شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 12:43 منتشر شده در مورخ: 1399/03/18 شناسه خبر: 1615883

تب بالای کرونا و بی خیالی مردم

تب بالای کرونا و بی خیالی مردم
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: با توجه به وضعیت قرمز کرونا در کردستان و در پی بی‌تفاوتی برخی شهروندان نسبت به عدم رعایت اصول بهداشت فردی، رعایت فاصله فیزیکی از دیگران، برگزاری عروسی‌ها و مهمانی‌ها و ترددهای غیرضروری در سطح شهر وضعیت غیرقابل کنترل و اسفباری در پیشرو خواهیم داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کردتودی،حالا دو هفته ای می‌شود که  کردستان در وضعیت "هشدار" کرونا قرار گرفته است وضعیتی که روز به روز به خاطر بی خیالی مردم و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی بدتر شده و آمار مبتلایان هم هر روز در حال افزایش است.

ادامه این روند و سهل انگاری در رعایت مسائل بهداشتی، کردستان را در زمره استانهای قرمز کشور قرار داده است استانهایی که خطر کرونا در آن بسیار جدی است و تعداد جانباختگان کرونا در آنها در حال بالا رفتن است.

کافیست در یک عصر تابستانی سری به خیابان های شهر بزنیم اینگونه به نظر می رسد که وارد دنیایی دیگر شده ایم.  خیابان پر از آدم‌هایی است که در تردد هستند آدمهایی که بی خیال مهمان نخوانده چندین ماهه خود شده اند بدون هیچ ملاحظه ای. البته هستند تک و توک آدم‌هایی که ماسک زده و دستکش دارند اما دلیل این همه ازدحام را نمی‌دانم.

صدای دستفروش‌ها و بازارگرمی‌شان غوغا به پا کرده است  آدم‌ها از همه سن و همه قشری در حال تردد هستند.

تعجبم را قورت می‌دهم. با خودم  فکر می کنم حتما همه چیز تمام شده و  مهمان نا خوانده دیار ما  همان مهمانی که ترس، دوری و جدایی از عزیزانمان را برایمان به ارمغان آورد دیگر وجود خارجی ندارد  وگرنه چطور ممکن است همه مغازه‌ها باز شوند و مردم اینگونه به خیابان‌ها بیایند خیبانهای که هنوز در تیر رس این مهمان قرار دارد.

ابراهیم قادری معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در گفت‌و‌گو با خبرنگار کُردتودی، با توجه به وضعیت قرمز کرونا در کردستان اظهار داشت: در پی بی‌تفاوتی برخی شهروندان نسبت به عدم رعایت اصول بهداشت فردی، رعایت فاصله فیزیکی از دیگران، برگزاری عروسی‌ها و مهمانی‌ها و ترددهای غیرضروری در سطح شهر وضعیت غیرقابل کنترل و اسفباری در پیشرو خواهیم داشت.

وی با اشاره به بی خیالی مردم نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی گفت: متاسفانه بسیاری مردم مسائل اقتصادی را  مهمتر ازسلامتشان می‌دانند و برای همین بی خیال کرونا بطور آزادانه در جامعه تردد می‌کنند.

 

 قادری عنوان کرد: گرمای هوا نیز سبب شده تا تمایل افراد به استفاده از ماسک کاهش یابد و این موضوع یکی از عوامل افزایش ابتلا افراد به بیماری کرونا شده است.

وی افزود: متاسفانه مشکل دیگر بسیاری مردم این است که تصور می کنند "مرگ برای همسایه" است و همین امر موجب شده بی خیال کرونا و خطراتش به امور روزمره زندگی خود بپردازند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان تصریح کرد: مردم باید بدانند خطر کرونا جدی است و قطعا بیمار بدحال کرونایی نمی تواند جلو چشم آنها بیاید که ببینند و عبرت بگیرند و اگر می شد سری به بخش های ICU بیمارستانهای بیماران کرونایی بزنند قطعا وضعیت فرق می کرد و بیشتر رعایت موارد بهداشتی را داشتند.

 

وی گفت: مردم باید بدانند تا زمان قطع کامل زنجیره کرونا، میزبان این مهمان ناخوانده هستیم و اصلا نباید تصور کنند در فصل گرما قدرت کرونا کم شده یا این ویروس ضعیف شده و باید همچنان با جدیت رعایت پروتکل های بهداشتی را در دستور کار قرار دهند.

قادری خطاب به شهروندان اذعان کرد: تا حد امکان مواردی همچون ماندن در منزل، پرهیز از حضور در اجتماعات، استفاده از ماسک در فضاهای بسته، حفظ فاصله ۲ متری از افراد، شستشوی دست‌ها با آب و صابون، پرهیز از مسافرت برون‌شهری غیرضروری، پرهیز از تردد و حضور غیرضروری در مراکز بهداشتی و درمانی را رعایت کنند.

کرونا تمام نشده  اما خیلی ها فاصله‌ها را بی‌خیال شده‌اند. انگاراز خانه نشینی چند ماهه  خسته شده‌ اند و حالا  بی‌محابا برای خرید و گشت و گذار به معابر آمده‌اند.

باز شدن صنوف از یک سو، افزایش تردد شهروندان از سوی دیگر و هشدارهای ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر اینکه در خانه بمانید، همه و همه نشان از حضور ویروسی است که با جان معامله می کند و یاد مان باشد  که کرونا از میان ما نرفته است و در کمال بی خیالی در جولانگاه کرونا ، مرگ را در آغوش نگیریم.

حال باید نظاره گر بود  که آخر و عاقبت ما با حضور کرونا و بی خیالی  مردم به کجا  خواهد کشید و قرار است چند نفر دیگر در روزهای آتی به لیست متوفیان کرونا یا بستری شدگان در بیمارستان افزوده شود؟

گویی اینجا صدای  هیچ زنگ خطری به گوش مردمی که خود را به بی خیالی زده اند نمیرسد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1615883
ارسال نظر
نظرات