت: برای ساخت‌وساز باید پروانه اخذ شود؛ استعلامات دستگاه‌های مختلف از جمله اینکه ساختمان در حریم برق، مسیل و فضای سبز قرار نگرفته باشد برای اخذ پروانه لازم است و متاسفانه این مورد تمام مشکلات فوق به علاوه اوقافی بودن (زمین) را داشته و متراژ زمین (قولنامه‌ای) هم برخلاف ادعاها حدود ۹۳۶ متر بوده است.

طلوعی ادامه داد: این خانواده به صورت شبانه با استفاده از تاریکی هوا قسمتی از زمین را به صورت خشکه‌چینی مسقف کرده بودند و با اسباب و اثاثیه مندرس و کهنه _ برای ممانعت از تخریب_ تجهیز اندکی شده بود.

وی گفت: در روز حادثه هم نیروهای اجراییات بنا به وظیفه قانونی و شرعی و حکم مراجع قضایی شروع به تخریب ملک کرده که با مقاومت صاحب ملک مواجه شده‌اند.

شهردار کرمانشاه تصریح کرد: به هرحال تخریب کار خشنی است و با ظرافت انجام نمی‌شود؛ در همه جای کشور و در تمام تخریب‌ها درگیری داریم و گاهی اوقات این درگیری منجر به جرح نیروهای شهرداری _ از کتک زدن تا چاقو خوردن_ و گاهی هم موجب آسیب به مقاومت کنندگان در برابر قانون می‌شود.

طلوعی عنوان کرد: در این حادثه هم خواهران اجراییات پیرزن را به داخل مینی‌بوس منتقل کرده و قصد داشتند او را به کمپ چشمه‌سفید برای تحویل به بهزیستی جهت کمک تحویل دهند که متاسفانه فوت می‌کند.

وی اظهار داشت: ما هم بسیار متاثر هستیم و ضمن عذرخواهی، با خانواده متوفا همدردی و از آنها دلجویی می‌کنیم، به هر حال این زن همشهری ما بود و راضی نبودیم حتی کوچکترین اتفاقی برایش بیفتد.
علت مرگ پیرزن کپرنشین چه بود؟

شهردار کرمانشاه تصریح کرد: پزشکی قانونی علت مرگ این پیرزن را سکته قلبی اعلام کرده و دادستان هم اعلام کرده که آثاری از ضرب و جرح بر روی بدن متوفا نبوده است.

طلوعی گفت: اصولا تخریب ساخت‌وسازهای غیرمجاز پروسه مشخصی دارد که شهرداران مناطق و امور حقوقی آنها بعد از دریافت حکم تخریب برای اجرا از اجراییات درخواست می‌کنند و با نظارت خودشان اقدامات لازم را انجام می‌دهد. روزانه چندین مورد تخریب صورت می‌گیرد و در جریان این تخریب‌ها اگر فردی تخلفی کرد نباید به پای شهردار نوشته شود.

وی افزود: مقصران این حادثه از جمله مدیر اجرییات و قائم مقام وی، مدیرکل پیشگیری و امور حقوقی شهرداری و معاون وی از سمت های خود عزل شدند و شهردار منطقه سه هم تعلیق شد. عاملان این حادثه در حال حاضر تحویل مراجع قضایی شده‌اند.

شهردار کرمانشاه در مورد نحوه برخود اجراییات هم اظهار داشت: به هر حال جلوگیری از تخلفات ساخت‌وساز، احیا کردن قانون و نظام‌مند شدن شهرسازی باید انجام شود یا نه؟
طلوعی بیان داشت: اگر این برخورد صورت نگیرد زمین خواران تحت پوشش این اتفاقات قرار می‌گیرند و در سایه مظلوم‌نمایی به اهداف خود می‌رسند. هرجایی ایستادگی و مقاومتی در برابر اجرای قانون صورت گیرد همین اتفاقات تکرار می‌شود.

رشد 350 درصدی با تخلفات ساخت‌وساز

وی تصریح کرد: در یکسال گذشته ۹۰۰ مورد برخورد با تخلفات ساخت و ساز غیرمجاز داشتیم که نسبت به سال‌های قبل از آن ۳۵۰ درصد رشد برخوردها و ممانعت از ساخت‌وساز غیرمجاز داشته‌ایم. اگر به این موضوع بی‌تفاوت باشیم شهر به صورت بی‌رویه گسترش می‌یابد.

شهردار کرمانشاه بیان داشت: حل مشکل معیشت و مسکن محرومین وظیفه دولت است، اما هر خانواده ضعیفی که به شهرداری مراجعه کند ما در متراژهای پایین عوارضی هم از آنها دریافت نمی‌کنیم؛ اگر هم تشخیص دهیم نیازمند واقعی هستند می‌توانیم به وسیله رایزنی با مسکن و شهرسازی از واحدهای مسکن مهر بدون متقاضی در اختیار آنها قرار دهیم و پولی که قرار است هزینه ساخت و ساز غیرمجاز کنند صرف خرید خانه کنند.

طلوعی ادامه داد: توصیه می کنم برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی مردم در مقابل اجرای قانون هیچگاه ایستادگی نکنند چون منافع اجرای قانون به خودشان بازمی گردد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1614051
ارسال نظر
نظرات