شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 14:15 منتشر شده در مورخ: 1399/03/19 شناسه خبر: 1616282
بازخوانی وعده‌ها؛

اسناد هزینه‌ یک میلیاردی طراحی تقاطع غیرهمسطح امام حسن(ع) سمنان را منتشر کنید

اسناد هزینه‌ یک میلیاردی طراحی تقاطع غیرهمسطح امام حسن(ع) سمنان را منتشر کنید
برای پروژه احداث تقاطع غیرهمسطح امام حسن(ع)، در حالی حدود 40 میلیارد تومان اعتبار درنظر گرفته شده که کارشناسان اصل احداث آن را توجیه‌پذیر نمی‌دانند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، در ادامه بررسی‌ وعده‌های مسئولان و به دنبال درخواست شماری از شهروندان برای بررسی پروژه احداث تقاطع غیرهمسطح امام حسن(ع)، این‌بار به این پروژه شهری می‌پردازیم.

در بیست و نهمین‌روز از آبان‌ماه سال 1397، ناظم‌رضوی شهردار سمنان اعلام کرد که با تأمین 30 درصد از اعتبارات پروژه احداث تقاطع غیرهمسطح امام حسن(ع)، امسال(97) بخش قابل توجهی از این پروژه عملیاتی می‌شود. وی مدت‌زمان اجرای پروژه را 2 تا 3 سال و اعتبار موردنیاز برای اجرای آن را 35 میلیارد تومان عنوان کرده بود. اما به طور طبیعی این وعده مثل بسیاری از وعده‌های دیگر عملیاتی نشد.

حدود سه هفته بعد، نشستی در فرمانداری سمنان برای بررسی طرح پیشنهادی شهرداری سمنان به منظور احداث تقاطع غیرهمسطح مذکور در 22 آذرماه سال 97، برگزار شد و سیدعباس دانایی فرماندار سمنان، در این نشست از احداث تقاطع غیرهمسطح میدان امام حسن(ع) در آینده نزدیک خبر داد. در 22 اسفندماه سال 97 هم کلنگ احداث تقاطع غیرهمسطح با حضور شهردار، استاندار، نماینده مجلس و دیگر مسئولان شهری و استانی به زمین خورد اما تا 10 ماه بعد خبری درباره این پروژه ده‌ها میلیارد ریالی به گوش نرسید تا این که در 26 دی‌ماه 98، میرشریفی مدیرعامل سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل و نقل شهرداری سمنان اعلام کرد که شهرداری سمنان برای احداث تقاطع، پیمانکار جدیدی انتخاب کرده و در حال تجهیز کارگاه است.

میرشریفی در سومین روز از بهمن‌ماه سال 98 نیز گفت که تقاطع غیرهمسطح میدان امام حسن(ع) که در امتداد جاده کمربندی شهر سمنان واقع شده، در مرحله آغاز عملیات ساخت قرار دارد. وی گفته بود برای طراحی و آغاز مرحله ساخت، 10 میلیارد ریال هزینه شده و احداث آن 300 تا 400 میلیارد ریال هزینه دارد. برخی از کارشناسان البته بر این باورند که با توجه به کشیده شدن اجرای این طرح به 1400 و پس از آن، هزینه اجرای این طرح از 50 میلیارد تومان هم فراتر خواهد رفت.

اسناد هزینه‌کرد یک میلیارد تومانی در مرحله طراحی پروژه را منتشر کنید

این پروژه در حالی هنوز و در سال 99 سرنوشت روشنی ندارد که شهردار سمنان پیشتر گفته بود بخش قابل توجهی از پروژه در سال 97 انجام می‌شود! از طرفی شهروندان می‌خواهند اسناد هزینه‌کرد یک میلیارد تومانی در مرحله طراحی این پروژه شفاف شود و روشن شود که این مبالغ به چه افراد یا شرکت‌هایی پرداخت شده است. چرا این یک میلیارد تومان اهمیت دارد؟ چون این تقاطع غیرهمسطح هنوز فاقد نقشه اجرایی است و فاز یک آن یک میلیارد تومان هزینه داشته است.

نکته قابل تأمل دیگر، نحوه برآورد هزینه توسط مسئولان شهرداری است. چنان‌که میرشریفی اعلام کرده است این پروژه 30 تا 40 میلیارد تومان هزینه دارد! این یعنی یک شکاف ده میلیارد تومانی بین برآوردها! این شکاف که علت آن ذکر نشده، علاوه بر این که می‌تواند ناشی از عدم درک هزینه‌های احداث این تقاطع باشد، فرایند شفاف پاسخگویی‌های ثانویه درباره هزینه‌کرد این تقاطع را دچار اختلال می‌کند چراکه مسئولان شهرداری مختارند هزینه‌های نهایی پروژه را با تلورانسی ده میلیاردی اعلام کنند!

پروژه تقاطع امام حسن(ع) قرار است کدام گره ترافیکی را باز کند؟

اما پرسش‌ مهم این است که این پروژه اساسا چگونه در اولویت قرار گرفته است؟ آیا در میدان کنونی امام حسن(ع) گره ترافیکی وجود دارد و این پل قرار است این گره را برطرف کند؟ نقش‌آفرینی این پلِ احتمالی، بر کمربندی متمرکز است و نه میدان؛ با این حساب با وجود پل شهید ترحمی و دوربرگردانِ پس از پل مومن‌آباد و پل جهاد، این پل قرار است چه مسأله‌ای را حل کند؟

حسب اعلام مسئولان شهرداری، این پل قرار است دسترسی به آبگرم را تسهیل کند. در این صورت باید پرسید آیا تمام گره‌های ترافیکی شهر سمنان برطرف شده که شهرداری مایل است 40+1 میلیارد تومان در آن محدوده هزینه کند؟ پس از اتمامِ احتمالی کار، قرار است این پل افراد را به کدام مقصد برساند؟ آبگرمِ فعلی؟ آبگرم در شرایط فعلی مقصدِ سفر است؟

بدیهی است که در مرحله تعریف یک پروژه تقاطع غیرهمسطح، باید مطالعات درخواست سفر انجام شود و میزان سفرها برآورد و کارشناسی شود و سپس در خصوص احداث یا عدم احداث تقاطع تصمیم‌گیری شود. آیا مطالعات حجم سفر در خصوص این تقاطع به انجام رسیده است؟ آیا شهرداری که بیش از 40 میلیارد تومان برای احداث این تقاطع از اموال شهروندان هزینه می‌کند، از عواید مالی رونق گردشگری در آبگرم بهره‌مند خواهد شد؟ آیا توافقی در این خصوص صورت گرفته است؟ قراردادی برای بازگشت سرمایه در این زمینه منعقد شده است؟

به نظر می‌رسد که در طراحی این تقاطع، نیازسنجی و اولویت‌سنجی چندان جایگاهی نداشته است. تکرار می‌شود؛ خوب است شهرداری سمنان اسناد هزینه‌کرد یک میلیارد تومانی در مرحله مطالعات طرح و نیز خود مطالعات طرح را منتشر کند و از مردم نظرسنجی کند که آیا مایلند این میزان هزینه برای پروژه‌ای که ابعاد آن هنوز روشن نیست، صورت بگیرد؟

باید دید در نهایت این پروژه که به گفته مسئولان شهرداری «30 تا 40 میلیارد» هزینه دارد، به چه سرانجامی خواهد رسید.

پی‌نوشت: مطلب «متمم» را درباره «بی‌سوادی عددی»، اینجا بخوانید.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1616282
ارسال نظر
نظرات