شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 15:03 منتشر شده در مورخ: 1399/03/18 شناسه خبر: 1615969
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دهگلان خبر داد؛

کردستان چهارمین استان تولید کننده سیب زمینی در کشور

کردستان چهارمین استان تولید کننده سیب زمینی در کشور
مدیر جهاد کشاورزی دهگلان گفت: استان کردستان رتبه چهارم تولید محصول سیب زمینی در کشور را دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سید حامد احمدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دهگلان در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، با بیان اینکه محصول سیب زمینی یکی از محصولات استراتژیک در سبد خانوار ایرانی به شیوه های مختلف قابل مصرف است گفت: شهرستان دهگلان با توجه به شرایط بالقوه و بالفعل یکی از قطبهای تولید سیب زمینی در استان کردستان شناخته شده است.

 وی با بیان اینکه استان کردستان رتبه چهارم این محصول در کشور را داراست گفت: با توجه به شرایط  موجود، دانش و فن کشت این محصول و توانمندی کشاورزان و کارشناسان خبره دراین حوزه، شهرستان دهگلان به عنوان رتبه اول تولید سیب زمینی در استان محسوب می شود.

 احمدی اظهار داشت: در سال زارعی جاری پیش بینی می شود حدود 3 هزار 800 هکتار از اراضی شهرستان دهگلان زیر کشت محصول سیب زمینی قرار گیرد و در تمامی مراحل کاشت، داشت و برداشت این محصول، کارشناسان فنی در کنار کشاورزان برای ارائه مشاوره حضوردارند.

 مدیر جهاد کشاورزی دهگلان با اشاره به کاهش سطح زیر کشت سیب زمینی در شهرستان بیان داشت: با توجه به اینکه در سنوات گذشته حدود 6 الی 7 هزار هکتار اراضی زیر کشت این محصول قرار می گرفت و امروز 3 هزار و 800 هکتار سطح زیر این محصول قرار گرفته با وارد شدن ارقام پر محصول به چرخه تولید، تولید چندان آسیبی ندیده و از مزایای دیگر کاهش کشت این محصول مدیریت منابع آبی و عدم به هم خوردن بازار عرضه است.

 احمدی در ادامه گفت: در حال حاضر 30 درصد اراضی شهرستان زیر کشت محصول سیب زمینی قرار گرفته و نهاده و کود شیمایی نیز دراختیار کشاورزان سیب زمینی کار نهاده شده است که پیش بینی می شود که امسال 140 الی 150 هزار تن سیب زمینی در پایان برداشت تولید شود.

 وی با بیان اینکه یکی از زیرساختهای اصلی برای توسعه کشت این محصول ایجاد انبار و سرد خانه های فنی و مناسب است گفت: با توجه به تلاش در این راستا علاوه بر انبارهای کوچک که در اختیار کشاورز قرار دارد ظرفیت ذخیره سازی 30 الی 35 هزار تن در شهرستان مهیاست.

  احمدی اظهار داشت: یکی از راههای ایجاد ارزش افزوده محصولات کشاورزی بحث صنایع تبدیلی و تکمیلی است و با توجه به وجود این ظرفیت از سرمایه گزاران  در خواست می شود که در صورت توان سرمایه گزاری در این حوزه  در راستا راه اندازی صنایع تبدیلی و تکمیلی محصول سیب زمینی اقدام کنند.

مدیر جهادکشاوری دهگلان با اشاره به بازار هدف بیان داشت: علاوه بر بازار داخلی در زمینه صادرات این محصول اقدامات خاصی انجام شده و با توجه شرایط موجود سالیانه بخشی از این محصول به اقلیم کردستان عراق صادر می شود.

مدیر جهاد کشاورزی دهگلان با اشاره به تعداد 850 نفر بهره بردار سیب زمینی کار در شهرستان گفت: حدود 6 رقم سیب زمینی، جلی، اسپریت، بامبا، آگریا، ساتینا و مارفونا در سطح شهرستان کشت شده و در هر هکتار 35 الی 40 تن تولید و برداشت می شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1615969
ارسال نظر
نظرات