شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 10:39 منتشر شده در مورخ: 1399/03/19 شناسه خبر: 1616123
یادداشت؛

مردم چندگام جلوتر از مسئولان!

مردم چندگام جلوتر از مسئولان!
تصدی مشاغل بر اساس ضابطه و تخصص می تواند مسیر تعالی سازمانی و به تبع آن چرخیدن چرخ های توسعه جامعه را به دنبال داشته باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، اگر به تاریخ پر فراز و نشیب ایرانیان نگاهی بیاندازیم مملو از پندها, درس ها و عبرت های بسیاری برای همگان است.

در برهه ای از تاریخ یک مدیر دانا یا یک فرمانده شجاع و یا یک قاضی آگاه با وجدان کاری خویش سرمشقی برای جامعه شده و با گذشت ده ها قرن از عصری که در آن زندگی می کرده اند هنوز آوازه نیک رفتاری ها و نیک کرداری های آنان بر سر زبان هاست.

بدون شک این مهم مختص به جامعه ایران نبوده و در تمامی جوامع نمود دارد.

طی یک قرن اخیر و پس از انقلاب صنعتی, اقتصادی و اجتماعی که بسیاری از جوامع را در کره خاکی در بر گرفت مبحث مدیریت به عنوان یک موضوع پیشران در کشورهای صنعتی و توسعه یافته مطرح شد.

بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی و حتی جنوب شرق آسیا با سرمایه گذاری در بخش فرهنگ و آموزش عالی خویش اقدام به ارتقای سطح مدیریتی در سطوح مختلف اجتماعی, سیاسی, اقتصادی و حتی فرهنگی نمودند.

در این برهه زمانی که در آن به سر می بریم بسیاری از کشورهای توسعه یافته کلان ترین پاداش ها را به مدیران ریسک پذیر و مدیرانی که به روز بوده و در بتن تحولات جامعه بهترین تصمیم ها را می گیرند اهدا می کنند اما متاسفانه در جامعه ما به ویژه در استان کردستان بسیاری از مدیران نه تنها ریسک پذیر نیستند بلکه به دلیل اینکه از بتن جامعه دور هستند در بسیاری مواقع خودشان مانعی بزرگ بر مسیر توسعه جامعه محسوب می شوند.

متاسفانه هم اکنون در بسیاری از رویدادهای فرهنگی, اجتماعی, اقتصادی و حتی سیاسی مردم چندین گام جلوتر از مسئولان هستند و این مهم اوضاع اجتماعی را در بسیاری از نقاط ایران به ویژه استان کردستان وخیم کرده است.

ناآگاهی بسیاری از مدیران ارشد, میانی و حتی اجرایی در خصوص نیازها و مطالبات مردم در مناطقی همچون کردستان موجب شده است که بسیاری از سازمان ها و ادارات در این استان به جزایری از هم گسیخته برای رانت خواری و باندبازی و سواستفاده برخی از کارمندان تبدیل شده و به صورت سلیقه ای حقوق شهروندان زیر پا گذاشته شود و کسی هم پاسخگو نباشد.

فاصله گرفتن مدیران از مردم روز به روز عمق بیشتری پیدا کرده و در بسیاری مواقع یک مشکل کوچک به دلیل ناکارآمدی و ناآگاهی مدیران از نیاز واقعی مردم به یک معضل بزرگ تبدیل می شود. 

استان کردستان یکی از استان های آسیب پذیر کشور در این عرصه بوده و متاسفانه حوزه مدیریتی در این استان کاملا از ضابطه مندی خارج شده و تنها در دایره روابط سیاسی می چرخد.

بسیاری از مشاغل مدیریتی در این استان به جای اینکه به افراد متخصص در آن حوزه کاری سپرده شود به نزدیکان سیاسی و انتخاباتی سپرده شده و پس از دوران مدیریتی نیز کسی پاسخگوی عملکرد ضعیف این مدیران نیست.

صدمه هایی که طی چندین دهه بر استان کردستان از ناحیه مدیران ناتوان و ناآگاه وارد شده است در برخی بخش ها بسیار بیشتر از صدمه هایی بوده که از ناحیه دشمنان و یا مسائل ناامنی ها بر این استان وارد شده است.

متاسفانه با وجود اعتراض های بسیاری که از سوی نخبگان و اقشار مختلف مردم در این خصوص صورت می گیرد هر بار و در هر دولتی یک عده زمام دار مسئولیت ها و مدیریت ها شده و اصلا گوش شنوایی برای این اعتراض ها ندارند.

بدون شک تداوم این بی توجهی ها به مطالبات مردم و ناآگاهی و دورشدن مدیران از دغدغه های مردمی آسیب هایی را در آینده رقم خواهد زد که شاید نتوان هیچگاه آن ها را التیام بخشید.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1616123
ارسال نظر
نظرات