شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مازندران
ساعت: 14:26 منتشر شده در مورخ: 1399/03/15 شناسه خبر: 1615221
در گفت و گو با کارشناس مسائل سیاسی عنوان شد؛

امام خمینی(ره) منادی تحول و بیداری در نیم قرن اخیر

امام خمینی(ره) منادی تحول و بیداری در نیم قرن اخیر
احمد محمدی گفت: به اعتقاد و اعتراف بسیاری از اندیشمندان و شرق‌شناسان، اسلام‌شناسان و جامعه‌شناسان غربی، امام خمینی(ره) بزرگ‌ترین احیاگر تفکر و ارزش‌های اسلامی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از بلاغ، با وقوع انقلاب اسلامی و ظهور امام خمینی(ره) به عنوان یکی از چهره‌های دگرگون‌ساز و تحول‌برانگیز جهان که با ارائه اسلام اصیل با رویکرد نوین و باز تعریف مجدد آن، در بازگرداندن قدرت اسلام به صحنه جهانی موفق عمل کرد، با این حرکت، نظام سلطه جهانی، دچار زلزله شدیدی شد که نمودها و آثار حرکت سیاسی -اجتماعی امام خمینی(ره) تاکنون باقی مانده است و الگویی برای خیزش علیه نظام سلطه جهانی شده است.
 
احمد محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ اظهار کرد: مطالعه و بررسی خیزش و بیداری اسلامی - جهانی علیه نظام سلطه، بدون بررسی و در نظر گرفتن افکار رهبران انقلاب اسلامی به خصوص امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب بی‌فایده است.
 
وی تاکید کرد: بنا به اذعان تمامی دوستان و دشمنان انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) منادی بیداری و تحول فردی - اجتماعی در نیم قرن اخیر بوده است.
 
این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه این تحول، بر تمامی ابعاد فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اخلاقی و ... تأثیرگذار بوده است، افزود: از سویی، تغییر نگرش نسبت به اسلام و چگونگی تأثیرگذاری آن بر خیزش علیه نظام سلطه، به باز تعریف جامعی از اسلام اصیل بر می‌گردد، روندی که با اندیشه‌های امام خمینی(ره)، کلید خورده است و می‌رود که توسط اسلام سیاسی به باز تولید راه و روش و نیز شیوه جدیدی از زندگی سیاسی - اجتماعی، مسلمانان بیانجامد.
 
محمدی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر اندیشه رهبر معظم انقلاب نیز با رویکردهای جدید و افق‌های تازه به این راه طراوت و پویایی خاصی بخشید، اسلام سیاسی با رویکرد جهانی خود نوید آینده‌ای را در جهان می‌دهد که انسان‌های متحول شده آن را رغم می‌زنند.
 
وی با بیان اینکه امام خمینی(ره)، به عنوان نظریه‌پرداز و احیاگر تفکر دینی از انظار دور نماند، افزود: به اعتقاد و اعتراف بسیاری از اندیشمندان و شرق‌شناسان، اسلام‌شناسان و جامعه‌شناسان غربی، ایشان بزرگ‌ترین احیاگر تفکر و ارزش‌های اسلامی است که آنچه را اصلاح‌گران، تجدیدگرایان و بیدارگرایان اسلامی از قرن 19میلادی تا زمان آغاز نهضت در ایران صرفاً به عنوان یک آرمان تبلیغ می‌کردند، امام خمینی(ره) در صحنه عمل پیاده کرد و دوره‌ای را آغاز کرد که اسلام به منزله دال برتر نظم سیاسی جدید مطرح شد.
 
این کارشناس مسائل سیاسی گفت: تلاش‌های چندین دهه استعمارگران چنان برنامه‌های مذهب‌زدایی را پیش برده بود که حضور و بروز اسلام آن هم به مثابه نیروی بالقوه فرهنگی و اجتماعی در صحنه جوامع، در باور کمتر کسی می‌گنجید تا چه رسد که از نظر سیاسی احیا شود و ابعاد مستحکم و فراگیری یابد.
 
محمدی در پایان تاکید کرد: دیدگاه رهبر معظم انقلاب نیز علاوه بر اینکه در راستا و ادامه دهنده راهبردهای امام خمینی(ره) است با ارائه موضوعات جدید و با توجه به شرایط و مقتضیات زمان، رویکرد نوینی از کارآیی اسلام سیاسی را نشان می‌دهد، دیدگاه‌های ایشان، نقش اساسی در روند تحول و تغییر فرد و جامعه ایفا می‌کند، تحول و تغییری که تأثیر بسزایی در خیزش علیه نظام سلطه جهانی داشته است.
 
به گزارش بلاغ، ظهور رهبران انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب که متعلق به باورها و اخلاق اسلامی بوده و بیش از هر چیز و قبل از آنکه به پیروزی بیاندیشند، به ادای تکلیف الهی توجه داشتند در صحنه سیاست امری بدیع و استثنایی بود به ویژه آنکه این نوع رهبران توانستند در انجام ماموریت‌های سیاسی - الهی خود توفیق نهایی هم کسب کنند و توانستند با ارائه گفتمان جدید اسلامی، با ارائه راهکارها برای حل بحران‌های جهانی و گرفتاری‌های دنیای معاصر، نظام سلطه جهانی را دچار چالش های اساسی کنند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1615221
ارسال نظر
نظرات