شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 10:01 منتشر شده در مورخ: 1399/03/11 شناسه خبر: 1614074
دفن حاشیه شهر زیر نخاله ها؛

زباله های رها شده نفس سلامت شهروندان را به شماره انداخته است/زمین های خالی مکانی برای دپوی نخاله های ساختمانی در زاهدان

زباله های رها شده نفس سلامت شهروندان را به شماره انداخته است/زمین های خالی مکانی برای دپوی نخاله های ساختمانی در زاهدان
تخلیه نخاله های ساختمانی در محدوده مسکونی کماکان یک چالش شهری در زاهدان به شمار می آید؛ چالشی که ممکن است در عرصه های رها شده محدوده شهر بیش از پیش مشکل آفرین باشد و مخاطرات زیست محیطی ناشی از آن شهروندان را تهدید کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصرهامون، نخاله ها بقایای باقی مانده از تعمیرات یا ساخت و ساز ساختمان ها هستند که بی سرو سامانی بسیاری از مناطق شهری کلانشهر زاهدان همچون مهرشهر، زیباشهر، شهرک جهاد و برق و ... را به دنبال داشته و از آنجایی که مسیرهای نامبرده محل رفت و آمد جمع کثیری از شهروندان می باشد وجود نخاله هایی مانند سنگ،آجر، شن و ماسه علاوه بر اینکه سیمای شهری را زشت و ناپسند کرده ابزاری برای بازی کودکان و البته محلی برای دپوی زباله ها نیز شده اند.

 این امر همچنین باعث شده تا به دلیل وجود زباله ها و نخاله ها از یک سو اهالی با استشمام بوی نامطبوع و ناخوشایند در سرما و گرمای هوا مواجه باشند و از سوی وجود حیوانات موذی در میان زباله های دپو شده تهدیدی برای سلامتی فرزندانی باشد که تنها سرگرمی آنان گشت و گذار در این محوطه ها است و بس.

در همین راستا شماری از شهروندان زاهدانی در ارسال پیامک هایی به این پایگاه خبری خواستار رسیدگی به اوضاع آشفته نخاله های ساختمانی در نقاط حاشیه ای شهر شده و گفتند: این امر که توسط برخی از مردم در حال انجام است علاوه بر ایجاد منظر زشت و ناپسند، ناهنجاری های زیادی در حوزه بهداشت و سلامت برای اهالی ایجاد کرده است.
 
دغدغه ای به اسم زمین های رها شده
 
به گفته ریگی یکی از شهروندان ساکن در خیابان جام جم زاهدان، زمینی مربوط به اداره راه  در این منطقه به صورت بایر وجود دارد که اهالی تمام نخاله و زباله های تولید شده را در آن دپو کرده که این امر منجر به پخش بوی متعفن در اطراف شده؛ از سوی دیگر با توجه به شیوع کرونا این مهم خود زمینه نگرانی زیادی برای اهالی ایجاد کرده و نهادی اقدام به جمع آوری آنها نمی کند.

وی بیان کرد:  وجود کیسه‌های پر از زباله‌ علاوه بر مشکلات زیست‌محیطی، چهره منطقه را هم زشت کرده برای برخورد با این افراد نیازمند قوانین سختگیرانه هستیم زیرا تلاش اوامر شهرداری به تنهایی کارساز نیست.
 

 
 
 کیخا یکی از ساکنان خیابان خرمشهر زاهدان نیز در این خصوص بیان کرد: متأسفانه دربعضی نقاط شهر، نخاله‌های ساختمانی پراکنده هستند و چهره زشتی به شهرداده‌اند که شهرداری باید هرچه سریع‌تر برای این معضل فکری اساسی کند.

به گفته این شهروند؛ برخی از شهروندان نخاله های ساختمانی خود را در فاصله بسیار کمی از محل زندگی مردم تخلیه می کنند که این امرعلاوه بر زشت جلوه دادن سیمای شهر، سلامت و امنیت جانی شهروندان را نیز تهدید می کند.

جهانتیغی یکی از ساکنین مهرشهر نیز با بیان اینکه بی مهری به مهرنشینان پایانی ندارد، افزود: وجود نخاله های ساختمانی معضلی چندساله برای اهالی است که وجود آن چهره بسیار زشت به مهرشهر داده و این منطقه را درگیر مشکلات دپوی زباله و نخاله های ساختمانی کرده؛ معضلی که با روند افزایش دمای هوا باعث بروز مشکلات عدیده ای شده که تردد سگ های ولگرد نمونه ای از آن است.
 
زمین های خالی معضلی برای شهرداری
 
محمد امیر براهویی، معاون خدمات شهری شهرداری زاهدان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: یکی از معضلاتی که در اکثر مناطق شهری با آن مواجه هستیم وجود زمین های بایر(خالی) است.
 
وی بیان کرد: این معضل به ویژه در مناطق شهری جدید مانند زیبا شهر، شهرک جهاد ،قسمت شمالی شهر که باغاتی وجود دارد بیشتر و محلی برای دپوی زباله های ساختمانی شده است.
 
این مقام مسئول ادامه داد: اقدام برخی از شهروندان مبنی بر رها کردن نخاله ها و زباله ها در این محدوده ها چهره نامناسبی به این مناطق داده که برای رفع معضل موجود بای صاحبان املاکی که زمین ها را خریداری کرده در اسرع وقت اقدام به حصارکشی آن ها کنند که متاسفانه این کار انجام نمی شود.
 
وی افزود: در بودجه سالیانه اعتباراتی پیش بینی می شود که واقعاً برای خدمات شهری است نه حصارکشی؛ در موضوع نخاله های ساختمانی شهروندان زیادی نخاله‌ کارهای ساختمانی خود را در معابر رها می کنند که روزانه مجموعه اجرائیات شهرداری تذکراتی به آنها می دهند ولی کارساز نیست و مشکل حل نمی‌شود مگر اینکه خود شهروندان در این زمینه همکاری کنند و فکر آسایش همسایه ها باشند.
 
براهویی با اشاره به وسعت زمین های بایر در شهر گفت: بخشی از این اراضی بایر در محدوده حریم شهری قرار گرفته و موجب مشکلات عدیده برای شهروندان شده؛ در این میان زمینهایی که دولت یا مسکن و شهرسازی واگذار می کند در قراردادهای آن قید شده که در مدت زمان مشخص نسبت به حصارکشی زمین اقدام شود و اگر چنانچه این کار نشد مسکن و شهرسازی باید نسبت به پس گرفتن  آن اقدام کند.
 
 
 
وی خاطر نشان کرد: در طرف دیگر ماجرا یکسری زمین به صورت شخصی شهروندان خریداری کرده که به علت عدم حصارکشی، مشکل دپوی زباله ها در این زمینه ها وجود دارد و از آنجایی که پیدا کردن مالک آن با مکشلاتی مواجه است امکان اینکه شهرداری تمام این زمین ها را حصارکشی کند وجود ندارد زیرا از توان شهرداری خارج است.
 
معاون خدمات شهری شهرداری زاهدان گفت: شهروندان باید نهایت همکاری در این زمینه را داشته باشند و از رها کردن نخاله های ساختمانی و زباله ها در اطراف شهر یا زمنیهای بایر در مناطق خودداری کنند.

نخاله ساختمانی نقش مخربی در آلودگی زیست‌محیطی دارند

وحید پورمردان، مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان وبلوچستان نیز چندی پیش در این خصوص گفته بود؛ هرگونه ضایعات باقی‌مانده از فعالیت‌های عمرانی که شامل خاک، شیشه، گچ، بتن، سرامیک، سیمان، چوب، قیرگونی و سایر مواد مشابه و نخاله ساختمانی است، می‌تواند نقش مخربی در آلودگی زیست‌محیطی داشته باشد.

به گفته وی، متاسفانه عده‌ای ناآگاه به مسائل زیست‌محیطی با هدف کسب سود بیشتر به جای دفع اصولی پسماندهای ساختمانی اقدام به تخلیه ضایعات و نخاله‌های ساختمانی در محل‌های غیرمجاز در سطح شهر می‌کنند که این تخلفات زیست‌محیطی سلامت روان و زیبایی شهر را دچار اختلال می‌کند و موجب آسیب‌رسانی به شهر و تهدید سلامت اجتماعی می‌شود و معضلات و مشکلات بسیاری را به وجود می‌آورد.

انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1614074
ارسال نظر
نظرات