شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: دین و اندیشه
ساعت: 14:04 منتشر شده در مورخ: 1399/03/20 شناسه خبر: 1616651

تعیین تکلیف حج تمتع ۹۹ در جلسه شورایعالی حج

تعیین تکلیف حج تمتع ۹۹ در جلسه شورایعالی حج
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه کمتر از یک ماه به برگزاری حج آینده باقیمانده اما همچنان موضع عربستان رسما اعلام نشده است، گفت: برای بررسی وضعیت حج پیش رو درخواست شده است که جلسه شورای عالی حج تشکیل شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا رشیدیان در نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت که به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تشکیل شد، اظهار کرد: در جلسه شورای عالی حج، احتمالات و سناریوهای مختلف درباره حج آینده مطرح خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه امور اجرایی حج از جمله ثبت‌نام  و معاینات زائران و سازماندهی کاروانها طبق روال گذشته پیگیری شده است، گفت: عربستان حتی اگر ظرف روزهای آینده اعلام کند برای پذیرش زائران مشکلی ندارد آمادگی برای اعزام حجاج به سرزمین وحی در داخل کشور وجود دارد.
 
در این جلسه، آقایان اکبر رضایی؛ سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت و دکتر سید علی مرعشی سرپرست مرکز پزشکی حج و زیارت از روند اقدامات صورت گرفته در حوزه‌های اجرایی و پزشکی حج گزارش دادند.
 
سرپرست مرکز پزشکی حج و زیارت گفت: با استفاده از کارشناسان خبره وزارت بهداشت  دستورالعمل های بهداشتی  برای بخش های مختلف تهیه شده است.
 
در ادامه این جلسه، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه به همت گروه فقه پژوهشکده حج و زیارت، در حضور اعضای استفتائات دفاتر مراجع عظام تقلید مسائل نو پدیده در حج با شرایط خاص در قالب 14 سوال استفتاء شده است ، گفت: این سوالات برای دفتر مقام معظم رهبری هم ارسال شده است تا زائران بتوانند از فتوا و نظرمرجع تقلید خود مطلع شوند.
 
وی تاکید کرد: در صورت اعلام رسمی موضع عربستان، مجموعه حج و زیارت با ستاد ملی مبارزه با کرونا، در موضوع حج آینده اقدام خواهد کرد.
 
در پایان این جلسه، محمد آزاد؛ سرپرست معاونت امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت در خصوص وضعیت شیوع کرونا در شهرهای زیارتی عراق و سوریه و  پیگیریهای صورت گرفته برای تهیه پروتکلهای بهداشتی در حوزه اعزام زائران کشورمان و پذیرش زائران خارجی گزارش داد.
 
وی گفت: این پروتکل‌ها از طریق وزارت امور خارجه کشورمان در اختیارطرف های عراقی و سوری قرارخواهد گرفت تا در شرایط فروکش کردن کرونا با موافقت طرفهای مقابل اعزام زائران مجددا از سرگرفته شود.
 
بر پایه این گزارش، درآغاز این جلسه نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به دلاورمردی‌ها و خدمات حضرت حمزه در کنار پیامبر اکرم(ص) اشاره کرد و سالگرد وفات حضرت عبدالعظم حسنی (ع) را تسلیت گفت؛ حجت الاسلام والمسلمین نواب با بیان داستان دو غزوه احد و حمراء الاسد تصریح کرد:  جنگ احد به مسلمانان آموخت که نتیجه اطاعت از رهبری موفقیت و پیروزی و سرپیچی از او شکست است.
 
وی تاکید کرد: در سالهای پس از پیروزی انقلاب بارها شاهد بودیم در حالیکه دشمن توهم حمله را تشدید می کرد یاران امام امت و مقام معظم رهبری  یکپارچه به صحنه آمدند و با تاسی از یاران پیامبر در غزوه حمره الاسد، در مقابل فشارها می‌ایستادند و دشمن را از تصمیم توطئه علیه ایران اسلامی پشیمان می‌کردند.
 
منبع: تسنیم
https://www.dana.ir/1616651
ارسال نظر
نظرات