شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 10:13 منتشر شده در مورخ: 1399/03/17 شناسه خبر: 1615473
حصار غرفه ها بر نگین تاریخی ایرانشهر؛

شهرداری ایرانشهر سد راه ثبت قلعه ناصری در یونسکو شد/ساخت و ساز در حریم آثار باستانی غیرقانونی است

شهرداری ایرانشهر سد راه ثبت قلعه ناصری در یونسکو شد/ساخت و ساز در حریم آثار باستانی غیرقانونی است
ساخت غرفه برای دست فروشان ایرانشهری در اطراف قلعه تاریخی ناصری این شهر و عدم هماهنگی شهرداری با میراث فرهنگی موجب گلایه مردم و رئیس میراث فرهنگی ایرانشهر شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون؛ در حال حاضر ایرانشهر یکی از مراکز مهم شهر نشینی در استان سیستان و بلوچستان محسوب می شود که تاریخ کهنی را در خود جای داده است. وجود محوطه های باستانی با آثار تاریخی شاخص، جاذبه های گردشگری و قرارگیری در مسیر جاده ترانزیتی سبب شده این شهرستان قطب میراث فرهنگی و گردشگری استان محسوب شود.

قلعه ناصری به عنوان یکی از قلعه های مهم جنوب سیستان و بلوچستان همواره شمار زیادی از مسافران و گردشگران را در مناسبت های مختلف و تعطیلات به ویژه ایام نوروز به خود جذب می کند.

در طی چندین سال در ایرانشهر وجود انواع دستفروشی ها در خیابان کلات اطراف قلعه ناصری باعث مخدوش کردن چهره بصری در شهر، ایجاد ترافیک، سد‌ معبر و با توجه به وضعیت کنونی جامعه به مکانی برای شیوع گسترش بیماری کرونا تبدیل شده بود.

شرایط آزار دهنده فعلی از قبیل شلوغی و ترافیک سنگین مرکز شهر، نمای بد بازار، شرایط بهداشتی نامطلوب، چشم هر بیننده ای را آزار می داد که این مساله در شان شهر تاریخی و بزرگی چون ایرانشهر نبود.

در همین راستا طبق تصمیمات اتخاذ شده مدیران ارشد شهرستان ایرانشهر از جمله فرماندار، شهردار، مصوب شد که جهت ساماندهی دستفروشان خیابان کلات غرفه هایی توسط شهرداری آماده سازی و از طریق مزایده به فروشندگان واگذار شود.حصار غرفه ها بر قلعه چند ساله ناصری

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار ما، بیان کرد: شهرداری ایرانشهر بدون هیچ گونه هماهنگی اقدام به ایجاد غرفه در حریم شماره یک در خیابان شرقی و ضلع شمالی قلعه ناصری کرده است.

وی در تکمیل مطلب فوق، افزود: در حالی که ساخت و ساز در حریم آثار باستانی غیرقانونی است و اقدامات بازدارنده از سوی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این شهرستان صورت گرفته و با تمام مسئولان شهر از جمله فرماندار، دفاتر ائمه جمعه تشیع و تسنن، دادستان، شورای شهر و دفتر مدیرکل راه و شهرسازی مکاتبه شده تا از ایجاد غرفه های مختص ساماندهی دستفروشان خودداری به عمل آید.

حمید خدایاری، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایرانشهر ادامه داد: ساماندهی غرفه های مختص دستفروشان در مکان های دیگر شهر هم قابل انجام است، مثلا میدان ثبت احوال و پارک مجاور آن مکان مناسبی برای ساخت غرفه می باشد‌.

غرفه ها؛ سد راه ثبت قلعه ناصری در یونسکو

وی اضافه کرد: ممکن است حضور غرفه ها در جوار قلعه ناصری، شرایط ثبت جهانی شدن این اثر ارزشمند را به خطر بیندازد‌.

خدایاری در ادامه مطلب فوق؛ عنوان کرد: ثبت ملی قلعه ناصری قبلا انجام شده، اما اقدامات لازم جهت ثبت جهانی این اثر تاریخی ارزشمند در حال اقدام است.

وی اضافه کرد: ثبت جهانی قلعه ناصری نیازمند تائیدیه کارشناسان وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی است و اگر طبق نظرشان شرایط مناسب تشخیص داده شد گزارش به وسیله آنان به یونسکو ارسال می شود و بعد بازرسان ثبت جهانی در مکان مورد نظر حضور می یابند و پس از بازدید اقدام به ثبت جهانی می کنند.

وی ادامه داد: اما وجود غرفه های دستفروشان در اطراف قلعه تشکیل پرونده جهت ثبت جهانی شدن را سخت تر کرده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: اعتباراتی هم که قبلا جهت بازسازی قلعه ناصری به اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تعلق می گرفت اندک بوده که دریافت اعتبارات در راستا ترمیم این اثر تاریخی نیاز به همکاری مسئولان رده های بالاتر دارد.غرفه های اطراف قلعه ناصری دائمی نیستند

ابوذر کوثری؛ معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار ما، بیان کرد: در واقع غرفه های مختص ساماندهی دستفروشان که در خیابان کلات روبروی قلعه ناصری ساخته شده است، بافت آنان متناسب با این اثر تاریخی می باشد.


وی با اشاره به این که ساماندهی دست فروشان خیابان کلات خواسته همه مردم ایرانشهر بوده است، افزود: از دغدغه های همکاران اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایرانشهر در جهت قلعه ناصری تشکر می کنم، اما چرا این مسائل را اکنون بیان می کنند؛ در حالی که دیوارهای این اثر تاریخی در حال فرسوده شدن و ریزش بود و نیاز به مرمت داشت.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ایرانشهر ادامه داد: قلعه ناصری باید مانند دیگر آثار تاریخی بسیار ارزشمند در دنیا و کشور حفظ و تجاری سازی شود.

وی عنوان کرد: شهرداری ایرانشهر با حفظ حریم قانونی در خیابان کلات اقدام به ایجاد غرفه کرده است، ایراداتی هم در ساخت این ها وجود دارد.

وی اضافه کرد: با توجه به شرایط اقتصادی در کشور، برای این که دستفروشان در زمینه اقتصاد و معشیت به مشکل نخورند و بیکار نشوند بساط آنان از کنار دیوار قلعه ناصری جمع آوری شد و برای جلوگیری از تخریب بیش تر این اثر تاریخی ارزشمند با ایجاد فاصله به صورت موقت غرفه هایی در فاز اول جهت ساماندهی ساخته شدند.

کوثری تصریح کرد: آثار تاریخی کهن باید حفظ شوند و جهت محفوظ ماندن و عدم تخریب قلعه ناصری اکنون دیگر خودروها رفت وآمد ندارند و دستفروشان پارچه فروش در جوار آن پارچه ها را تکیه نمی دهند.

وی خاطر نشان کرد: اگر اقدامات لازم در جهت ثبت جهانی شدن قلعه ناصری انجام شود برنامه ما هم این است که در اسرع وقت غرفه های سنتی را جمع آوری کنیم.انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1615473
ارسال نظر
نظرات