شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 11:59 منتشر شده در مورخ: 1399/03/21 شناسه خبر: 1616854

اوضاع عادی نیست؛ لطفا در خانه بمانیم

اوضاع عادی نیست؛ لطفا در خانه بمانیم
تعداد مبتلایان به کرونا در کردستان هر روز در حال افزایش است، تا جایی که روند گسترش این بیماری به دلیل بی‌توجهی برخی از مردم به هشدار «در خانه بمانید» سیر صعودی پیدا کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ازکردتودی، در روزهایی که ویروس کرونا حسابی سیستم بهداشت و درمان را مشغول کرده مردم  کردستان بدون هیچ ملاحظه و توجه به هشدارها و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در خیابان ها ومعابر در حال ترددند  این در حالی است که روند صعودی افزایش مبتلایان به ویروس کرونا در کردستان  نگرانی‌های زیادی را ایجاد کرده است.

متاسفانه با وجود تاکیدات مکرر جامعه پزشکی مبنی بر اینکه مردم برای مبتلا نشدن به این ویروس، از ترددهای غیرضروری در سطح شهر خودداری کرده و یا اینکه در جایی ازدحام نکنند باز هم شاهدیم هنوز آن طور که باید و شاید این خطر از سوی مردم  کردستان جدی گرفته نشده است.

سارا بیگی یکی از شهروندان کردستانی است که در گفت‌وگو با خبرنگار کُردتودی، در این باره می‌گوید: طرح فاصله‌گذاری از سوی مردم و کسبه جدی گرفته نشده و مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی هیچ‌گونه توجهی ندارند.

این شهروند کردستانی در ادامه عنوان نمود : رعایت فاصله‌گذاری هوشمند حداقل‌کاری است که ما می‌توانیم انجام دهیم و چنانچه سلامتی شخصی برایمان مهم باشد پس وظیفه داریم فاصله خود را بادیگران حفظ کنیم که  متاسفانه این روزها این موضوع از طرف همشهری هایمان اصلا رعایت نمی شود و این جای نگرانی دارد.

دیگر شهروند کردستانی  در این باره معتقد است: خیلی از مردم توجه ای به رعایت فاصله اجتماعی ندارند و حتی بدون رعایت حداقل های بهداشتی در سطح شهردر حال  تردد  هستند.

وی با بیان اینکه بیش از نیمی از مردم هنوز کرونا را جدی نگرفته‌اند، گفت: با این حد از مداخلات و همکاری مردم موضوع کرونا به این زودی‌ها خاتمه نخواهد یافت، و حضور مردم در سطح شهر و پارک‌ها حاکی از این است که متاسفانه مردم  نسبت به توصیه‌های بهداشتی و هشدارها بی اعتنا شده اند.

حافظان سلامت مردم در شرایط مساعدی قرار ندارند

ابراهیم قادری معاون بهداشتی علوم پزشکی کردستان در مورد آمار مبتلایان به کرونا در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، اظهار داشت: آمار بیماری کرونا در استان کردستان تغییر خاصی نداشته و این نیازمند مراقبت‌های بیشتر هم استانی‌ها در حفظ فاصله فیزیکی و رعایت موارد بهداشتی است.

وی با اشاره به مبتلا شدن ۱۴۵ نفر از پرسنل بهداشتی و درمانی  استان کردستان به کرونا اظهار داشت: پرستارها و پزشکان با شیوع ویروس  کرونا در کشور در محاصره کرونا در بیمارستان ها به سر می برند. وبالا بودن آمار ابتلای کادر درمانی به ویروس کرونا نیز حکایت از این دارد که حافظان سلامت مردم در شرایط مساعدی قرار ندارند.

قادری گفت:ارتباط مستمر پرستاران و پزشکان با بیماران مبتلا به کووید-19 آنها را در معرض غلظت بالایی از ویروس کرونا قرار داده است و همین مسأله سطح درگیری و ابتلا را در بین کادر درمان بالا می برد.

قادری  ادامه داد تا به الان حدود ۵۵ هزار نفر در قرنطینه خانگی هستند  که از این تعداد حدود ۱۸۰۰ نفر دچار علایم مشکوک شده اند و ۷۷۰ نفر تست مثبت   داشته اند  و همچنین حدود ۱۱۰ نفر از افراد مبتلا دربیمارستانها بستری شده اند.

این مقام مسئول با بیان اینکه این بیماری تقریبا همگیر شده است، عنوان کرد: مناطقی در وضعیت قرمز قرار می‌گیرند که در ۲ هفته اخیر، متوسط میزان بستری روزانه آنها به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، بیشتر از سه نفر باشد که این وضعیت هم اکنون در سنندج و قروه به وجود آمده است.

وی به شهروندان این مناطق هشدار داد که در صورت رعایت نکردن اصول بهداشتی و دستورالعمل‌های فاصله‌گذاری، با موج جدید و شدیدتری از این بیماری مواجه خواهند شد.

قادری گفت: درخواست جدی من از همه همشهریان این است که روزهای آینده روزهای سرنوشت‌سازی برای استان خواهند بود و اگر فاصله فیزیکی و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نکنند نگران ورود به پیک دوم بزرگتر از پیک اول هستیم.

افراد مسن و بیماران زمینه‌ای همچنان در خانه بمانند

 معاون بهداشتی علوم پزشکی کردستان گفت: افراد مُسن، افراد دارای بیماری زمینه‌ای به‌ویژه افراد مبتلا به بیماری‌های نقص ایمنی، دیابت، فشار خون و سرطان، همچنان نیاز به ماندن در منزل و مراقبت‌های ویژه دارند.

قادری اظهار داشت: علاوه بر افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند مردم دیگر نیز باید اصل در خانه ماندن را رعایت کنند و این تصور به‌وجود نیاید که جوان هستند و مشکلی برایشان پیش نمی‌آید؛ کودکان و نوجوانان و جوانان ناقلانی هستند که می‌توانند تعداد زیادی از مردم را مبتلا کنند و حتی خود نیز ندانند که دلیل ابتلای دیگران چه بوده است. به همین دلیل لازم است که تا جایی که امکان دارد در خانه بمانیم  ودر قطع زنجیره این بیماری به همدیگر کمک کنیم.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1616854
ارسال نظر
نظرات