شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 11:45 منتشر شده در مورخ: 1399/03/12 شناسه خبر: 1614416
شیوع کرونا با تخفیف ویژه در جنوب شرق کشور؛

بی توجهی به خطر کووید-19در بازارهای شلوغ سیستان و بلوچستان /عدم رعایت بهداشت فردی و اجتماعی مهمترین دلیل وضعیت قرمزاست

بی توجهی به خطر کووید-19در بازارهای شلوغ سیستان و بلوچستان /عدم رعایت بهداشت فردی و اجتماعی مهمترین دلیل وضعیت قرمزاست
پس از بازگشایی صنوف و بازارها شاهد تراکم بالای جمعیت در خیابان های شهر و بازارها به دلیل افزایش چشمگیر حراجی ها و عدم توجه مردم به فاصله گذاری اجتماعی هستیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  به نقل عصرهامون، کرونا مدتی است که که همه مردم جهان را درگیر کرده است و بهترین راه مقابله با این ویروس ماندن در خانه و رعایت بهداشت عنوان شده است.

هرچه از زمان شیوع ویروس کرونا می‌گذرد حساسیت‌ مردم کم ‌شده و با گرم شدن هوا و بازگشایی صنوف، رفتارها کاملا به حالت عادی بازگشته است و آمارها نشان از روند افزایشی ویروس کرونا در استان حکایت دارد در حالی که استان سیستان و بلوچستان در ابتدا جز مناطق سفید و کم خطر محسوب می شد.

پس از بازگشایی صنوف و بازارها، عدم توجه به هشدارها در باره رعایت فاصله اجتماعی و پرهیز از تردد بیجا درسطح شهرستان، شاهد تراکم بالای جمعیت در خیابان های شهر و بازارها هستیم، مردم بدون ترس خرید می کنند گویا این ویروس ریشه کن شده در حالیکه از زمان برداشته شدن محدودیت ها، هر روز در استان آمار تعداد مثبت بیماری به صورت نگران کننده ای در حال افزایش است به طوریکه روز گذشته با 93 ابتلا در یک روز رکورد بیشترین ابتلا به ویروس کرونا در ماه اخیر در استان سیستان و بلوچستان زده شد.

کرونا در کمین خریداران

یکی از کسبه زاهدانی در این زمینه می گوید: سعی می کنم نکات بهداشتی را رعایت کنم و با ماسک و دستکش در محل کار حاضر شوم اما به هر حال به سبب مواجه شدن با مشتریان و عدم توجه برخی به موارد بهداشتی در معرض خطر ابتلا قرار داریم.

وی ادامه می دهد : ناچار به بازگشایی مغازه و حضور در محل کار هستیم در ایام قرنطینه به شدت با مشکلات معیشتی روبرو شدم باید برای زندگی کار کرد، کار نکنیم کرونا نکشد از بی پولی می میریم.

سالاری یکی از کسبه که کفش فروشی دارد در این باره می گوید: نمی توان به خاطر کرونا زندگی را تعطیل کرد سعی کردم با پلاستیک کشیدن مانعی حائل بین خود و مشتریان درست کنم تا خطرابتلا به ویروس کرونا من و مشتریان را تهدید نکند.

وی گفت: نمی دانم به خاطر شلوغی بازار تاسف بخورم یا به خاطر رونق کار خوشحال باشم اما امیدوارم مردم جز در مواقع ضروری بیرون نیایند تا این روزهای سخت را به سلامت سپری کنیم.

وی بیان کرد: این روزها مردم بی پرواتر از روزهای گذشته به بازار می آیند در ایام عید فطرباید می آمدید و شلوغی بازار را می دیدید متاسفانه در روزهای منتهی به عید فطرتراکم بالایی از جمعیت را در پاساژها و مغازه ها داشتیم حتی خودمان هم از حضور این جمعیت نگران بودیم.

تخفیف ویژه کرونا در زاهدان

یکی از مانتو فروشی ها در مرکز شهر زاهدان نیز در این روزهای کرونایی، با تخفیف ویژه عده کثیری را به فروشگاه خود جذب کرده تا جبران خسارت روزهای تعطیل را کرده باشد و به نحوی اجناسی که روی دستش مانده را به فروش برساند، با گذری در این مانتو فروشی می بینید که بانوان به شدت مشغول خرید هستند و یا پشت درهای اتاق پرو در صف ایستاده اند.

یکی از بانوان در پاسخ به این سوال که نمی ترسید در این شلوغی کرونا بگیرید، می گوید: می ترسم اما از خانه نشینی خسته شدم این چندماه در خانه نشستیم کرونا که از بین نرفت هیچ اوضاع بدتر هم شد باید با این شرایط زندگی کرد.

اکثر فروشندگان این فروشگاه نیز از ماسک و دستکش استفاده نمی کردند وقتی علت را جویا شدیم یکی از فروشندگان بیان کرد: کار با دستکش برایم سخت هست من دائم باید مانتوها را جابجا کنم و با مشتری سر و کار دارم قبول دارم عدم استفاده از دستکش و ماسک خطرناک هست اما نمی توانم با دستکش کار کنم.

رعایت بهداشت فردی و اجتماعی بهترین راه مقابله با کرونا است

سید مهدی طباطبایی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: تعداد موارد ابتلا در استان به صورت نگران کننده ای در حال افزایش است باید سعی کنیم با فرهنگ سازی عمومی این روند را کنترل و مهار کنیم.

وی افزود: تاکنون مکان های پرخطر توسط تیم های بهداشتی شناسایی شده و نمونه براداری از افراد در این اماکن در حال انجام است و بیش از 700 پروتکل بهداشتی توسط وزارت بهداشت از صنوف مختلف تدوین شده و در حال اجرا در استان می باشد.

وی خاطرنشان کرد: رعایت بهداشت فردی و اجتماعی و حفظ فاصله گذاری اجتماعی بهترین راه مقابله با این ویروس است و از مردم میخواهیم تا این موارد را رعایت کنند تا خطر ابتلا کرونا در استان کاهش پیدا کند.

به گفته هاشمی شهری رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز این شهرستان در وضعیت نارنجی قرار دارد و با ادامه عدم رعایت فاصله اجتماعی توسط شهروندان، به وضعیت قرمز می رسد، میرجاوه، سراوان و خاش نیز در وضعیت زرد هستند و در حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، هیچ کدام از شهرها در وضعیت سفید نیستند.

وی افزود: خطرناک ترین نقاط استان از لحاظ خطر ابتلا به ویروس کرونا، شهرهای بزرگ و پرتراکم مانند زاهدان می باشد و حضور در نقاطی از شهر که تراکم جمعیت بالاست مانند بازارها و پاساژهای خرید شهروندان را بیشتر در معرض خطر ابتلا قرار می دهد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1614416
ارسال نظر
نظرات