شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 10:22 منتشر شده در مورخ: 1399/03/15 شناسه خبر: 1615179

توجه به رفاه محرومان در گفتمان امام خمینی(ره)

توجه به رفاه محرومان در گفتمان امام خمینی(ره)
رئیس مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی گفت: حمایت ویژه از محرومان و مستضعفین در کانون گفتمان رفاهی بنیانگذار جمهوری اسلامی قرار دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ روزبه کردونی اظهار کرد: در شرایط امروز و به ویژه پس از شیوع بیماری عالمگیر کرونا که ضرورت شکل گیری یک عزم ملی مبتنی بر سیاست اجتماعی رفاهی کارآمد برای مبارزه با فقر و حمایت از اقشار ضعیف وجود دارد، مفید خواهد بود نگاهی واکاوانه به رویکرد امام خمینی ( ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی به مقوله رفاه و مبارزه با  فقر داشته باشیم.

وی ادامه داد: واقعیت این است که  رسیدگی به وضعیت فرودستان و محرومان تا آخرین لحظه مورد تاکید ایشان بوده است بطوریکه در وصیت‌نامه امام خمینی (ره) یکی از آخرین توصیه های ایشان تلاش برای رفاه طبقات محروم است.
 
رئیس مؤسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی تصریح کرد: در دیدگاه بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران، آرمان ملت و دولت ومسؤولین کشور این است که روزی فقر و تهیدستی از جامعه ما رخت بربندد و تاکید شده که مردم کشور باید «از رفاه در زندگی مادی و معنوی برخوردار باشند».
 
کردونی گفت: از سوی دیگر با وجود تاکیدات موکدی که امام خمینی(ره) بر ضرورت توجه به محرومان دارند اما براین باور بوده که در ارتقای رفاه نباید جامعه را دسته بندی کرد و دولت و نظام باید بهبود زندگی همه شهروندان را در دستور کار خود داشته باشند. 
 
وی با اشاره به اینکه براساس این گفتمان، هدف  اصلی «از بین بردن فقر و اصلاح شرایط زندگی برای اکثریت قاطع مردم ماست»، گفت: نکته مهم دیگر این است که  در رویکرد امام خمینی تامین  رفاه با رویکرد آمرانه و از بالا به پایین محقق نمی شود  بلکه ایشان معتقد بودند باید «همه باهم» پیش رویم و تاکید دارند همه اصلاحات  "با مشارکت کامل همه مردم باشد" نه قسمتی از مردم و بر این باورند که برچیدن ریشه فقر و استضعاف فقط زمانی میسر است که «همه دست به دست به هم بدهیم».
 
کردونی اظهار کرد:  در رویکرد رفاهی امام خمینی  دارابودن یک صنعت ملی و مستقل یک اصل مهم است اما این بدین معنانیست که باید کشور را در انزوا قرار داد بلکه  ایشان صراحتا عنوان می کنند « ایران اسلامی از نظر اقتصادی به صورتی رشد نماید که بازارهای جهان را از آن خود کند».
 
بنابر گزارش فارس، رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی ادامه داد: توجه به رفاه اجتماعی بویژه پس از پایان جنگ هشت ساله، مورد تأکید بیشتر بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت به طوری که برای تعریف سیاستهای بازسازی، شورایی تحت عنوان شـورای سیاستگذاری بازسازی با دستور امام خمینی تشکیل شد و  در نامـه ای خطـوط اصـلی سیاستهای این شورا را اینچنین تبیین فرمودند: «برنامه ریزی در جهت رفاه متناسب مردم، مبارزه با فرهنگ مصرفی و تشویق به تولیدات داخلی، خروج از تکیه بـر صـادرات نفـت، آزادی صادرات و واردات، و به طور کلی آزادی تجارت بر اساس قانون و با نظارت دولت در نوع و قیمت و همچنین توسـعه حـضور مـردم در کـشاورزی و صـنعت و تجـارت و بازسازی شهرهای تخریب شده و شکستن طلسم انحـصار در تجـارت داخـل و خـارج وبسط آن به توده های مردم و جامعه".
 
وی گفت: بنابراین می توان عنوان کرد که توجه به توسعه همه جانبه ، حمایت ویژه از محرومان و مستضعفین بویژه در حل مشکل مسکن آنها ، ضرورت از بین بردن فقر در جامعه ، اهمیت حضور و مشارکت همه مردم در فرایند توسعه ، لزوم دارا بودن برنامه مناسب ، از بین رفتن انحصار ، تعامل با دنیا و اهتمام برای بهبهود زندگی همه شهروندان و همچنین توسعه معنوی و بسط عدالت ، در کانون گفتمان رفاهی بنیان گذار جمهوری اسلامی قرار دارد.
 
انتهای پیام/
 
 
https://www.dana.ir/1615179
ارسال نظر
نظرات