شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 15:30 منتشر شده در مورخ: 1399/03/21 شناسه خبر: 1617000

کانونی که برای ۹۰ جوان روستایی اشتغالزایی کرد

کانونی که برای ۹۰ جوان روستایی اشتغالزایی کرد
کانون فرهنگی و هنری امام علی (ع) مسجد صاحب الزمان (عج) روستای قِلی از توابع شهرستان جاجرم، یکی از کانون های فعال در حوزه اقتصادی است که با پرورش و تولید پیله ابریشم و توسعه نوغانداری در این روستا برای ۹۰ نفر از اهالی روستا اشتغالزایی کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  پایگاه خبری جاجرم کانون فرهنگی و هنری امام علی (ع) مسجد صاحب الزمان (عج) روستای قِلی از توابع شهرستان جاجرم، یکی از کانون های فعال در حوزه اقتصادی است که با پرورش و تولید پیله ابریشم و توسعه نوغانداری در این روستا برای 31 خانوار روستایی اشتغالزایی کرده است.

  «علی اصغر نورانی» مدیر این کانون گفت: باتوجه به قابلیت و استعداد پرورش پیله کرم ابریشم در این روستا، طرح نوغانداری و پرورش کرم ابریشم در سال 97 به جهاد کشاورزی ارائه شد.

وی به استقبال جهاد کشاورزی از اجرای این طرح در راستای توسعه اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: با توجه به تصویب اعتبار برای تولید پیله کرم ابریشم و توسعه نوغانداری که در سفر مقام معظم رهبری در سال 91 به تصویب رسیده بود، توانستیم برای 31 خانوار روستایی جذب اعتبار کرده و کار تولید پیله ابریشم را شروع کنیم.

 مدیر کانون فرهنگی و هنری امام علی (ع) مسجد صاحب الزمان (عج) روستای قِلی، زمان شروع به کار این طرح را سال 98 اعلام کرد و گفت: بر این اساس در این روستا 31 «تـُلمبار» (سازه‌ای برای پرورش کرم ابریشم است که نوغانداران با بهره‌گیری از تنه و شاخه‌های درختان در کنار محوطه توتستان‌ها می سازند) با اعتبار 465 میلیون تومان ساخته شد. 

وی با اشاره به اینکه با تجهیز تُلمبارها با 150 بسته تخم نوغان و 30 هزار نهال انواع درختان توت، بستر تولید پیله ابریشم آغاز شد، ادامه داد: با اجرای این طرح اقتصادی به طور میانگین برای سه نفر از اعضای هر خانوار اشتغالزایی شد.

نورانی هر بسته تخم نوغان را شامل 18 هزار تخم اعلام کرد و با بیان اینکه از هر بسته تخم نوغان 35 تا 45 کیلوگرم پیله تَر برداشت می شود، ارزش پولی آن را کیلویی 29 هزار تومان تخمین زد و گفت: مرحله برداشت پیله تر از زمان تفریخ (خروج کرم از تخم) و ارائه به بازار فروش بین 22 تا 25 روز متغیر است.

  وی با بیان اینکه امسال به دلیل افزایش تعداد تخم نوغان در هر بسته و افزایش قیمت خرید پیله به مبلغ 70 هزار تومان انتظار رشد فروش این محصول و افزایش درآمد حاصل از آن را داریم، از دهیاری، جهاد کشاورزی و همه مسجدی ها برای اجرا و توسعه این طرح اشتغالزایی تقدیر کرد.

 مدیر کانون فرهنگی و هنری امام علی (ع) مسجد صاحب الزمان (عج) روستای قِلی با اشاره به مشارکت خوب اهالی روستا در اجرای این طرح و همچنین سوددهی قابل توجه آن برای خانوارهای روستایی و اشتغازایی برای جوانان روستا، اظهار امیدواری کرد در حوزه پرورش قارچ و راه اندازی کارگاه تولید فرش و گلیم هم ورود جدی داشته باشند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1617000
ارسال نظر
نظرات